PORANNE PLOTKI BIZNESOWE

PORANNE PLOTKI BIZNESOWE: Wiele osób zrezygnowało z tegorocznych wakacji, Sasin jednak chce zamykać kopalnie

Poranne Plotki Biznesowe to regularnie zamieszczany cykl, dzięki któremu nie ominie cię żadna ważna i mniej ważna informacja. Prosto, przystępnie, z odrobiną humoru. Zapraszamy na kolejną porcję wiadomości, które mogły ci umknąć!

Poranne Plotki Biznesowe – Wstajesz i wiesz!

Wskaźnik PMI dla Polski wzrósł w lipcu do 52,8 pkt z 47,2 pkt w czerwcu br. – poinformowała dzisiaj firma IHS Markit. Jak piszą u siebie Filary Biznesu, zwrócono uwagę, że ożywienie produkcji przemysłowej to skutek wzrostu liczby nowych zamówień.W poniedziałkowym komunikacie wskazano, że w lipcu wskaźnik PMI dla polskiego sektora wytwórczego przekracza próg 50,0 dzięki wzrostom Wskaźników Produkcji i Nowych Zamówień. Zauważono, że nowe zamówienia eksportowe rosną po raz pierwszy od lipca 2018, a zatrudnienie spada w najwolniejszym tempie od początku tego roku.
https://filarybiznesu.pl/krajowy-pmi-najwyzszy-od-20-miesiecy/a5313

Ponad połowa Niemców, Brytyjczyków i Francuzów wolałaby zrezygnować z wyjazdu na wakacje, jeśli miałoby to wiązać się z noszeniem maseczek, późniejszą kwarantanną lub poddaniem się testowi na koronawirusa – wynika z sondażu YouGov, o którym pisze Polskie Radio. Według omówionego przez agencję Reutera badania brytyjskiej firmy wprowadzane w obliczu wzrostu liczby przypadków COVID-19 w Europie obostrzenia działają odstraszająco na większość potencjalnych turystów ze wszystkich badanych krajów.
https://polskieradio24.pl/42/259/Artykul/2559501,Badanie-obostrzenia-zniechecily-europejskich-turystow-do-zagranicznych-wojazy
MOŻE TO DLATEGO, ŻE NIE MAJĄ BONU TURYSTYCZNEGO?

Wicepremier Jadwiga Emilewicz zdradziła w programie „Money. To się liczy”, że rząd chciałby aby 500 plus wypłacane było tak jak bon turystyczny, czyli w formie bonu a nie gotówki. Do słów minister Emilewicz odniosła się krytycznie była premier, a obecnie europosłanka PiS Beata Szydło (to właśnie za czasów jej gabinetu wprowadzono program Rodzina 500 plus). Zdaniem szydło program Rodzina 500 plus w postaci bonów to pomysł bardzo zły i pozbawiony uzasadnienia.
https://plotkibiznesowe.pl/2020/08/03/emilewicz-500-bedzie-w-formie-bonow-pis-nie-bedzie/
NIE TO NIE ;’)

Nikt nie chciałby uczestniczyć w takim procesie jak zamykanie kopalń. To nie jest moje widzimisię, to jest twarda konieczność – przyznał Jacek Sasin, “Gość Wydarzeń” w Polsat News. W rozmowie z Bogdanem Rymanowskim wicepremier, minister aktywów państwowych mówił o konieczności zamykania nierentownych kopalń.
https://next.gazeta.pl/next/7,151003,26181417,gornictwo-jacek-sasin-przyznal-ze-trzeba-bedzie-zamykac-kopalnie.html
OHO, GÓRNICY JUŻ SZYKUJĄ PROTEST

Lipiec okazał się fatalny dla rozwoju epidemii afrykańskiego pomoru świń, informuje Rzeczpospolita. W gospodarstwach wykryto 11 kolejnych ognisk tego wirusa, po obu stronach kraju. Zaraza jest już obecna na jednej trzeciej terytorium Polski. Na lipiec przypadło ponad 60 proc. wykrytych w tym roku przypadków zakażenia wirusem afrykańskiego pomoru świń. Liczba ognisk wykrytych w 2020 r. skoczyła tym samym z 6 na 17.
https://www.rp.pl/Rolnictwo/308039909-Niepokojacy-skok-liczby-zakazen-ASF-Zaraza-w-calej-Polsce.html

