PORANNE PLOTKI BIZNESOWE

PORANNE PLOTKI BIZNESOWE: Polski przemysł dzielnie walczy z pandemią, Sasin szykuje się do walki z górnikami

Poranne Plotki Biznesowe to regularnie zamieszczany cykl, dzięki któremu nie ominie cię żadna ważna i mniej ważna informacja. Prosto, przystępnie, z odrobiną humoru. Zapraszamy na kolejną porcję wiadomości, które mogły ci umknąć!

Poranne Plotki Biznesowe – Wstajesz i wiesz!

Produkcja w Chinach idzie pełną parą. Ale zamówienia eksportowe wciąż się kurczą, informują Filary Biznesu. Zdaniem ekspertów to najszybsze tempo wzrostu produkcji od prawie dekady i jednocześnie sygnał, że ożywienie gospodarcze w tym kraju nadal nabiera tempa. Jednak analitycy ostrzegają, że wpływ pandemii koronawirusa na znaczną część świata może nadal powstrzymywać drugą co do wielkości gospodarkę.
https://filarybiznesu.pl/produkcja-w-chinach-idzie-pelna-para-ale-zamowienia-eksportowe-wciaz-sie-kurcza/a5346
OJ, ROSNĄ NAM TE CHINY, ROSNĄ

E-urzędowy skarbowy w niedalekiej przyszłości? To możliwe! Przemysław Koch, pełnomocnik ministra finansów ds. informatyzacji potwierdził, że Ministerstwo Finansów pracuje nad takim rozwiązaniem. Zdaniem Kocha symbolem realizowanej z sukcesem transformacji cyfrowej fiskusa jest wdrożenie centralnych systemów Poltax+ oraz Poltax2B+, dzięki którym zastąpiono kilkanaście lokalnych systemów użytkowanych osobno w 400 urzędach skarbowych w Polsce.
https://plotkibiznesowe.pl/2020/08/04/ministerstwo-finansow-pracuje-nad-e-urzedem-skarbowym-no-nareszcie/
ŁAŁ, TO JUŻ NAPRAWDĘ XXI WIEK

Jak informuje wojewoda wielkopolski, w zakładzie drobiarskim Ami w Mikstacie odnotowano 233 przypadki zakażeń koronawirusem, pisze Gazeta.pl. 170 osób objęto kwarantanną. We wtorek zarząd firmy poinformował o wstrzymaniu produkcji do odwołania. Pierwszy przypadek zakażenia w zakładzie w Mikstacie (woj. wielkopolskie) odnotowano 24 lipca. W efekcie wojewoda wielkopolski zdecydował o masowym przebadaniu pracowników przedsiębiorstwa, w czym pomogli żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej. Udało się przebadać wszystkie osoby zatrudnione w zakładzie, czyli ok. 800 osób, z czego w 233 przypadkach testy dały wynik pozytywny.
https://next.gazeta.pl/next/7,173953,26183501,wielkopolska-zaklad-drobiarski-wstrzymal-prace-233-pracownikow.html
TO SIĘ WYPŁASZCZY

Jak podaje Rzeczpospolita, z najnowszych dostępnych danych zebranych przez organizację producentów AGD –czyli APPLiA Polska – wynika, że do końca kwietnia eksport sprzętu z Polski wyniósł 1,2 mld euro, co oznacza spadek o 14 proc. w stosunku do roku poprzedniego. Sytuację uratowały w dużym stopniu Niemcy. Kraj, który w 2019 r. odpowiadała za 24 proc. polskiego eksportu AGD w tym okresie, zanotował jego spadek tylko o 3 proc. – w tym samym czasie do Wielkiej Brytanii czy Włoch spadł on ponad 30 proc.
https://www.rp.pl/Handel/308049873-Eksport-AGD-sie-trzyma-Glownie-dzieki-Niemcom.html
EKSPORT AGD TRZYMA SIĘ DZIĘKI NIEMCOM?!

