GospodarkaPolskaRynek pracy

Płaca minimalna zamrożona w 2021 roku? Rzecznik MŚP apeluje do Emilewicz

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców Adam Abramowicz skierował pismo do szefowej resortu rozwoju Jadwigi Emilewicz, w którym proponuje zamrożenie płacy minimalnej w roku 2021. Mowa o kwocie 2600 złotych brutto.

Rzecznik MŚP podkreśla, że wzrost płacy minimalnej w 2021 o 200 złotych (do poziomu 2800 złotych brutto) spowoduje, że stawka godzinowa wyniesie wówczas 18,30 zł. W ocenie Abramowicza przyjęcie takiego rozwiązania w obliczu kryzysu gospodarczego może się negatywnie odbić na gospodarce, a ewentualne reperkusje uderzą nie tylko w przedsiębiorców, ale również w rynek pracownika.

Ponadto w regionach słabszych gospodarczo podwyżka płacy minimalnej może doprowadzić do redukcji zatrudnienia – argumentuje rzecznik. Abramowicz podkreśla także, że pomoc rządowa dla firm dotkniętych w skutek pandemii w dużej części się zakończyła.

Kolejne restrykcje, które prowadzą do ograniczenia przychodu oraz decyzja rządu o podniesieniu płacy minimalnej, wymuszającej wzrost kosztów prowadzenia działalności, ma z kolei uderzyć w wiele firm z sektora MŚP. Zdaniem Abramowicza braku zamrożenia płacy minimalnej w 2021 roku skutkować będzie także wyższą składką na ubezpieczenia społeczne przedsiębiorców.

Wzrost składki na ubezpieczenie społeczne przedsiębiorców także spowoduje wzrost kosztów firmy – podsumowuje w liście rzecznik MŚP.

Źródło: money.pl

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close