PolskaRynek pracyZwiązki zawodowe

Koniec covidowych bonusów do wynagrodzeń w Amazonie!

Amazon wykazując zrozumienie dla trudności pracy w czasie epidemii, przyznał zatrudnionym bonus wynoszący dodatkowe cztery złote za godzinę pracy. Jednak mimo rosnących zakażeń pracodawca postanowił wycofać wsparcie, o które zabiega Inicjatywa Pracownicza.

Związek zawodowy Inicjatywa Pracownicza podał w stanowisku, że praca w magazynach Amazon w czasie koronawirusa wiąże się z ryzykiem dla pracowników oraz ich rodzin.

Amerykański gigant zdaje sobie z tego sprawę, dlatego na początku pandemii – pod naciskiem załóg z różnych krajów – wprowadził tymczasowy bonus 4 zł brutto do godziny pracy. Wprowadzono wiele środków zapobiegawczych i obostrzeń, które sprawiają, że nasza praca stała się cięższa (dystans, maseczki i inne). Obostrzenia zostały, a bonus wycofano. Jesteśmy zdania, iż pracownicy Amazon powinni otrzymywać godną płacę za swoją pracę przez cały rok! Tym bardziej że ostatnio znacznie wzrosły wydatki na utrzymanie, np. żywność, wywóz śmieci, prąd. Powoduje to, że nasze zarobki realnie spadają – czytamy w komunikacie IP.

Związkowcy chcą podniesienia wynagrodzeń w odniesieniu do zysków firmy, a nie w porównaniu do zarobków w regionie.

W ramach dodatkowego wynagrodzenia wypłaciliśmy globalnie naszym pracownikom prawie 800 milionów dolarów od początku pandemii, zachowując nasze konkurencyjne stawki godzinowe i pełen pakiet benefitów. Ponadto, w Polsce nasi pracownicy realizujący zamówienia klientów, otrzymali w lipcu również jednorazowy bonus w wysokości do 1000 zł brutto. Globalnie ten bonus to dodatkowa inwestycja w wysokości 500 milionów dolarów. Faktem jest, że Amazon oferuje już to, o co wnoszą związki zawodowe: wiodące w branży wynagrodzenie, atrakcyjne świadczenia dodatkowe, możliwości rozwoju kariery – a wszystko to w bezpiecznym i nowoczesnym środowisku pracy. Aby pozostać konkurencyjnym pracodawcą, co roku dokonujemy przeglądu wynagrodzeń. Stawka godzinowa oferowana pracownikom Amazon to jeden z wielu elementów pakietu ich wynagrodzenia. Tegoroczny proces przeglądu wynagrodzeń jest w toku – powiedziała Magdalena Węglewska, CEE PR Manager.

Związkowcy podnoszą, że wyższa pensja godzinowa mogłaby stanowić podstawę do podpisania porozumienia, ponieważ obecnie Inicjatywa Pracownicza i Amazon tkwią w sporze zbiorowym,

Źródło: bankier.pl

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close