Na rynku ropy duże obawy. Kraje zwiększają wydobycie mimo zapowiadanej drugiej fali pandemii, informuje Wprost Biznes. W całym lipcu notowaniom ropy naftowej udało się wypracować zwyżki, nawet mimo wyraźnego osłabienia strony popytowej. Początek nowego miesiąca przynosi jednak takie same problemy i wątpliwości co wcześniej: wiążą się one z niepewnymi perspektywami dotyczącymi popytu na ropę naftową na świecie oraz planami zwiększenia jej produkcji. Na początku sierpnia na wykresie cen ropy naftowej trwa konsolidacja. Notowania ropy Brent oscylują w okolicach 43-44 USD za baryłkę, a ceny ropy WTI poruszają się w rejonie 40-41 USD za baryłkę.
https://biznes.wprost.pl/finanse-i-inwestycje/gielda/10350207/na-rynku-ropy-duze-obawy-kraje-zwiekszaja-wydobycie-mimo-zapowiadanej-drugiej-fali-pandemii.html
NO NIC, POZOSTAJE CZEKAĆ

Poranne Plotki Biznesowe – A to jeszcze nie wszystko…

Komisja Europejska wszczęła postępowanie antymonopolowe wobec Google’a w związku z planem przejęcia przez giganta firmy Fitbit. Produkuje ona urządzenia śledzące aktywność użytkowników, m.in. do celów sportowych. To wstrzymuje transakcję wartą ponad 2 miliardy dolarów. Komisja Europejska uważa, że przejęcie Fitbit przez Google’a umocni pozycję giganta zarówno na rynku reklamy, jak i w kwestii zbierania oraz przetwarzania danych. Google mógłby, według KE, używać tych danych do personalizacji reklam, co dałoby firmie kolejną przewagę.
https://plotkibiznesowe.pl/2020/08/04/ke-wstrzymala-wazna-inwestycje-googlea/

Resort klimatu stawia na małe instalacje OZE. Zmiany prawne mają rozruszać rynek, pisze Polskie Radio. Ministerstwo Klimatu chce podnieść granicę mocy instalacji OZE, do której nie trzeba będzie zmieniać planu zagospodarowania przestrzennego. Projekt zmieni obowiązujące przepisy tak, by łatwiej można było instalować małe odnawialne źródła energii.
https://polskieradio24.pl/42/273/Artykul/2560224,Resort-klimatu-stawia-na-male-instalacje-OZE-Zmiany-prawne-maja-rozruszac-rynek
NIE MA TO JAK PAŃSTWOWA INGERENCJA

Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju, w rozmowie z Łukaszem Kijkiem potwierdził, że państwowe spółki górnicze wystąpiły do PFR o pomoc, informuje Gazeta.pl. Zapewnił jednak, że firmy nie dostaną pieniędzy z automatu – najpierw muszą przedstawić realistyczny plan wyjścia z kryzysu. To sprawia, że wicepremier Jacek Sasin, górnicze związki i prezesi kopalń mają coraz mniej czasu na osiągnięcie porozumienia.
https://next.gazeta.pl/next/7,151003,26182649,sasin-ma-kolejny-problem-kopalnie-dostana-kroplowke-z-pfr.html
NO TO SASIN MA DYLEMAT

Dlahandlu.pl informuje o ambitnych planach Ceneo. Czas pandemii pokazał, że przyszłość handlu należy do e-commerce. Najpopularniejsza w Europie porównywarka Ceneo.pl szacuje, że w tym roku odwiedzi ją miliard użytkowników. Ten rekordowy wynik potwierdza, że połączenie porównywarki z platformą sprzedażową ma ogromny potencjał w handlu internetowym.
https://www.dlahandlu.pl/e-commerce/wiadomosci/ceneo-pl-celuje-w-miliard-wizyt-kupujacych-on-line-w-2020-roku,89976.html
NIEKTÓRYM PANDEMIA POMOGŁA

Związek Dealerów Samochodów, z okazji prezentacji polskiego auta elektrycznego, wystosował list do Piotra Zaremby, prezesa spółki ElectroMobility Poland. Zwraca w nim uwagę, że bez porządnej sieci sprzedaży i stacji obsługi nie będzie możliwa dystrybucja dziesiątków tysięcy sztuk samochodów. Zgodnie z deklaracjami spółki ElectroMobility Poland, za trzy lata, w pierwszym roku produkcji, z fabryki ma wyjechać 60 tysięcy samochodów marki Izera (jak przypomina IBRM Samar). A potem, z roku na roku liczba ta ma rosnąć, aż do ponad 100 tysięcy aut rocznie.
https://biznes.wprost.pl/gospodarka/10350428/polski-samochod-elektryczny-dealerzy-bez-nas-nie-sprzedacie-ani-sztuki-izery.html
SPOKOJNIE, NA PEWNO WSZYSTKO JEST POD KĄTROLĄ

Poranne Plotki Biznesowe – A co powiecie na to?

