PORANNE PLOTKI BIZNESOWE

PORANNE PLOTKI BIZNESOWE: Politycy opozycji w szoku, ich wyborcy jednak nie popierają podwyżek dla władzy. Urzędy zwalniają pracowników

Poranne Plotki Biznesowe to regularnie zamieszczany cykl, dzięki któremu nie ominie cię żadna ważna i mniej ważna informacja. Prosto, przystępnie, z odrobiną humoru. Zapraszamy na kolejną porcję wiadomości, które mogły ci umknąć!

Poranne Plotki Biznesowe – Wstajesz i wiesz!

– Powiem szczerze, jestem zniesmaczony tym, co stało się w piątek – tak o sejmowym głosowaniu nad podwyżkami dla polityków mówi Onetowi poseł KO Tomasz Zimoch, który – jako jeden z dziewięciorga posłów tego klubu – zagłosował “przeciw” wzrostowi płac. Podkreśla, że “to dla KO czas największej próby”. – Nie dam głowy za to, że klub utrzyma się do końca kadencji – podkreśla.
https://www.onet.pl/informacje/onetwiadomosci/tomasz-zimoch-budka-powinien-zrezygnowac/5svt70p,79cfc278
A WYSTARCZYŁO GŁOSOWAĆ Z ROZUMEM I GOŚNOŚCIĄ CZŁOWIEKA

Wolnych wyborów i odejścia prezydenta domagają się pracownicy najpotężniejszych przedsiębiorstw w kraju, pisze Rzeczpospolita. – Dopóki mnie nie zabijecie, innych wyborów nie będzie. Nigdy się nie doczekacie, bym cokolwiek zrobił pod presją – grzmiał zdesperowany Łukaszenko. Odchodząc, nagle ruszył w stronę tłumu i wdał się w przepychankę słowną z jednym z protestujących robotników. – Nie będę was bił, to nie w moim interesie. Jeżeli którykolwiek z was coś sprowokuje, zareagujemy ostro – zagroził.
https://www.rp.pl/Bialorus/308179945-Bialorus-Strajki-uderzaja-w-rezim-Lukaszenki.html
CIEKAWE JAK ROZWINIE SIĘ TAM SYTUACJA

KO i Lewica przemyślały sprawę i już nie popierają podwyżek, które przegłosowali. To, jak wielką wtopą wizerunkową było ich głosowanie, zrozumieli w weekend. W poniedziałek przewodniczący PO Borys Budka podczas konferencji prasowej ogłosił, że będzie rekomendował Senatowi odrzucenie nowelizacji. Przypomnijmy, że większość posłów KO zagłosowało za podwyżkami, a przeciwko było tylko 9 z nich, zaś 12 wstrzymało się od głosu.
https://plotkibiznesowe.pl/2020/08/17/ko-i-lewica-przemyslaly-sprawe-i-juz-nie-popieraja-podwyzek-ktore-przeglosowali/
NO I SENAT WKROCZYŁ

Elon Musk najbogatszym człowiekiem spoza USA, pisze Wprost Biznes. Jednego dnia wzbogacił się o blisko 8 mld dolarów. Elon Musk prześcignął Bernarda Arnaulta i został najbogatszym człowiekiem bez amerykańskiego paszportu. Przed nim już tylko Mark Zuckerberg, Bill Gates i Jeff Bezos. Tylko w tym roku „zarobił” ponad 57 mld dolarów.
https://biznes.wprost.pl/finanse-i-inwestycje/10353982/elon-musk-najbogatszym-czlowiekiem-spoza-usa-jednego-dnia-wzbogacil-sie-o-blisko-8-mld-dolarow.html
MOŻE DOCZEKAMY SIĘ TEJ KOLONIZACJI MARSA

Na autostradzie A1 między Toruniem a Gdańskiem za przejazd można płacić automatycznie aplikacją, przypomina Money.pl. Dzięki niej da się bez zatrzymywania przejechać przez specjalne bramki. Jednak zanim się do nich dotrze, i tak trzeba odstać swoje w korku. Co ważne, nie trzeba uruchamiać aplikacji, nie trzeba nawet mieć przy sobie telefonu, na który została pobrana aplikacja. I tak swobodnie można przejechać przez bramkę bez szlabanu ze znakiem z przekreślonym inkasentem. Kamera po prostu odczyta numery z naszej tablicy. Problem jednak w tym, że takich bramek jest mniejszość, a pozostałe to standardowe bramki, w których płacimy “przy okienku”.
https://www.money.pl/gospodarka/korki-na-a1-przed-bramkami-system-elektroniczny-mial-zmienic-sytuacje-jest-tylko-jeden-problem-6544045438761536a.html
MIMO WSZYSTKO POMYSŁ SUPER

