GospodarkaPaństwoPolitykaPolskaTurystyka

Przyjęto nową Tarczę Antykryzysową dla turystyki. Branża dostanie rekompensaty

Sejm przyjął Tarczę dla turystyki

Sejm przyjął nową Tarczę Antykryzysową, tym razem wyłącznie dla branży turystycznej. Przyjęty projekt zawiera nowy mechanizm, który miałby pokryć wypłaty dla klientów biur podróży. Zgodnie z jego zapisami, Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny ma wypłacać rekompensaty za opłacone, ale nieodbyte z powodu koronawirusa imprezy turystyczne.

Poselski projekt noweli ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw wpłynął do Sejmu przed weekendem. Zawierał on kolejne rozwiązania pomocowe skierowane do branży turystycznej, która przeżywa kłopoty w związku z koronawirusem.

Prace nad ustawą w Sejmie przebiegały bardzo szybko. Wcześniej komisja finansów zaakceptowała kilkanaście uwag, jakie do projektu zgłosili sejmowi legislatorzy. Przewodniczący komisji Henryk Kowalczyk apelował, aby z powodu sytuacji w branży, jak i wakacji sejmowych ewentualne wnioski legislacyjne zostały zgłoszone podczas najbliższego posiedzenia Senatu. Podczas drugiego czytania, kluby oraz koło poselskie nie zgłosiły do projektu dalszych uwag.

Za uchwaleniem ustawy głosowało 430 posłów, nikt nie był przeciw, jeden się wstrzymał. Teraz nowela trafi pod obrady Senatu.

Stare przepisy niewystarczające

Pierwsza Tarcza została uchwalona już w marcu, jednak wtedy zdecydowano, że biura turystyczne będą mogły oferować vouchery na wyjazdy klientom, jeżeli ich impreza się nie odbyła w związku z wybuchem epidemii. Druga opcją był zwrot pieniędzy, jednak w tym przypadku klient musiałby czekać na to do 180 dni. Celem tych przepisów było zapewnienie płynności firmom turystycznym, które znalazły się w bardzo trudnej sytuacji w związku z kryzysem.

Stare przepisy jednak nie wystarczyły. W uzasadnieniu najnowszego projektu Tarczy dla turystyki czytamy, że z przeprowadzonych analiz wynika, że do końca czerwca niecałe 30% podróżnych zdecydowało się na przyjęcie vouchera. Dlatego też zaproponowano wprowadzenie innego mechanizmu, który miałby pokryć wypłaty dla klientów biur podróży.

Z projektu wynika ponadto, że podobny wniosek do UFG będzie składał również podróżny, który ubiega się o rekompensatę. Zgodnie z projektowanymi przepisami, UFG po otrzymaniu wniosków od organizatora turystyki oraz podróżnego będzie je weryfikował, a następnie dokonywał wypłat na rzecz podróżnych. Środki na wypłaty mają pochodzić z nowo utworzonego Turystycznego Funduszu Zwrotów.<

Źródło: TVN24

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close