Finanse i ubezpieczeniaPolskaRynek pracy

W urzędach pracy brakuje pieniędzy na dotacje dla bezrobotnych!

Koronawirus negatywnie odbił się na osobach bezrobotnych myślących o założeniu firmy za dotację z urzędu pracy. Przez duże środki wydane na mikropożyczki dla firm i samozatrudnionych wiele urzędów pracy wstrzymało nabór wniosków na dotacje dla bezrobotnych na podjęcie własnej działalności.

W ramach mikropożyczek w kwocie 5 tysięcy złotych osoby prowadzące jednoosobową działalność otrzymały łącznie 9 miliardów złotych. Pieniądze trafiły do 1,8 miliona mikrofirm, ale to odbiło się na sytuacji osób bez pracy, które chciały skorzystać z programu aktywizacji. W wielu urzędach brakuje pieniędzy na ten cel, ale są i takie, które wznawiają swoje programy skierowane do bezrobotnych.

Z informacji, które przekazało Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej wynika, że „ma podstawy prawnej, która uniemożliwiałaby składanie wniosków o środki z Funduszu Pracy na rozpoczęcie działalności gospodarczej.” Jednocześnie po artykule w tym temacie zgłosiło się wiele osób informujących, że w ich urzędzie pracy środków na dotacje dla bezrobotnych na uruchomienie własnego biznesu brakuje.

Sytuacja w zależności od urzędu pracy jest bardzo różna. W niektórych placówkach rzeczywiście nabory zostały wstrzymane, a środki przekierowane na działania związane z tarczą. Inne z kolei wznawiają działania przeznaczone dla osób bezrobotnych. Tak jest np. w opolskim urzędzie pracy. Instytucja ogłosiła, że w dniach 10-14 sierpnia odbędzie się nabór wniosków w programie, który umożliwi bezrobotnym pozyskanie jednorazowego wsparcia na podjęcie działalności gospodarczej.

Kwotę jednorazowej, bezzwrotnej dotacji dla bezrobotnych urzędy pracy ustalają indywidualnie. Co roku ustalany jest jedynie górny limit wsparcia na założenie firmy z urzędu pracy. Maksymalna kwota dotacji wyliczana jest na podstawie wysokości przeciętnego wynagrodzenia ogłaszanego na początku roku przez Główny Urząd Statystyczny. W lutym prezes GUS poinformował, że przeciętna płaca wyniosła 5198,58 złotego. To przełożyło się na wzrost maksymalnej kwoty dotacji na podjęcie działalności gospodarczej do poziomu 31 191,48 złotego.

Źródło: Mambiznes.pl

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close