Poranne Plotki Biznesowe – A to jeszcze nie wszystko…

Fakt informuje o redukcji etatów w urzędach. Najprawdopodobniej rząd zobaczył podczas pandemii, że biurokrację można prowadzić mając nawet o połowę mniej pracowników. Redukcja nie ma polegać wyłącznie na zwalnianiu pracowników, ale również na likwidacji pustych etatów.
https://www.fakt.pl/wydarzenia/polityka/szykuja-sie-ogromne-zwolnienia-w-urzedach/vycblvn
URZĘDY MOGĄ DZIAŁAĆ SPRAWNIEJ? NO KTO BY POMYŚLAŁ

Na rynek, w trakcie kryzysu, wchodzi duża grupa młodych osób naznaczonych koronawirunem. To tykająca bomba zegarowa, bowiem pozostawienie młodych ludzi poza rynkiem pracy na długi czas zmniejsza ich szanse na znalezienie lepszej pracy w przyszłości, przestrzegają Filary Biznesu. Osoby zatrudnione na umowę o dzieło czy zlecenie znacznie poważniej odczuły skutki kryzysu niż zatrudnieni na umowę o pracę. Z usług osób pracujący w oparciu o umowy cywilno-prawne z dnia na dzień można zrezygnować. Statystyki nie obejmują skali tego zjawiska.
https://filarybiznesu.pl/kryzys-na-rynku-pracy-dotyka-przede-wszystkim-osoby-mlode/a5572
PODWYŻMY MINIMALNĄ, NA PEWNO BĘDZIE ŁATWIEJ ZNALEŹĆ PRACĘ

Ryanair zapowiedział, że zmniejszy przepustowość o 20 proc. we wrześniu i październiku w następstwie „znacznego osłabienia liczby rezerwacji” w ostatnich dniach, czytamy na Wprost. Linia lotnicza stwierdziła, że spadek jest spowodowany „niepewnością dotyczącą ostatnich wskaźników przypadków COVID-19 w niektórych krajach UE”. Napisała, że cięcia będą dotyczyły głównie liczby lotów, a nie zamknięcia tras.
https://biznes.wprost.pl/gospodarka/transport/10353979/ryanair-kasuje-loty-winna-druga-fala-covid-19.html
CIEKAWE JAK TAM WIZZ AIR

Olbrzymi błąd banku! Błędnie przelano prawie miliard dolarów. Zeszłotygodniowy przelew wysłany do pożyczkodawców kosmetycznego koncernu Revlon może okazać się jedną z największych bankowych wpadek ostatnich lat. Błąd popełnił nowojorski oddział Citigroup Inc., a w grę wchodzi kwota 0,9 miliarda dolarów.
https://plotkibiznesowe.pl/2020/08/17/olbrzymi-blad-banku-blednie-przelano-prawie-miliard-dolarow/
KAŻDY MOŻE MIEĆ GORSZY DZIEŃ

W tym roku ZUS nie roześle prognoz emerytalnych. Kto chce spróbować uzmysłowić sobie, ile może wynieść jego przyszła emerytura, może to zrobić przez internet, przypomina Money.pl. ZUS wyjaśnia, że ma to związek z pandemią – a w praktyce zapewne z tym, że na urzędników spadły różne dodatkowe obowiązki wynikające z tarcz antykryzysowych czy ustawy o bonie turystycznym.
https://www.money.pl/gospodarka/zus-nie-rozesle-prognoz-emerytalnych-wyjatkowo-dostepne-beda-tylko-w-internecie-6544137070602369a.html
AŻ STRACH TAM ZAGLĄDAĆ, TYLKO SIĘ CZŁOWIEK DENERWUJE

Poranne Plotki Biznesowe – A co powiecie na to?

