PolskaZdrowie i medycyna

Ruszyła produkcja pierwszej partii leku na koronawirusa w Polsce!

Biomed-Lublin planuje przekazać pierwszą serię leku na COVID-19 do badań klinicznych pod koniec października – poinformował we wtorek członek zarządu Piotr Fic. Na początku września ma być znana liczba ampułek leku, który będzie można wyprodukować z zebranego osocza. Spółka chciałaby wyprodukować ok. 3 tys. ampułek.

Dziś ruszyła produkcja polskiego leku z osocza ozdrowieńców na COVID-19. Od dziś do momentu przekazania immunoglobuliny anty SARS-CoV-2 do badań klinicznych miną około dwa miesiące, czyli prawdopodobnie z końcem października będziemy mogli zwolnić lek do badań klinicznych – powiedział podczas wtorkowej konferencji Piotr Fic.

Po wyprodukowaniu serii leku zostanie on przekazany do konsorcjantów: Instytutu Hematologii i Transfuzjologii oraz Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 1 w Lublinie w celu wykonania niezbędnych badań.

Biomed Lublin podał, że na początku września będzie znane miano przeciwciał i liczba ampułek leku, który będzie można wyprodukować z zebranego osocza. Pierwsze 3.000 dawek jest zabezpieczone dla Polski w ramach umowy z Agencją Badań Medycznych.

Chcielibyśmy wyprodukować około 3 tys. ampułek. Jest to ilość, którą szacujemy w oparciu o nasze doświadczenia z produkcji innych podobnych leków – powiedział Fic.

Pod koniec lipca spółka informowała, że Regionalne Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa zebrały dla niej 171,7 litrów osocza zawierającego przeciwciała anty-SARS-CoV-2, czyli ilość niezbędną do rozpoczęcia wytwarzania preparatu.

Projekt jest realizowany w ramach konkursu Agencji Badań Medycznych dotyczącego minimalizacji zagrożenia epidemiologicznego związanego z rozprzestrzenianiem się koronawirusa SARS-CoV-2.

Część kosztów, które dotyczą głównie zakupu osocza do produkcji, jest finansowana przez ABM. Reszta kosztów jest ponoszona przez firmę, a to już jest wewnętrzna tajemnica firmy. Cały grant jest w wysokości 5 mln zł – to jest kwota przeznaczona na wszystko co dotyczy projektu od wyprodukowania do zebrania efektów przez ośrodki naukowe. Część z tego przeznaczamy na zakup osocza, reszta kosztów jest ponoszona przez firmę – powiedział członek zarządu Biomed Lublin.

Źródło: bankier.pl

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close