PORANNE PLOTKI BIZNESOWE

PORANNE PLOTKI BIZNESOWE: Białoruś nie wpuściła polskiego TIR-a z pomocą humanitarną, duże napięcia w obozie Zjednoczonej Prawicy

Poranne Plotki Biznesowe to regularnie zamieszczany cykl, dzięki któremu nie ominie cię żadna ważna i mniej ważna informacja. Prosto, przystępnie, z odrobiną humoru. Zapraszamy na kolejną porcję wiadomości, które mogły ci umknąć!

Poranne Plotki Biznesowe – Wstajesz i wiesz!

W Hiszpanii liczba zakażonych rośnie lawinowo. Niewiele lepiej jest we Francji i Niemczech. Ale nikt już nie zamrozi gospodarki. Pozostaje nadzieja na szczepionkę w grudniu, przekonuje Rzeczpospolita. W Hiszpanii blokada co prawda powstrzymała wtedy zarazę, która w pewnym momencie gasiła w Hiszpanii blisko tysiąc żyć dziennie. Ale cena takiej strategii była niezwykle wysoka. Gospodarka została tak naprawdę sprowadzona wtedy do parteru: tylko w II kwartale tego roku dochód narodowy załamał się o porażające 22,1 proc. w stosunków do analogicznego okresu 2019 r., najwięcej w Europie (w Polsce spadek wynosił wtedy 7,9 proc.) i najwięcej w historii Hiszpanii od wojny domowej. A liczba bezrobotnych znów zaczęła się niebezpiecznie zbliżać do 20 proc. osób w wieku produkcyjnym.
https://www.rp.pl/Koronawirus-SARS-CoV-2/308269933-Koronawirus-znow-uderza-w-Europe.html
BYŁO NIE BYŁO, RADZIMY SOBIE LEPIEJ

Rynek AGD powoli się odradza, przekonują Filary Biznesu. To może cieszyć, bo wart on jest aż 10 mld zł, a zakupy tego typu sprzętu bardzo dobrze pokazują nastroje konsumentów. Wybuch pandemii miał bezpośredni wpływ na kondycję branży AGD – klienci wstrzymali się z decyzjami zakupowymi, a firmy zmuszone były zmniejszyć lub wstrzymać produkcję. Po katastrofalnym marcu i kwietniu przyszło jednak odmrażanie gospodarki i w maju producenci sprzedali aż o 23 proc. więcej urządzeń AGD niż rok temu. To wystarczyło, by wynik sektora po pięciu miesiącach br. był lepszy niż w 2019 r. Kolejne miesiące podtrzymały te tendencję, zwłaszcza że ruszył ospały do tej pory rynek zamrażarek – bo Polacy postanowili mieć większe zapasy żywności.
https://filarybiznesu.pl/zamrazarki-gry-i-laptopy-czyli-jak-rynek-agd-radzi-sobie-w-kryzysie/a5726
TAK SWOJĄ DROGĄ, CIEKAWE, JAKIE BĘDĄ CENY NOWYCH KONSOL

Powstaje kolejna gra w uniwersum Wiedźmina! Tym razem trafi na smartfony. Spokko, spółka zależna CD Projektu, pracuje nad grą mobilną „The Witcher: Monster Slayer” na systemy iOS i Android. Daty premier obu wersji gry mają zostać podane jeszcze w tym roku – poinformował CD Projekt w komunikacie prasowym.
https://plotkibiznesowe.pl/2020/08/26/powstaje-kolejna-gra-w-uniwersum-wiedzmina-tym-razem-trafi-na-smartfony/
POKEMON GO, TYLKO W ŚWIECIE WIEDŹMINA? O TAK!