Przeciętne zarobki w Polsce to niemal 5200 złotych, a minimalna pensja wynosi 2600 złotych, pisze Fakt. Niestety, dla wielu rodzin to tylko marzenie, bowiem rodzice na siebie i dwójkę dzieci nie mają miesięcznie nawet tyle. Chociaż 500 plus i inne świadczenia socjalne pomagają, to jedynie kropla w morzu potrzeb. Łącznie z ponad 38 milionów Polaków aż 4,2 proc. żyło poniżej progu określanego jako granica skrajnego ubóstwa. Ile wynosi prób skrajnego ubóstwa w Polsce? Dla czteroosobowej rodziny z dwójką dzieci do 14. roku życia to ok. 1650 złotych, a więc niewiele ponad 400 złotych na jedną osobę miesięcznie.
https://superbiz.se.pl/wiadomosci/tragiczne-warunki-zycia-polskich-rodzin-ile-maja-na-przezycie-ubostwo-w-polsce-aa-URQY-uhAx-4BUq.html
GDYBY TYLKO POZWOLONO SZUMLEWICZOWI NA ZNIESIENIE UBÓSTWA USTAWĄ

Szef związku zawodowego IG Metall Joerg Hofmann zaproponował, aby w nadchodzącej rundzie negocjacji układów zbiorowych uzgodnić czterodniowy tydzień pracy jako opcję dla przedsiębiorstw, by w ten sposób zapobiec redukcji zatrudnienia, czytamy w Filarach Biznesu. Firmy takie jak Daimler, ZF i Bosch właśnie przystały na skrócenie czasu pracy. W przyszłości, oprócz przemysłu samochodowego droga ta powinna być otwarta dla wszystkich firm z branży metalowej i elektrycznej.
https://filarybiznesu.pl/czterodniowy-tydzien-pracy-zdaniem-niemieckich-zwiazkowcow-zapobiegnie-zwolnieniom/a5568
RAZEMKOM JUŻ ZAŚWIECIŁY SIĘ OCZY

Rzeczpospolita pisze o wypowiedzi szefa MEN. – Jeżeli możemy spokojnie wyjść do sklepu, na ulicę, brać udział w wydarzeniach kulturalnych czy wypoczywać na plaży czy w jakimś innym miejscu, to równie dobrze możemy również pójść do szkoły – powiedział minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski. Na antenie radiowej Jedynki ocenił, że nauczyciele powinni rozpocząć nowy rok szkolny od podsumowania wiedzy z poprzedniego semestru.
https://www.rp.pl/Rzad-PiS/200819538-Szef-MEN-Mozna-wypoczywac-na-plazy-mozna-pojsc-do-szkoly.html
W SUMIE RACJA

NBP opublikował dane na temat transakcyjnych cen mieszkań w największych miastach, informuje Obserwator Gospodarczy. W przypadku nowych lokali stawki w II kwartale spadły o nieco ponad 1% w porównaniu do I kwartału. Największe obniżki dotyczą Rzeszowa (-5%), Warszawy (-4%) i Wrocławia (-4%). Większe wzrosty pojawiały się jedynie w Krakowie (+4%). Na rynku wtórnym sytuacja wyglądała odwrotnie, bo ceny minimalnie wzrosły (o +2%). Warte odnotowania spadki pojawiały się jedynie w Zielonej Górze (-2%). W większość miast ceny wzrosły, a najbardziej w Opolu (+10%), Poznaniu (+6%) i Rzeszowie (+5%). Kluczowe dla rynku nieruchomości będą jednak dopiero najbliższe miesiące.
https://obserwatorgospodarczy.pl/transport-i-infrastruktura/29-nieruchomosci/1470-rynek-nieruchomosci-w-dobie-pandemii-ceny-nowych-mieszkan-spadly-uzywanych-wzrosly
I WEŹ TU PŁAĆ MINIMALNĄ KRAJOWĄ ZA WYNAJEM KAWALERKI

Podatek od deszczu ma walczyć z suszą, pisze Business Insider. Obejmie 20-krotnie więcej nieruchomości. Według nowych przepisów opłata ta obejmie właścicieli nieruchomości mających powierzchnię najmniej 600 mkw., jeśli są w połowie zabudowane. W ocenie skutków regulacji zapisano, że koszty mogą wynieść średnio 1350 zł na gospodarstwo domowe.
https://businessinsider.com.pl/firmy/podatki/podatek-od-deszczu-na-walke-z-susza-ktorych-wlascicieli-nieruchomosci-obejmie/mp8tgh9
DOBRZE, BĘDZIE NA PODWYŻKI DLA RZĄDU

Doczekaliśmy się chwili, gdy politycy są zgodni. Opozycji udało się choć trochę złagodzić gniew wyborców, ponieważ mogli choć trochę odzyskać twarz głosami Senatu. Kryzys, pandemia, cięcia? A tam, może nikt nie zauważy…

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close