Poranne Plotki Biznesowe – A to jeszcze nie wszystko…

Ceny polskiego węgla kamiennego dla energetyki w czerwcu br. wzrosły o 0,1 proc. wobec maja, a ceny dla ciepłownictwa były niższe o 0,8 proc. – podała Agencja Rozwoju Przemysłu. Krajowy węgiel dla energetyki jest droższy niż przed rokiem, dla ciepłownictwa – nieco tańszy. Na rynkach międzynarodowych czerwiec przyniósł natomiast odbicie cen węgla, które w europejskich portach ARA (Amsterdam, Rotterdam, Antwerpia) wzrosły wobec maja o 17,1 proc. To jednak o 7,9 proc. mniej niż w tym samym miesiącu przed rokiem.
https://filarybiznesu.pl/wzrosly-ceny-wegla-dla-energetyki-spadly-dla-cieplownictwa/a5321

PKP Polskie Linie Kolejowe przedstawiły raport dotyczący postępów prac, a także przygotowań do kolejnej perspektywy finansowej Unii, pisze Polskie Radio. Z opracowania wynika, że 80 procent prowadzonych w tej chwili prac na liniach kolejowych przebiega zgodnie z harmonogramem. Wydatki związane z obecną perspektywą unijną są w tej chwili na poziomie 30 miliardów złotych, co oznacza, że został przekroczony poziom poprzedniej perspektywy w analogicznym czasie.
https://polskieradio24.pl/42/259/Artykul/2559434,Krajowy-Program-Kolejowy-Pandemia-nie-wyhamowala-inwestycji
NO I ELEGANCKO

Jak informuje Rzeczpospolita, po cięciu stóp procentowych mocniej spadły stawki kredytów niż depozytów, co uderzy w rentowność aktywów i wynik odsetkowy sektora bankowego. Nie zanosi się na poprawę oprocentowania oszczędności w bankach. Banki kontynuowały w czerwcu obniżanie oprocentowania depozytów i kredytów, dostosowując się do obniżek stóp procentowych przeprowadzonych przez Radę Polityki Pieniężnej – wynika z najnowszych danych Narodowego Banku Polskiego.
https://www.rp.pl/Banki/308039911-Oprocentowanie-lokat-nadal-w-dol.html
A JAK TAM WASZE LOKATY?

„Nie możecie nagrywać muzyki co trzy lub cztery lata i myśleć, że to wystarczy” – powiedział prezes Spotify Daniel Ek do muzyków, o czym pisze Wprost Biznes. Oburzenie na te słowa jest powszechne, muzycy twierdzą, że miliarder nie rozumie, czym jest kultura. Kolejne zderzenie ekonomii i kultury. Tym razem konflikt rozpoczął wszechpotężny prezes (CEO) Spotify Daniel Ek. Powiedział, że muzycy sami są sobie winni, że cierpią podczas pandemii COVID-19 i powinni „nagrywać więcej”.
https://biznes.wprost.pl/gospodarka/10350058/szef-spotify-do-muzykow-wezcie-sie-do-roboty-muzycy-spadaj-chciwy-ignorancie.html
OJ, BĘDZIE WOJNA

W czasie pandemii ludzie pracują z domu. Nie potrzebują garniturów. Ta sytuacja dotknęła jedną z największych na świecie sieci z tanimi, ale eleganckimi ubiorami dla „białych kołnierzyków”, pisze Wprost Biznes. Nikt nie potrzebuje już garniturów i garsonek. Właściciel sieci Men’s Wearhouse ogłosił bankructwo. Amerykańska firma Tailored Brands, znana z sieci odzieżowych sklepów Men’s Wearhouse i JoS. A. Bank zmagała się z pandemią. Najpierw zamknęła sklepy, a kiedy je otworzyła, okazało się, że dramatycznie spadł popyt konsumentów na odzież biurową.
https://biznes.wprost.pl/gospodarka/10350075/bankructwo-sieci-z-garniturami-zamknietych-zostanie-1400-sklepow-koniec-swiata-eleganckiej-odziezy.html

Poranne Plotki Biznesowe – A co powiecie na to?

