BankowośćPaństwoPolska

Podatek Belki: Ministerstwo zapowiada ulgi i zwolnienia!

Ministerstwo Finansów nie ma w planach likwidacji podatku od zysków kapitałowych. Rozważa natomiast wprowadzenie ulg i zwolnień dla tych, którzy inwestują długoterminowo – zapowiedział wiceminister Jan Sarnowski.

O sens istnienia tego podatku, zwanego potocznie podatkiem Belki, zapytał w interpelacji Krzysztof Paszyk, poseł PSL.

W odpowiedzi Jan Sarnowski poinformował, że w 2019 roku dochody z tytułu tego podatku wyniosły 3,8 miliarda złotych. Odniósł się też do pytania, czy w sytuacji, gdy oprocentowanie lokat jest wyjątkowo niskie taki podatek ma nadal uzasadnienie.

Jak podkreślił, zyski, które obejmuje ten podatek, pochodzą nie tylko z lokat, ale też z “inwestycji o charakterze spekulacyjnym“.

Z jednej strony inwestorami są osoby pragnące tylko przechowywać w banku swoje zgromadzone środki na realizację jakiegoś celu lub na zabezpieczenie socjalne na przyszłość albo nagłe wypadki losowe. A z drugiej strony są osoby aktywnie uczestniczące w rynku instrumentów finansowych w celu zarobkowym – napisał Sarnowski.

Dlatego jego zdaniem nie można całościowo po prostu zlikwidować podatku Belki.

Całkowita likwidacja podatku dochodowego od osób fizycznych z zysków kapitałowych nie jest obecnie rozważana. Likwidacja w Polsce podatku od kapitałów pieniężnych spowodowałaby nie tylko ubytek we wpływach do budżetu państwa, ale także mogłaby spowodować napływ do Polski kapitału spekulacyjnego i wzrost rynku spekulacyjnych instrumentów finansowych – zadeklarował wiceminister.

Jak wyjaśnił, takie zjawisko, ze względu na transgraniczne przepływy kapitału, “przyczyniałoby się do występowania dużych i nagłych zmian na całym rynku finansowym w Polsce, co miałoby negatywny wpływ na gospodarkę“.

Sarnowski przyznał natomiast, że analizowana jest przez Ministerstwo Finansów zasadność wprowadzenia ulg i zwolnień dotyczących przychodów kapitałowych w określonym zakresie. W szczególności mających na celu zachętę do długoterminowych inwestycji.

Źródło: money.pl

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close