PORANNE PLOTKI BIZNESOWE

PORANNE PLOTKI BIZNESOWE: O kulturze Lichockiej mówiło się tyle, że aż została wiceprzewodniczącą Komisji Kultury i Środków Przekazu

Poranne Plotki Biznesowe to regularnie zamieszczany cykl, dzięki któremu nie ominie cię żadna ważna i mniej ważna informacja. Prosto, przystępnie, z odrobiną humoru. Zapraszamy na kolejną porcję wiadomości, które mogły ci umknąć!

Poranne Plotki Biznesowe – Wstajesz i wiesz!

Wczoraj wieczorem do Warszawy przyjechała grupa górników – jednak nie po to, by protestować, ale pomóc w walce z pandemią, informują Filary Biznesu. To kolejna grupa ozdrowieńców z COVID-19, która trafiła do Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA, by oddać osocze krwi wykorzystywane w leczeniu najciężej chorych na COVID-19. Jutro górnicy-ozdrowieńcy zostaną gruntownie przebadani pod kątem szkód jakie zostawił koronawirus w ich organizmach, nawet jeśli chorobę przeszli bezobjawowo.
https://filarybiznesu.pl/gornicy-czekaja-na-kolejna-reforme-na-razie-pomagaja-medykom/a5392
MIMO WSZYSTKO CZEKAMY NA ICH PROTESTY W STOLICY

Zyski operacyjne Nintendo wzrosły o 428% w pierwszym kwartale fiskalnym. Japoński gigant gier odnotował zysk w wysokości 144,7 miliarda jenów (1,4 miliarda dolarów) w kwartale kwiecień-czerwiec, przebijając wszelkie oczekiwania analityków. Ogromny wzrost z 27,4 miliarda jenów, które odnotował w poprzednim kwartale, odzwierciedla jak bardzo branża gier wideo skorzystała na pandemii koronawirusa.
https://plotkibiznesowe.pl/2020/08/06/gwaltowny-wzrost-zyskow-nintendo-bo-ludzie-siedza-w-domach-przez-pandemie-i-graja/
ALE TRZEBA PRZYZNAĆ, ŻE FAJNY TEN SWITCH

Straty europejskich linii lotniczych za I półrocze liczone są w miliardach. Druga połowa roku wcale nie ma być lepsza, bo nadal brak jest chętnych do latania, podaje Polskie Radio. Bankructw może być jeszcze więcej i mają się spiętrzyć pod koniec roku, bo epidemiolodzy przestrzegają przed jesienną falą zachorowań na COVID-19 – wskazuje Rzeczpospolita.
https://polskieradio24.pl/42/273/Artykul/2561208,Miliardowe-straty-linii-lotniczych-z-powodu-pandemii-Prognozy-tez-nie-sa-najlepsze
CZY PRZETRWAJĄ TANIE LINIE?

Rząd Wysp Kanaryjskich podpisał obowiązującą od tego tygodnia umowę ubezpieczeniową, stając się tym samym pierwszym hiszpańskim regionem, gwarantującym turystom pokrycie wszystkich kosztów związanych z COVID-19, informuje Gazeta.pl. Włodarze Wysp Kanaryjskich chcą w ten sposób zapewnić leczenie wszystkich podróżnym, którzy przylecą na wyspę. W ramach podpisanej umowy sfinansowane zostaną między innymi koszty leczenia.
https://next.gazeta.pl/next/7,173953,26190240,wyspy-kanaryjskie-ubezpieczaja-turystow-tamtejszy-rzad-w-calosci.html
MOŻE TO LEPSZA OPCJA OD POBYTU NAD BAŁTYKIEM

Rzeczpospolita pisze o rynku listów, który przeżywa poważny kryzys. Spadki na rynku tradycyjnej korespondencji nie są zaskoczeniem – Poczta Polska notuje je od ponad 10 lat. To efekt przede wszystkim zmian w sposobie komunikacji między ludźmi czy cyfryzacji społeczeństwa. Jednak stan epidemii przyspieszył ten negatywny trend. I to znacząco.
https://logistyka.rp.pl/koronawirus/7740-epidemia-zabila-listy
INPOST JUŻ ZACIERA RĄCZKI

