EnergetykaŚwiat

Turcja odkryła olbrzymie złoża gazu! Zła wiadomość dla Rosji?

Turcja odkryła największe w swojej historii złoża gazu na Morzu Czarnym – poinformował prezydent kraju Tayyip Erdogan. Jak podkreślił, to rozpoczyna “nowy okres” dla tego państwa. To jednak nie oznacza, że Turcja z dnia na dzień stanie się gazową potęgą, choć dla Rosji może to być fatalna wiadomość.

Prezydent Turcji już wcześniej zapowiadał, że ogłosi “dobre nowiny”. Jego deklaracje nieco podbiły kurs tureckiej liry, która obecnie jest najsłabsza od dekady, przez co kraj od miesięcy jest na skraju kryzysu walutowego. W piątek rano pojawiły się już przecieki, że chodzi o odkrycie złóż gazu – i po południu Erdogan potwierdził te doniesienia.

Według prezydenta Turcji, na Morzu Czarnym odkryto największe złoża gazu w historii kraju, szacowane na 320 miliardów m3. To mniej, niż zapowiadano w porannych wyciekach – Reuters pisał bowiem nawet o 800 mld m3. Na tym jednak Turcja nie ma zamiaru poprzestać i będzie dalej prowadzić prace badawcze, mające na celu odkrywanie dalszych złóż.

Oto kilka najważniejszych faktów o odkrytych złożach:

  • Mogą wypełnić gazowe potrzeby Turcji na 5-10 lat;
  • Koszt uruchomienia wydobycia to 2-3 mld dol.;
  • Według źródeł Reutersa, wydobycie i produkcja to kwestia co najmniej 4-6 lat, a bardziej prawdopodobnie 7-10 lat.

To dla Turcji odkrycie kompletnie – przynajmniej w teorii – odmieniające jej sytuację polityczno-gospodarczą. Do tej pory kraj ten był niemal w pełni zależny od importu gazu w kwestii energetyki.

Złe wiadomości dla Rosji?

Turcja w 2019 r. zużyła łącznie ok. 44 mld m3 gazu, co było spadkiem o 9 proc. rok do roku, a zaimportowała ok. 45 mld m3 gazu. Za 33 proc. importu odpowiada jeden kraj: Rosja. A i tak odsetek ten spadł od 2017 r., kiedy to ponad połowę gazu sprowadzano od Rosjan. Łącznie import energii i surowców w 2019 r. kosztował Turcję 41 mld dol., wydane przede wszystkim w Rosji i Iranie.

W 2019 r. za 32,7 proc. konsumpcji gazu odpowiadały gospodarstwa domowe: 14,5 mld m3, najwięcej w historii kraju. Produkcja energii z tego surowca zużyła z kolei 11,2 mld m3 gazu, co było najniższym poziomie od 5 lat.

W 2020 r. zużycie gazu ma znowu wzrosnąć, do ok. 46 mld m3, ze względu na wzrost liczby gospodarstw domowych, korzystających z “błękitnego paliwa”, do 17,5 mln.

Nawet jednak przy rosnącej konsumpcji, odkryte złoża mogą wystarczyć Turcji na 5-7 lat wypełnienia gazowych potrzeb w całości, a to znacznie odciąży finanse państwa. Gdyby państwu temu udało się znaleźć również inne złoża, to niezależność energetyczna kraju mogłaby dalej się wydłużyć – w przypadku 800 mld m3 nawet do 20 lat.

Źródło: BIPolska

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close