GospodarkaPolskaRynek pracy

Polacy coraz bardziej boją się utraty pracy?

Polacy coraz mniej pewnie czują się w pracy. Zwolnienia najbardziej boją się osoby zatrudnione w branży handlowej, usługach i produkcji. “Pandemia zmieniła gospodarkę i rynek” – czytamy w czternastej edycji Barometru Rynku Pracy.

Work Service po raz kolejny publikuje wyniki badań w ramach tzw. “Barometru Rynku Pracy”. Ankiety potwierdzają, że koronawirus negatywnie wpłynął na sytuację pracowników. Obawy o utratę pracy deklaruje 15,9 proc. respondentów wobec 11,6 proc. rok temu i 9,2 proc. notowanych w lutym tego roku, a więc przed wybuchem epidemii w Polsce.

Obawy o utratę pracy deklaruje najwyższy odsetek od 2017 roku. A liczba osób, które czują się spokojne o miejsca pracy, zmniejszyła się do 81,1 proc. wobec 85,2 proc. rok temu i 87,5 proc. w lutym.

Przez ostatnie lata pewność zatrudnienia utrzymywała się w Polsce na stabilnym, wysokim poziomie. Nadal jest wysoka, choć ostatnie miesiące przyniosły zmianę trendu – wskazuje wiceprezes Work Service Iwona Szmitkowska.

Największa niepewność o stabilność zatrudnienia jest widoczna w branży handlowej, usługach i produkcji, a najmniejsza w sektorze publicznym. Osoby na kierowniczych stanowiskach mają najmniej obaw. Najwięcej, młodsi specjaliści, pracujący na niepełny etat oraz osoby mające najniższe dochody.

Pandemia zmieniła gospodarkę i rynek pracy. Rosnące bezrobocie, niepewna koniunktura, redukcje i zamrożenie dużej liczby rekrutacji skutkują obawami szefów firm i pracowników. Pracujący Polacy zdają sobie sprawę z niestabilności sytuacji w dużo większym stopniu niż wiosną, choć nadal zauważalny jest duży optymizm – wskazuje Szmitkowska.

Co ciekawe, odsetek osób poszukujących pracy jest znacznie niższy niż na początku roku. Ofert zatrudnienia szuka obecnie co piaty obawiający się utraty pracy lub zamierzający ją zmienić. Zdecydowana większość badanych nie podejmuje takich kroków.

Źródło: money.pl

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close