BankowośćPolska

Narodowy Bank Polski wyemitował nowy banknot kolekcjonerski!

Narodowy Bank Polski wyemitował banknot kolekcjonerski Bitwa Warszawska 1920, o nominale 20 złotych. To pierwszy polski banknot w formacie pionowym.

Zbliża się setka rocznica Bitwy Warszawskiej, w której Wojsko Polskie pod dowództwem generała Tadeusza Rozwadowskiego pokonało i odepchnęło nacierającą Armię Czerwoną. Była to rozstrzygająca bitwa wojny polsko-bolszewickiej. Zwycięstwo w Bitwie Warszawskiej pozwoliło zachować niepodległość odradzającej się Rzeczypospolitej, a także przekreśliło radzieckie plany ofensywy na Europę Zachodnią.

Na przedniej stronie banknotu przedstawiono postać Józefa Piłsudskiego. Wizerunek został zaczerpnięty z obrazu Kazimierza Mańkowskiego pt. „Rok 1920”. Naczelnika Państwa ukazano jako obrońcę Warszawy. Na dalszym planie widnieją zarysy charakterystycznych warszawskich budowli. Z kolei zaprezentowany tu awers Krzyża Walecznych – z polskim orłem, napisem „Na polu chwały” i datą 1920 – jest odwołaniem do zbiorowego wysiłku polskiego żołnierza oraz czasu ustanowienia tego odznaczenia w kluczowym momencie zmagań pod Warszawą.

Fot.Twitter

Na odwrotnej stronie banknotu, pod barwami narodowymi, przedstawiono środkowy fragment obrazu Jerzego Kossaka pt. „Cud nad Wisłą”. Wyobraża scenę symboliczną – księdza Ignacego Skorupkę wiodącego do ataku żołnierzy formacji ochotniczych. Całość dopełniają wieniec z liści wawrzynu, medal pamiątkowy za wojnę 1918–1921 oraz fragment odezwy Rządu Obrony Narodowej „Ojczyzna w niebezpieczeństwie” z 5 sierpnia 1920 roku.

Kolekcjonerski banknot o nominale 20 złotych wyemitowany zostanie w nakładzie do 60 000 sztuk. Cena banknotu będzie wynosić 80 złotych brutto. Banknot będzie można kupić w Oddziałach Okręgowych NBP i sklepie internetowym Kolekcjoner.

„Bitwa Warszawska 1920” to kolejny z serii banknotów kolekcjonerskich NBP upamiętniających ważne wydarzenia lub wybitne postaci z historii Polski. Pierwszy polski banknot kolekcjonerski wyemitowano przez Narodowy Bank Polski w 2006 roku. Był to banknot „Jan Paweł II” o nominale 50 złotych. Jego cena emisyjna wyniosła wówczas 90 złotych. Dziś oferty na aukcjach wynoszą po około 100-120 złotych.

Źródło: bankier.pl

Tagi

Polecane artykuły

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close