W przyszłym roku opłata za używanie odbiorników radiofonicznych oraz telewizyjnych będzie wyższa, informuje Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji. 1,80 zł miesięcznie więcej za korzystanie z telewizji oraz 0,50 zł za radio – od 2021 roku abonament RTV idzie w górę. Podwyżka dotyczy zarówno użytkowników radia, jak i telewizorów. W przyszłym roku ceny będą wyglądać się następująco:
Za używanie odbiornika radiofonicznego – 7,50 zł za miesiąc;
Za używanie odbiornika telewizyjnego albo radiofonicznego i telewizyjnego – 24,50 zł za miesiąc;
https://plotkibiznesowe.pl/2020/08/03/czeka-nas-podwyzka-abonamentu-rtv-w-2021-roku/
SŁUSZNIE, TELEWIZJA PUBLICZNA PRZECIEŻ NIE JEST FINANSOWANA PRZEZ PAŃSTWO, NO NIE?

Jak podaje Gazeta.pl, Elon Musk napisał na Twitterze, że kosmici budowali egipskie piramidy. Reprezentantka rządu Egiptu zareagowała na kontrowersyjny wpis, zapraszając miliardera, aby sam sprawdził, że to nieprawda.
https://next.gazeta.pl/next/7,172690,26180503,elon-musk-kosmici-zbudowali-piramidy.html
OBY TYLKO DLA ŻARTU NIE POWIEDZIAŁ, ŻE ZIEMIA JEST PŁASKA

Działające na terytorium Hiszpanii spółki potrzebują 230 mld euro, aby zachować płynność finansową, zachwianą wskutek koronakryzysu – wynika z opublikowanych w poniedziałek szacunków banku centralnego tego kraju (BdE), o których pisze Tysol.pl. Według raportu banku kwota ta potrzebna będzie hiszpańskim firmom do grudnia do zachowania płynności finansowej. „W tym czasie najbardziej doświadczonymi sektorami powinny być turystyka i rozrywka, przemysł samochodowy, transport, a także logistyka” – napisał BdE.
https://www.tysol.pl/a51610-Kryzys-w-Hiszpanii-Bank-centralny-Spolki-potrzebuja-230-mld-euro-do-utrzymania-plynnosci-finansowej
COŚ PRZECZUWAMY PROTESTY W KATALONII

Niemiecka minister ds. rodziny opowiada się za obniżeniem wieku wyborczego, pisze Forsal. Zieloni zapowiadają złożenie projektu ustawy w tej sprawie. To sposób lewej strony sceny politycznej na złamanie dominacji CDU/CSU. Dokładnie pół wieku temu ‒ w 1970 r. ‒ prawo wyborcze w Niemczech Zachodnich dostali 18-latkowie. Wcześniej przysługiwało ono osobom od 21. roku życia. Zmiana art. 38 ustawy zasadniczej została przeprowadzona z inicjatywy ówczesnego kanclerza Willego Brandta (SPD).
https://forsal.pl/gospodarka/polityka/artykuly/7790076,niemieckie-spd-chce-dac-prawo-wyborcze-16-latkom-pajdokracja.html
TYMCZASEM NASZ RZĄD ROZWAŻA WPROWADZENIE 100 OKRĘGÓW WYBORCZYCH

Jak podaje u siebie 300gospodarka, oczekiwana długość życia mieszkańców Warszawy i Łodzi wzrosłaby o 1,2 roku, gdyby warunki dotyczące czystości powietrza w tych miastach uległy poprawie, wynika z badań Uniwersytetu Chicagowskiego, na które powołuje się Euronews. Według zajmujących się pracą nad AQLI naukowców unoszące się w powietrzu cząsteczki zanieczyszczeń mogą mieć obecnie większy wpływ na przewidywaną długość życia ludzi na całym świecie niż działanie takich czynników, jak nałogowe palenie tytoniu czy wirus HIV.
https://300gospodarka.pl/news/poprawa-jakosci-powietrza-w-warszawie-i-lodzi-zwiekszylaby-oczekiwana-dlugosc-zycia-mieszkancow-o-ponad-rok

Koniec recesji w polskim przemyśle, stabilny kurs złotego, teraźniejszość nie jest chyba taka zła, jak początkowo zakładano.

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close