PORANNE PLOTKI BIZNESOWE

PORANNE PLOTKI BIZNESOWE: Niby miało być zero deficytu w budżecie, ale wiecie jak jest.

Poranne Plotki Biznesowe to regularnie zamieszczany cykl, dzięki któremu nie ominie cię żadna ważna i mniej ważna informacja. Prosto, przystępnie, z odrobiną humoru. Zapraszamy na kolejną porcję wiadomości, które mogły ci umknąć!

Poranne Plotki Biznesowe – Wstajesz i wiesz!

Miało być zero deficytu, będzie ponad 100 mld zł. Rząd nowelizuje budżet, pisze Business Insider. Deficyt budżetowy w 2020 r. wyniesie rekordowe w historii naszego kraju 109 mld zł wobec planowanego przed pandemią zerowego deficytu. Rząd przyjął w czwartek projekt nowelizacji budżetu. Dochody będą niższe o ponad 30 mld zł, a koszty wyższe o ponad 70 mld zł. Jest to kwota i tak zaniżona, ponieważ część kosztów walki z COVID-19 wziął na siebie Bank Gospodarstwa Krajowego i Polski Fundusz Rozwoju.
https://businessinsider.com.pl/finanse/budzet-i-deficyt-budzetowy-w-2020-r-rzad-przyjal-projekt-nowelizacji/sbyk4jd
NO I WYSZŁO JAK ZWYKLE

Bezrobocie w Polsce będzie rosło. Analitycy są zgodni, przekonuje Wprost Biznes. Lipcowe dane dotyczące dynamiki zatrudnienia i płac znalazły się powyżej konsensusu rynkowego. Pomimo lepszej sytuacji na rynku pracy od spodziewanej, ekonomiści podtrzymują, że do końca roku roczna dynamika zatrudnienia będzie pozostawać na ujemnych poziomach i firmy będą długo wstrzymywać się z nowymi rekrutacjami, a stopa bezrobocia wzrośnie w II poł. roku.
https://biznes.wprost.pl/koronawirus/10354504/bezrobocie-w-polsce-bedzie-roslo-analitycy-sa-zgodni.html
TO NIE JEST DOBRY CZAS NA SZUKANIE PRACY

Kidawa-Błońska obejmie nową funkcję w PO? „Chciałabym wykorzystać w pełni potencjał” – pisze Propolski.pl. — W tej chwili bardzo chciałabym wykorzystać w pełni potencjał naszego klubu w Sejmie, jest niesamowity, są w nim świetni ludzie. Jeżeli chodzi o posłów i senatorów, to jest jednym z najciekawszych, w jakich byłam — zwróciła uwagę Kidawa-Błońska.
https://propolski.pl/kidawa-blonska-obejmie-nowa-funkcje-w-po-chcialabym-wykorzystac-w-pelni-potencjal/
POTENCJAŁ Z CAŁĄ PEWNOŚCIĄ JEST PRZEOGROMNY

Produkcja przemysłowa wróciła do poziomów sprzed pandemii! W lipcu wartość produkcji przemysłowej była wyższa niż przed rokiem. To druga z rzędu niespodzianka w danych z polskich fabryk. Lipcowa wartość produkcji sprzedanej przemysłu była o 3,4 proc. wyższa w porównaniu z czerwcem – poinformował Główny Urząd Statystyczny. Równocześnie był to rezultat o 1,1 proc. wyższy od odnotowanego w lipcu 2019 roku.
https://plotkibiznesowe.pl/2020/08/20/produkcja-przemyslowa-wrocila-do-poziomow-sprzed-pandemii/
NO I TO NAS CIESZY

Poranne Plotki Biznesowe – A to jeszcze nie wszystko…

Aleksiej Nawalny otruty? Rosyjski opozycjonista jest nieprzytomny, informuje RMF24. Jeden z przywódców opozycji antykremlowskiej w Rosji, Aleksiej Nawalny, trafił do szpitala w Omsku z powodu zatrucia, jest nieprzytomny i znajduje się na oddziale reanimacji – poinformowała w czwartek jego rzeczniczka Kira Jarmysz. Zdaniem rzeczniczki powodem zatrucia mogła być substancja dodana do herbaty, ponieważ – jak wyjaśniła – Nawalny od rana wypił jedynie herbatę.  “Lekarze twierdzą, że toksyna mogła się szybciej wchłonąć przez gorący płyn”.
https://www.rmf24.pl/fakty/swiat/news-aleksiej-nawalny-otruty-rosyjski-opozycjonista-jest-nieprzyt,nId,4681124
TO NA PEWNO PRZYPADEK. NA PEWNO