Poranne Plotki Biznesowe – A to jeszcze nie wszystko…

Filary Biznesu podają, że od stycznia do czerwca br. dla Ukraińców chcących podjąć pracę w Polsce przyznano ponad 270 tys. wiz. Rok temu w tym samym czasie ta liczba była niemal dwukrotnie większa – wynika z danych Ministerstwa Spraw Zagranicznych, na które powołuje się Ukrainian National News Agency. Taki spadek to konsekwencja epidemii koronawirusa oraz utrudnień w ruchu granicznym i pracy urzędów. Eksperci Personnel Service wskazują jednak, że mniej wydanych wiz nie oznacza, że w Polsce jest o połowę mniej kadry ze Wschodu. Zapisy tarczy antykryzysowej o przedłużeniu prawa pobytu na cały czas obowiązywania stanu epidemicznego i 30 dni po jego zakończeniu powodują, że spora część Ukraińców po prostu z Polski nie wyjechała.
https://filarybiznesu.pl/44-mniej-wiz-dla-ukraincow-w-i-polowie-2020-roku-jednak-nie-znaczy-ze-w-polsce-jest-o-polowe-mniej-kadry-ze-wschodu/a5388
ACH TA PANDEMIA

Burmistrz Courmayeur podjął decyzję o ewakuacji około 70 osób przebywających po włoskiej części masywu Mont Blanc, pisze Gazeta.pl. Jej powodem jest ryzyko rozpadu lodowca Planpincieux. Włoska agencja prasowa ANSA informuje, że ewakuacja około 70 osób (mieszkańców i ponad 50 turystów) przebywających w pobliżu Val Ferret zakończyła się sukcesem. Mieszkańcy uzyskają niezbędną pomoc. Burmistrz włoskiego miasteczka Courmayeur Stefano Miserocchi podjął również decyzję o zablokowaniu ruchu drogowego.
https://next.gazeta.pl/next/7,172392,26189968,topniejacy-lodowiec-na-mont-blanc-moze-runac-turysci-i-mieszkancy.html
CI WŁOSI MAJĄ ROK 2020 W WERSJI PREMIUM

Departament Stanu USA chce m.in., by na smartfonach z Chin nie mogły działać amerykańskie aplikacje, pisze Rzeczpospolita. Amerykański Departament Stanu ogłosił rozszerzenie programu „Czystej sieci” mającego za zadanie ochronę amerykańskich sieci telekomunikacyjnych. Program jest otwarcie wymierzony w Chiny. Jego nowe elementy przewidują nie tylko to, że „niezaufani” dostawcy usług telekomunikacyjnych z ChRL nie będą mogli być obecni w amerykańskich sieciach, ale również to, że wzbudzające zastrzeżenia chińskie aplikacje będą musiały zniknąć z amerykańskich sklepów internetowych.
https://www.rp.pl/Telekomunikacja-i-IT/308069890-Krucjata-przeciw-chinskim-aplikacjom.html
GDY MASZ JUŻ DOŚĆ TIKTOKA

Rynek samochodów z wyższej półki, po kwietniowym załamaniu rynku wywołanym pandemią koronawirusa, kolejny miesiąc z rzędu notuje wzrosty liczby rejestracji, podaje Samar.pl. W lipcu Polacy kupili i zarejestrowali 7 475 nowych samochodów z tego segmentu, o 17,03 proc. więcej w zestawieniu z czerwcem 2020 r.  oraz o 14,59 proc. więcej niż w lipcu  ubiegłego roku. Od stycznia do lipca 2020 r. krajowe wydziały komunikacji zarejestrowały 40 229 samochodów z wyższej półki, o 9,08 proc. (4 017 egz.).
https://www.samar.pl/__/3/3.a/109106/3.sc/11/Auta-premium-łapią-formę.html?locale=pl_PL

Za 100 mln dawek, będącej wciąż w fazie badań szczepionki przeciwko COVID-19 jednej z firm farmaceutycznych, rząd amerykański zapłaci ponad 1 mld dolarów, czyli 10 dolarów za jedną dawkę, informuje Wprost Biznes. Preparaty innych firm są nawet kilkakrotnie droższe. Za jedną dawkę trzeba zapłacić 20, a nawet około 40 dolarów. Według Reutersa kontrakt dotyczący dostarczenia 100 mln dawek szczepionki rząd amerykański podpisał z firmą z USA Johnson&Johnson. Opiewa on na ponad 1 mld dolarów, czyli jedna dawka ma kosztować 10 dolarów.
https://biznes.wprost.pl/handel/10350888/ile-bedzie-kosztowala-szczepionka-na-koronawirusa-znamy-mozliwy-przedzial-cen.html
JUŻ CZEKAMY NA RUCHY ANTYSZCZEPIONKOWCÓW

Poranne Plotki Biznesowe – A co powiecie na to?

