GospodarkaPaństwoPolitykaPolska

Jaka będzie dziura w przyszłorocznym budżecie? Krótko: GIGANTYCZNA!

Gigantyczna dziura w budżecie

Jak poinformował minister finansów Tadeusz Kościński, projekt budżetu na 2021 r. przewiduje deficyt w wysokości 82,3 mld zł. To oznacza, że dziura budżetowa na przyszły rok ma być według szacunków rządu o 27 mld zł mniejsza niż w tym roku. Projekt przyszłorocznego budżetu przewiduje dochody na poziomie 403,7 mld zł, a wydatki w wysokości 486 mld zł.

Należy jednak podkreślić, że sam wynik budżetu centralnego niewiele mówi. Może on być jedynie wskazówką co do wpływów podatkowych, gdyż wydatki zostały wypchnięte do instytucji, bądź funduszy, których budżet nie obejmuje, jak Fundusz Solidarnościowy, Polski Fundusz Rozwoju, czy Bank Gospodarstwa Krajowego. Dlatego też należy zerkać na wynik całego sektora rządowego i samorządowego liczonego wg metodologii unijnej. Dopiero on nam powie, jaka jest prawdziwa kondycja finansów publicznych naszego kraju.

I tak też według Ministerstwa Finansów deficyt ten ma wynieść w przyszłym roku 6% PKB, a w tym roku aż 12% PKB. Dla przypomnienia, w normalnych czasach przekroczenie 3% progu wiązałoby się z podpadnięciem Brukseli i wejściem w procedurę nadmiernego zadłużenia. Teraz jednak póki co te klauzule są wyłączone przez pandemię koronawirusa.

Pod koniec lipca tego roku Rada Ministrów przyjęła założenia do projektu budżetu państwa na 2021 r. Przewidziano wzrost PKB o 4% i inflacji o 1,8%. Minimalne wynagrodzenie za pracę w 2021 r. wyniesie 2 tys. 800 zł – to wzrost o 200 zł w porównaniu z 2020 r. i 550 zł – z 2019 r. Do 18,30 zł wzrośnie też minimalna stawka godzinowa. Wskaźnik waloryzacji emerytur i rent wyniesie 103,84 proc.

Inne założenia

Projekt przewiduje, że dochody z VAT w 2021 r. wyniosą 181 mld zł. Z akcyzy państwo uzyska 71,7 mld zł. Z kolei z podatków CIT 36,9 mld zł, a z PIT 68,1 mld zł. Ministerstwo zakłada, że dochody ze sprzedaży pasma sieci 5G w przyszłym roku wyniosą około 1,9 mld zł. Co ciekawe, w opracowywanym obecnie projekcie ustawy budżetowej nie ma ujętych wpływów z OFE.

Resort przewiduje uzyskanie dochodów z podatku od sprzedaży detalicznej w wys. 1,5 mld zł oraz wpłatę do budżetu państwa z zysku NBP w wys. 1,3 mld zł. Dług sektora instytucji rządowych i samorządowych (definicja UE) ma wynieść w 2021 r. 64,7% PKB, a w 2020 r. na koniec roku 62,2%.

Przypomnijmy, że rząd przyjął w poprzedni czwartek projekt nowelizacji budżetu na 2020 r. Założono w nim, że deficyt wyniesie 109,3 mld zł wobec wcześniejszych planów zerowego deficytu.

Co ważne, blisko 110 mld zł deficytu to tylko część prawdziwego obrazu finansów publicznych. Fundusz COVID-19, który wziął na siebie Bank Gospodarstwa Krajowego to kolejne 100 mld zł, a tarcza finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju to kolejne 100 mld zł, choć ta kwota będzie uszczuplona o częściowy zwrot subwencji. Będzie to prawdopodobnie 60 miliardów złotych. Według metodologii unijnej, cała ta kwota zostanie zaliczona do deficytu sektora finansów publicznych.

Źródło: Business Insider

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close