Groźby nad Białorusią. Społeczeństwo przed wielką próbą, pisze Rzeczpospolita. – Wywierają presję na rodziny, grożą zwolnieniami. Mówią, że nie będziemy mieli za co żyć. Nawet dzwonią do żon i rodziców – opowiada „Rzeczpospolitej” pracownik soligorskiego przedsiębiorstwa Biełaruśkalij. To jeden z największych na świecie producentów nawozów potasowych, zatrudnia ponad 16 tys. ludzi. – Tydzień temu pojawiła się nadzieja, że wreszcie zwyciężymy. Ale posypały się groźby, strajki cichną i nadzieje są coraz słabsze – podkreśla nasz rozmówca, który pragnie zachować anonimowość. Należy do grona najbardziej odważnych strajkujących, którzy szczególnie są narażeni na represje.
https://www.rp.pl/Bialorus/308209923-Grozby-nad-Bialorusia-Spoleczenstwo-przed-wielka-proba.html
BIAŁORUŚ MIEWA IŚCIE ROSYJSKIE METODY DZIAŁANIA

Rząd chce zaostrzenia podatku od deszczu. Zapłacimy nawet 1350 złotych… Rząd Prawa i Sprawiedliwości pracuje nad zmianami w tak zwanym podatku od deszczu. Jak czytamy w uzasadnieniu projektu ustawy o inwestycjach w zakresie przeciwdziałania skutkom suszy, powstanie „pakiet rozwiązań, które ułatwią zatrzymywanie wody i poprawią dostępność zasobów wodnych”. W praktyce oznacza to podwyżki i objecie podatkiem większej ilości Polaków. Projekt zakłada 20-krotny wzrost liczby nieruchomości objętych podatkiem, a koszt na gospodarstwo domowe ma sięgać średnio 1 350 zł rocznie.
https://plotkibiznesowe.pl/2020/08/20/rzad-chce-zaostrzenia-podatku-od-deszczu-zaplacimy-nawet-1350-zlotych/
NIE MA DARMOWYCH BONÓW TURYSTYCZNYCH

Cimoszewicz opuszcza PO i atakuje Schetynę: „Wprowadził autorytaryzm, zero demokracji”, pisze Propolski. — Schetyna nie zdaje sobie sprawy, że był tragicznym szefem tej partii. Wprowadził autorytaryzm, zero demokracji. Z pewnością nie byłby dobrym szefem żadnej partii, bo wprowadza ten sam system, który od lat Kaczyński kultywuje w PiS — powiedział Tomasz Cimoszewicz.
https://propolski.pl/cimoszewicz-opuszcza-po-i-atakuje-schetyne-wprowadzil-autorytaryzm-zero-demokracji/
DE-MO-KRACJA!

Jak omijać ryzyko pandemii? Bogaci nowojorczycy latają do swoich rezydencji helikopterami. W Nowym Jorku wzrosło zapotrzebowanie na usługi firmy oferującej transport helikopterami do miasta z przedmieść na Long Island. Koszt lotu w jedną stronę wynosi 795 dolarów. Zwykle popyt na tego rodzaju usługi – przed pandemią – spadał we wrześniu o 80 proc., ponieważ zamożni ludzie opuszczali swoje drugie domy w eleganckich miejscowościach jak np. Hamptons i wracali do rezydencji na Manhattanie. Obecnie jednak firma Blade zapewniająca codzienne helikopterowe przeloty już wysprzedała swe usługi na cały przyszły miesiąc.
https://www.onet.pl/informacje/onetwiadomosci/koronawirus-bogaci-nowojorczycy-lataja-do-swoich-rezydencji-helikopterami/3dt466t,79cfc278
DOBRY POMYSŁ, BĘDZIEMY NAŚLADOWAĆ

Poranne Plotki Biznesowe – A co powiecie na to?