Sejmowa Komisja Kultury i Środków Przekazu ponownie wybrała posłankę PiS Joannę Lichocką na zastępcę przewodniczącego komisji, informuje Onet. Za kandydaturą Lichockiej opowiedziało się 15 posłów, przeciw było 14. Wybór Lichockiej budzi kontrowersje opozycji zważywszy na okoliczności, w jakich posłanka PiS została odwołana ze stanowiska 24 lipca.
https://www.onet.pl/informacje/onetwiadomosci/joanna-lichocka-ponownie-wiceprzewodniczaca-komisji-kultury-i-srodkow-przekazu/e36evjf,79cfc278
NO O KULTURZE TEJ PANI MÓWIŁO SIĘ W SUMIE DUŻO

Pomimo wpływu światowego kryzysu i trwającej pandemii Port Gdańsk w I półroczu 2020 awansował do pierwszej dwudziestki portów europejskich, wyprzedzając Port w Genui i Dunkierce, podaje Obserwator Gospodarczy. Port Gdańsk w I półroczu 2020 roku obsłużył 23,2 mln ton, co stanowi spadek o 15,2% w porównaniu analogicznym okresem w 2019 roku. Porównując sześć miesięcy 2020 roku z rokiem ubiegłym, wzrosły przeładunki zboża (+188,8%), innych masowych (+10%) oraz rudy (+1127%).
https://obserwatorgospodarczy.pl/transport-i-infrastruktura/1451-port-gdansk-w-dwudziestce-najwiekszych-portow-w-europie
SUKCES

Money.pl pisze o tarczy antykryzysowej. Jadwiga Emilewicz zapowiedziała, że nie będzie kolejnych form wsparcia dla przedsiębiorców. – Dotychczasowe instrumenty wsparcia cały czas pracują, na rynek wpłynęło 130 mld złotych – powiedziała wicepremier.
https://www.money.pl/gospodarka/tarcza-antykryzysowa-emilewicz-twardo-nie-bedzie-kolejnych-programow-wsparcia-6540408509352065a.html
TARCZA TO NIE SOCJAL, TYM SIĘ NIE WYGRYWA WYBORÓW

Założyciel i prezes Amazona Jeff Bezos, sprzedał w ostatnich dniach akcje tej firmy o łącznej wartości 3,1 miliarda dolarów – informuje Reuters. Bezos sprzedał 1 milion akcji w ramach ogłoszonego wcześniej planu. Chce w ten sposób sfinansować swoją firmę zajmującą się eksploracją kosmosu – Blue Origin.
https://plotkibiznesowe.pl/2020/08/06/usa-olbrzymia-transakcja-jeffa-bezosa/
MOŻE ZOSTANIE MU TROCHĘ NA WYPŁATY DLA PRACOWNIKÓW

Polskie Radio pisze o bezrobociu. Stopa bezrobocia w lipcu wyniosła 6,1 proc. i utrzymała się na tym samym poziomie, co w czerwcu – wynika z szacunków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Sytuacja na rynku pracy wydaje się stabilizować, pierwsze niepokojące reakcje pracodawców i związane z nimi zapowiedzi zwolnień wyraźnie osłabły – komentuje minister Marlena Maląg.
https://polskieradio24.pl/42/273/Artykul/2561225,Bezrobocie-na-stabilnym-poziomie-Resort-rodziny-podal-szacunki-za-lipiec
CIEKAWE JAK BĘDZIE TO WYGLĄDAĆ JESIENIĄ

Ach, polski rząd dalej jest polskim rządem, a opozycja opozycją. Wczorajsze zaprzysiężenie prezydenta pokazało, że w ciągu najbliższych lat możemy spodziewać się tego samego, tylko jeszcze mocniej. Wspaniale.

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close