PaństwoPolitykaPolskaPrawoŚwiat

Morawiecki chce ograniczenia rządowej propagandy w mediach. Ale nie w Polsce tylko na Białorusi.

Morawiecki chce pomóc Białorusinom

Mateusz Morawiecki w Sejmie przedstawił pięciopunktowy plan “solidarności z Białorusią”. Premier zapowiedział między innymi pomoc osobom represjonowanym i wsparcie niezależnych mediów na Białorusi.

Solidarność nie pozwala nam stać bezczynnie wobec brutalnych pacyfikacji pokojowych demonstracji na Białorusi. Ludzka krzywda i okrucieństwo nie mają barw narodowych. Na Białorusi widzimy nie tylko zło, widzimy też wielki zapał po stronie społeczeństwa obywatelskiego do wybicia się na rzeczywistą wolność, demokrację i w tych dążeniach narodu białoruskiego chcemy pomagać. W takim momencie nie można zakładać maski obojętności. Jeśli teraz nie podejmiemy działań jako solidarna Europa, damy jasno do zrozumienia wszystkim naszym sąsiadom, że w obliczu zagrożenia każdy może liczyć tylko na siebie.

Pierwszy punkt programu to wsparcie dla represjonowanych, wyrzucanych z pracy, pobitych, poszkodowanych Białorusinów. Premier obiecał rozbudowę i poszerzenie polskiego i polsko-amerykańskiego programu pomocy represjonowanym. Zaproponowane zostaną programy stypendialne imienia Wincentego Konstantego Kalinowskiego, a studenci i naukowcy relegowani z białoruskich uczelni, uzyskają możliwość studiów i pracy w Polsce.

Morawiecki zapowiedział również “ułatwienia przy wjeździe na teren Polski”, wśród których wymienił między innymi zwalnianie z opłat wizowych, a w sytuacjach szczególnych wpuszczanie do Polski również bez odpowiednich dokumentów.

Stop rządowej propagandzie

Kolejne punkty, o których mówił Morawiecki, to wsparcie niezależnych mediów.

W chwili, w której na Białorusi z godziny na godzinę może zostać odłączony internet, ważne jest, aby kanałów, którymi Białorusini kontaktują się z wolnym światem, było jak najwięcej. W tych trudnych dniach białoruscy dziennikarze zdali egzamin. Białoruś nie może zamienić się w przestrzeń fałszu i manipulacji. Potrzebuje pluralizmu medialnego.

Premier zapowiedział pomoc dla organizacji pozarządowych, które wspierają społeczeństwo obywatelskie i niezależne media.

Organizacje pozarządowe muszą się stać prawdziwą obywatelską arką i schronieniem, to nie uda się bez wsparcia, które chcemy zapewnić organizacjom trzeciego sektora poprzez Fundację Solidarności Międzynarodowej.

Na realizację tego planu na samym początku rząd planuje przeznaczyć około 50 milionów złotych.

Wybory na Białorusi: Wyłączony internet, łapanki, prześladowania opozycji

Źródło: Gazeta.pl

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close