Giganci technologiczni zdominowali świat, czytamy w Rzeczpospolitej. Akcje sześciu kluczowych amerykańskich spółek technologicznych, Alphabetu (właściciel Google’a), Amazona, Apple’a, Facebooka, Microsoftu i Netflixa, zyskały łącznie od początku roku ponad 40 proc. W tym samym czasie indeks S&P 500 wzrósł o ponad 4 proc. i w tym tygodniu ustanawiał kolejne rekordy. Jeśli jednak nie liczyć w nim kilku wspomnianych firm, to spadł on w tym czasie o około 4 proc. Amerykańska hossa jest więc w ogromnym stopniu napędzana przez garstkę wielkich firm technologicznych.
https://www.rp.pl/Telekomunikacja-i-IT/308209922-Giganci-technologiczni-zdominowali-swiat.html
KTOŚ TU MOCNO SKORZYSTAŁ NA PANDEMII

Polski gigant inwestuje w Orlen Drive, stacje „bez wysiadania z auta”, pisze Wprost Biznes. Najnowocześniejszy w Europie format drive-thru, który pozwala klientom skorzystać z oferty bez konieczności wysiadania z samochodu, pojawił się na kolejnej stacji w Miejscu Obsługi Podróżnych (MOP) Wisznia, przy trasie ekspresowej S5, na odcinku Wrocław-Poznań. PKN Orlen planuje otwarcie dwóch kolejnych tego typu stacji w Warszawie i Wrocławiu.
https://biznes.wprost.pl/finanse-i-inwestycje/10355061/polski-gigant-inwestuje-w-orlen-drive-stacje-bez-wysiadania-z-auta.html
BRZMI ELEGANCKO

Przez trzy lata 120 wybranych losowo mieszkańców Niemiec będzie dostawać bezwarunkowe świadczenie w wys. 1200 euro miesięcznie. Badanie będzie sfinansowane z datków 140 tysięcy prywatnych darczyńców, informują Filary Biznesu. Czy płaca bez pracy ma sens? Odpowiedź na to pytanie ma dać eksperyment, jaki przeprowadzą Niemiecki Instytut Badań Gospodarczych (DIW) z Berlina oraz Stowarzyszenie „Mój Dochód Podstawowy”. W badaniu weźmie udział 1500 osób, z których 120 ma przez trzy lata otrzymywać bezwarunkowy, nieopodatkowany dochód podstawowy w wysokości 1200 euro miesięcznie.
https://filarybiznesu.pl/wlasnie-rozpoczeto-eksperyment-niemcy-beda-rozdawac-pieniadze/a5622
DOCHÓD BEZWARUNKOWY? GDZIEŚ JUŻ KIEDYŚ TO TESTOWANO…

W ok. 88 proc. skontrolowanych hulajnóg, rowerów i deskorolek elektrycznych stwierdzono nieprawidłowości; większość dotyczyła kwestii formalnych i była możliwa do wyeliminowania – poinformował dziś Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, o czym napisały Filary Biznesu. Jak czytamy w raporcie UOKiK, wojewódzcy inspektorzy Inspekcji Handlowej z mazowieckiego, pomorskiego, podkarpackiego i śląskiego przeprowadzili kontrole w 20 przedsiębiorstwach wprowadzających do obrotu hulajnogi i rowery elektryczne oraz deskorolki. W sumie – jak zaznaczono – skontrolowano 41 rodzajów wyrobów. Nieprawidłowości dotyczyły prawie 88 procent sprawdzonych produktów.
https://filarybiznesu.pl/uokik-liczne-nieprawidlowosci-dot-hulajnog-rowerow-i-deskorolek-elektrycznych/a5619
RZĄDZIE INTERWENIUJ

Ministerstwo edukacji pozostawiło sobie w przepisach prawo, by w sytuacji trudnej podjąć decyzję o przechodzeniu na kształcenie na odległość w skali województwa, kilku województw czy nawet całego kraju, jeśli będzie taka potrzeba – powiedział w czwartek szef MEN Dariusz Piontkowski, o czym pisze Polskie Radio. – Zachorowania mogą być w jakiejś instytucji, jednym zamkniętym budynku i nie mieć większego wpływu na pozostałą populację, a więc i w szkołach można spokojnie kontynuować nauczanie. Ale można wprowadzać też stopniowo dalsze ograniczenia poza tymi ogólnymi, które przewidzieliśmy dla większości szkół – mówił minister.
https://polskieradio24.pl/5/1222/Artykul/2568401,Szef-MEN-zostawilismy-sobie-mozliwosc-przejscia-na-ksztalcenie-zdalne-w-calym-kraju
W SUMIE TO WSPÓŁCZUJEMY DYREKTOROM SZKÓŁ

W końcu nadszedł długo wyczekiwany piątek. Jesteśmy po tygodniu pełnym wrażeń i już czekamy na to, co przygotuje nam w najbliższej przyszłości rząd. Zobaczymy również, jak sprawdzać się będą nowi ministrowie. Ech, dobrze, że przynajmniej pogoda jest ładna.

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button
Close
Close