Wyszliśmy z inicjatywą i przygotowaliśmy propozycję zmian przepisów tarczy antykryzysowej. Jeśli wejdą one w życie w takim kształcie, jaki zaproponowaliśmy, więcej osób skorzysta ze zwolnienia z opłacania składek – przekazała prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska, o czym piszą Filary Biznesu. Nowelizacja ustawy o delegowaniu pracowników w ramach świadczenia usług oraz niektórych innych ustaw zakłada, że Zakład będzie mógł ponownie rozpatrzyć wnioski o zwolnienie ze składek firmom, których nadpłaty były zaliczone na poczet bieżących należności.
https://filarybiznesu.pl/wiecej-zwolnionych-ze-skladek-zus-projekt-zmian-przepisow-tarczy-antykryzysowej/g5347
KTÓRA TO JUŻ WERSJA TARCZY?

Złoto bije kolejne rekordy. Symboliczna granica przekroczona, informuje Polskie Radio. Z powodu kryzysu wywołanego pandemią koronawirusa cena złota wzrosła w tym roku już o ponad jedną trzecią. Dzisiaj za uncję tego metalu trzeba zapłacić ponad 2036 dolarów. Gwałtowny wzrost ceny żółtego kruszcu napędzany jest przekonaniem, że zachowa on swoją wartość lepiej niż inne aktywa w czasie, kiedy pandemia powoduje straty w niemal wszystkich sektorach gospodarki.
https://polskieradio24.pl/42/273/Artykul/2560223,Zloto-bije-kolejne-rekordy-Symboliczna-granica-przekroczona
ZŁOTO JAK ZAWSZE NA PROPSIE

Po cięciu stóp procentowych mocniej spadły stawki kredytów niż depozytów, co uderzy w rentowność aktywów i wynik odsetkowy sektora bankowego, pisze Rzeczpospolita. Nie zanosi się na poprawę oprocentowania oszczędności w bankach. Banki kontynuowały w czerwcu obniżanie oprocentowania depozytów i kredytów, dostosowując się do obniżek stóp procentowych przeprowadzonych przez Radę Polityki Pieniężnej – wynika z najnowszych danych Narodowego Banku Polskiego.
https://www.rp.pl/Banki/308039911-Oprocentowanie-lokat-nadal-w-dol.html
TO NIE JEST CZAS NA ZAKŁADANIE LOKAT

Jak podaje Polski Instytut Ekonomiczny w Miesięczniku Makroekonomicznym, spadek PKB w II kwartale w ujęciu rocznym może wynieść w Polsce 8 proc, pisze Obserwator Gospodarczy. Jednakże analitycy zauważają, że odbicie może zostać osłabione przez kolejne ogniska w Europie. Polska gospodarka według szacunków PIE ma w II kwartale skurczyć się o 8 proc. w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego. Byłby to też jeden z niższych spadków w UE.
https://obserwatorgospodarczy.pl/gospodarka/19-polska/1446-prognozowany-spadek-polskiego-pkb-w-ii-kwartale-ma-byc-jednym-z-nizszych-w-europie
NO I ELEGANCKO

Sieć restauracji Sfinks może upaść, informuje Business Insider. Kolejne rekordy zarażeń to nie jest okoliczność, w której spółka prowadząca restauracje może się czuć bezpiecznie. Tym bardziej Sfinks, który kapitały własne już na koniec marca miał wysoko ujemne. Akcjonariusze pod koniec miesiąca rozstrzygać będą, czy jest sens dalej prowadzić działalność. A wszystko i tak zależy od kredytodawców, w tym głównie Banku Ochrony Środowiska.
https://businessinsider.com.pl/gielda/wiadomosci/sfinks-na-krawedzi-akcjonariusze-zdecyduja-o-byc-albo-nie-byc/rtlz022
I GDZIE WTEDY ZJEMY SHOARME?

Lokaty na ten moment kompletnie nieopłacalne, za to złoty korzysta na nieciekawej sytuacji w Stanach Zjednoczonych. Pogoda ładna, oby utrzymała się do weekendu!

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close