W lipcu wartość produkcji przemysłowej była wyższa niż przed rokiem. To druga z rzędu niespodzianka w danych z polskich fabryk.
Lipcowa wartość produkcji sprzedanej przemysłu była o 3,4 proc. wyższa w porównaniu z czerwcem – poinformował Główny Urząd Statystyczny. Równocześnie był to rezultat o 1,1 proc. wyższy od odnotowanego w lipcu 2019 roku.
Taki rezultat okazał się lepszy od szacunków ekonomistów, którzy spodziewali się, że roczna dynamika produkcji sprzedanej przemysłu wyniesie -1,2 proc. To już druga niespodzianka z rzędu: w maju GUS poinformował o wzroście produkcji o 0,5 proc. wobec oczekiwań na poziomie -6,9 proc, co obudziło wśród ekonomistów optymizm.
Jak wyliczyli ekonomiści Pekao, po dzisiejszych danych produkcji przemysłowej brakuje już tylko 3 proc., aby wrócić do poziomu sprzed pandemii.
Produkcja przemysłowa wzrosła w lipcu o 1,1% r/r, nieco powyżej konsensusu i naszej prognozy. Najważniejsza informacja jest jednak taka, że do poziomu sprzed pandemii brakuje już tylko 3%. pic.twitter.com/bwNxF69YgG
— Analizy Pekao (@Pekao_Analizy) August 20, 2020
Z kolei GUS podał również, że po wyeliminowaniu czynników o charakterze sezonowym. Wartość produkcji sprzedanej przemysłu w lipcu była o 0,2 proc. wyższa niż rok wcześniej oraz 6,2 proc. wyższa niż miesiąc wcześniej.
Lepsze dane z fabryk to efekt odmrażania gospodarki. Warto przypomnieć, że w maju dopiero wznawiano produkcję po kwietniowych przestojach wywołanych „antywirusowym” zamknięciem gospodarki. W jego rezultacie w kwietniu produkcja przemysłowa uległa załamaniu, notując rekordowy spadek o przeszło 25 proc. względem marca.
– Według wstępnych danych w lipcu br., w stosunku do lipca ub. roku, wzrost produkcji sprzedanej (w cenach stałych) odnotowano w 20 (spośród 34) działach przemysłu, m.in. w produkcji mebli – o 24,2 proc., komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych – o 15,3 proc., wyrobów z drewna, korka, słomy i wikliny – o 14,8 proc., urządzeń elektrycznych – o 7,1 proc., wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych – o 4,5 proc., chemikaliów i wyrobów chemicznych – o 4,1 proc. – informuje GUS.
Źródło: bankier.pl