EnergetykaGospodarkaPaństwoPolskaTransportTurystyka

Ogromne straty Lotosu! Paliwowy gigant stracił miliardy!

Lotos z ogromnymi stratami

W pierwszym półroczu tego roku Lotos zanotował 1,39 mld zł straty netto. To ogromna strata, ponieważ paliwowy gigant rok wcześniej miał 673 mln zł zysku. Strata operacyjna była jeszcze większa i wyniosła 1,6 mld zł wobec 1 mld zł zysku operacyjnego rok temu. Natomiast przychody ze sprzedaży w pierwszym półroczu spady do 10,3 mld zł z 14,4 mld zł w analogicznym okresie poprzedniego roku.

Lotos poinformował, że straty wynikają między innymi ze znacznego obniżenia światowych cen ropy naftowej. Do załamania cen ropy doszło po wybuchu pandemii koronawirusa. Cena na amerykańskiej giełdzie w połowie kwietnia spadła do niewiele ponad 10 dolarów za baryłkę. Obecnie baryłka jest notowana po nieco ponad 40 dolarów, jednak dalej pozostaje znacznie poniżej poziomów z początku roku, kiedy kosztowała około 60 dolarów.

Lotos traci przez wirusa

Biorąc pod uwagę tylko drugi kwartał, strata netto Lotosu wyniosła 76 mln zł, podczas gdy w analogicznym kwartale rok temu odnotowano zysk wysokości 500 mln zł. Strata operacyjna wyniosła natomiast 249 mln zł, wobec 659 mln zł rok wcześniej. Z kolei przychody spadły do 4,2 mld zł wobec 7,7 mld zł rok wcześniej.

Lotos wskazuje, że w drugim kwartale spółka działała w dynamicznie zmieniającym się pod wpływem pandemii środowisku. Lockdown spowodował bowiem zmniejszenie zapotrzebowania na paliwa, w tym szczególnie w kwietniu na benzyny i olej napędowy na stacjach paliw. Ludzie zostali w domach i nigdzie nie wyjeżdżali.

Jak czytamy w komentarzu zarządu do opublikowanych danych:

Naruszona została równowaga i płynność w relacjach międzynarodowej wymiany gospodarczej, w tym towarów i usług oraz znacznemu zmniejszeniu uległo natężenie ruchu osobowego. Restrykcjom podlegał transport lotniczy i samochodowy (…). Ich negatywny wpływ na krajowy rynek paliw najdotkliwiej uwidocznił się w II kwartale 2020 roku i wiązał się z wyraźnym spadkiem wolumenów lokowanych w kanale sprzedaży detalicznej w ramach sieci stacji paliw w odniesieniu do benzyn i oleju napędowego.

Orlen przejmie spółkę Lotos i chce przejąć też PGNiG. Monopolizacja idzie pełną parą!

Źródło: Money

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close