BudownictwoGospodarkaNieruchomościPaństwoPolskaWarszawa

Ceny najmu w Polsce. W którym mieście jest najtaniej, a w którym najdrożej?

Ceny najmu

Ceny najmu w Polsce zatrzymały się na poziomie zbliżonym do początku roku i mogą się zmienić na jesień, wraz z drugą falą pandemii.  Ceny wynajmu różnią się oczywiście w zależności od miasta. Z najnowszego raportu Expandera i Rentier.io wynika, że najdrożej jest w Warszawie (54 zł za m2), a najtaniej w Toruniu (30 zł za m2). Patrząc na te kwoty warto jednak pamiętać, że poziom dochodów w poszczególnych miastach jest bardzo różny.

Po uwzględnieniu dochodów w poszczególnych miastach wychodzi, że najdroższy jest najmem… w Białymstoku. Po jego opłaceniu, parze o przeciętnych dochodach zostaje na życie 4 672 zł. Z kolei w najlepszej sytuacji są najmujący w Katowicach, Gdańsku, Warszawie i Krakowie. Chociaż ceny najmu są w tych miastach wysokie, to po opłaceniu kosztu najmu na życie zostaje ponad 7 000 zł.

Zespół Expander i Rentier.io postanowił przeanalizować dostępność najmu w poszczególnych miastach uwzględniając różnice w dochodach. Przykładowo w Warszawie za wynajęcie 50 metrowego mieszkania trzeba zapłacić około 2 700 zł, a w Toruniu tylko około 1 500 zł. Jednak z drugiej strony para najemców o przeciętnych dochodach dla tego miasta w Warszawie zarobi łącznie około 9 800 zł netto, a w Toruniu tylko około 7300 zł netto.

Dochód wszystko zmienia

Udział dochodów znacząco zmienia postrzeganie wysokich stawek w stolicy. W długim terminie kluczowa nie jest wysokość kosztu najmu, ale to ile pieniędzy zostaje na życie po jego opłaceniu. W tym ujęciu widać wyraźnie, że wspomniany Toruń, mimo niskich stawek najmu, wypada słabo. Przykładowej parze na życie zostaje tam 5 844 zł, a więc poniżej średniej dla badanych miast. Niski koszt najmu jest oczywiście zaletą, ale tylko dla osób o niskich dochodach i tych, którzy dopiero wchodzą na rynek pracy. Pensja minimalna jest bowiem taka sama w całej Polsce.

W dłuższej perspektywie liczą się jednak również możliwe do uzyskania dochody, a dokładniej to ile pieniędzy zostanie nam na życie po opłaceniu najmu. Tu najlepiej wypadają Katowice (7 550 zł), Gdańsk (7 339 zł), Warszawa (7 090 zł) i Kraków (7 000 zł). W tym ujęciu najgorzej wygląda sytuacja w Białymstoku (4 672 zł), Lublinie (5 440 zł) i Łodzi (5 606 zł).

Fot. Expander, Rentier.io

Co będzie dalej?

Najbliższe miesiące będą bowiem czasem testu dla rynków najmu w poszczególnych miastach. Te, w których popyt na najem był generowany w dużym stopniu przez studentów, mogą przeżywać trudne czasy. Rektorzy części uczelni już ogłosili, że zajęcia w semestrze zimowym będą odbywać się zdalnie przez pandemię koronawirusa. Z kolei miasta, gdzie popyt na najem pochodzi głównie od pracowników i turystów, prawdopodobnie zachowają stabilną pozycję.

Wyliczenia sporządzono na podstawie 27 665 ogłoszeń cen najmu występujących w ogłoszeniach internetowych w okresie od 1 do 31 lipca 2020 r. Koszt najmu to stawki bez opłat licznikowych i administracyjnych. Dochód netto wyliczono w oparciu o dane GUS za I kw. 2020 r.

Źródło: Fakt

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close