PolskaPrawoRynek pracyZwiązki zawodowe

Dodatkowy dzień wolny za 15 sierpnia? Co na to kodeks pracy? [SPRAWDŹ!]

Dzień wolny za sobotę

15 sierpnia obchodzimy Święto Wojska Polskiego oraz Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny. Zgodnie z prawem, ten dzień jest dniem wolnym od pracy. Jednak w tym roku święto przypada w sobotę. Czy to oznacza, że przysługuje nam dzień wolny w innym terminie?

Krótko – TAK. Zgodnie z przepisami pracodawca musi wyznaczyć dodatkowy dzień wolny za święto ustawowo wolne od pracy wypadające w sobotę. Dodatkowy dzień wolny może być wyznaczony zarówno przed dniem świątecznym albo po nim. Z reguły pracodawca samemu ustala datę i nie musi jej uzgadniać z pracownikami, ale może to zrobić.

Pozostałe dni wolne

Kolejny dzień ustawowo wolny od pracy w tym roku to 1 listopada (niedziela), kiedy wypada Wszystkich Świętych. Przykro nam, ale zgodnie z przepisami za święto przypadające w niedzielę pracownikom dodatkowy dzień wolny nie przysługuje.

>Do pracy nie pójdziemy również 11 listopada (środa) – Święto Niepodległości oraz 25 i 26 grudnia (piątek i sobota), kiedy będziemy świętować Boże Narodzenie. Drugi dzień świąt będzie przypadał na sobotę – w związku z tym pracodawcy również będą wyznaczać dodatkowy dzień wolny od pracy.

Z kolei przyszłym roku pracownicy otrzymają dwa dodatkowe dni za święto w sobotę – tym razem będzie to 1 maja i 25 grudnia.

Kary dla pracodawców za brak wolnego

Jeśli pracodawca nie wyznaczy swoim pracownikom dodatkowego dnia wolnego, to będzie naruszał przepisy o czasie pracy. Obowiązkiem jest zapewnienie pracownikom przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy.

Naruszenie przepisów traktowane jest jako wykroczeniem przeciwko prawom pracownika, za które grozi kara grzywny w wysokości od 1 000 zł do 30 000 zł. Ponadto godziny pracy świadczone ponad limity przewidziane na sierpień i grudzień, zostaną zakwalifikowane jako nadliczbowe, za które należeć będzie się rekompensata.

Źródło: TVN24

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close