Iskrzy w obozie władzy. Ziobro podpadł, donosi Fakt. Napięcia między Prawem i Sprawiedliwością a Solidarną Polską są tak duże, że w PiS rozważany jest wariant przyspieszonych wyborów i budowania większości w Sejmie bez Zbigniewa Ziobry. A skłaniać do tego mają także stabilne notowania PiS w sondażach. PiS miało rozsierdzić m.in. to, że ziobryści krytykowali ustalenia ostatniego unijnego szczytu, na którym premier Mateusz Morawiecki miał zapewnić, że mechanizm powiązania wypłaty eurofunduszy z praworządnością nie zostanie wprowadzony. W PiS nie podoba się też to, że ludziom Ziobry zdarza się wchodzić w kompetencje kolegów z rządu.
https://www.fakt.pl/wydarzenia/polityka/iskrzy-w-obozie-wladzy-zbigniew-ziobro-podpadl/cwtgph1
CZYŻBY ROZPAD ZJEDNOCZONEJ PRAWICY?

Ukraina zamyka granice ze względu na pandemię, Tymoszenko w stanie krytycznym, czytamy na Donald.pl. Dziś ukraiński rząd podjął decyzję o wprowadzeniu czasowego zakazu wjazdu do kraju dla obcokrajowców. Wszystko w związku z pandemią koronawirusa. Zakaz ma obowiązywać od 29 sierpnia do 28 września. Kilka dni temu media obiegła informacja, że na Covid-19 zachorowała była ukraińska premier Julia Tymoszenko. Dziś na antenie stacji Ukraine 24 Wadym Iwczenko, deputowany Batkiwszczyny przekazał, że 59-letnia polityk jest w stanie krytycznym. Wczoraj została podłączona do respiratora.
https://www.donald.pl/artykuly/7itKKwdp/ukraina-zamyka-granice-ze-wzgledu-na-pandemie-tymoszenko-w-stanie-krytycznym
CHYBA MOŻNA POMAŁU MÓWIĆ O DRUGIEJ FALI

Poranne Plotki Biznesowe – A to jeszcze nie wszystko…

2 mln zł dla byłych posłów. Sejm udzielił bezzwrotnych zapomóg na horrendalną kwotę, czytamy we Wprost Biznes. Byli posłowie co roku zwrócić się do marszałka Sejmu o zapomogę w wysokości 2200 zł. Jak wynika z danych, do których dotarł dziennik, w poprzedniej kadencji nie brakowało chętnych na zaciągnięcie bezzwrotnej pożyczki z byłego miejsca pracy. Łącznie na ten cel Kancelaria Sejmu wydała 2 mln złotych.
https://biznes.wprost.pl/finanse-i-inwestycje/10356985/2-mln-zl-dla-bylych-poslow-sejm-udzielil-bezzwrotnych-zapomog-na-horrendalna-kwote.html
ZAWÓD: POSEŁ

Według wyników badania przeprowadzonego na zlecenie BIG InfoMonitor, w wyniku pandemii COVID-19 ponad 60 proc. respondentów zamierza regularnie przeznaczać część domowego budżetu na oszczędności, informują Filary Biznesu. Planujemy mniej wydawać na większe zakupy (45 proc.), ale też zaoszczędzić na mniejszych, codziennych zakupach spożywczych (15 proc.). Prognozy i nastroje w krajach europejskich odnośnie powrotu do normalności po pandemii są różne. Pewne jest jednak to, że konsumpcja znacznie przyhamowała. Wraz z jej zatrzymaniem rozpoczęło się wypracowywanie nowych nawyków finansowych i konsumenckich.
https://filarybiznesu.pl/pandemia-zmienila-nawyki-konsumenckie-polakow/a5725
BARDZO PRAKTYCZNY NAWYK

E-zakupy coraz bardziej popularne! To już 3% naszego PKB. Koronawirus śmiertelnie zaraził wiele gałęzi gospodarki, ale co najmniej jednej dał mnóstwo paliwa. Zakupy przez internet robi już trzy czwarte internautów a przez pandemię ten sektor rośnie w niesamowitym tempie. Bardzo szybko rośnie też wartość polskich e-zakupów i ich wpływ na gospodarkę. Jak pisze „Rz”, w całym roku 2020 wartość zakupów online wzrośnie o 30 procenta rok do roku, osiągając wartość 15 miliardów euro.
https://plotkibiznesowe.pl/2020/08/26/e-zakupy-coraz-bardziej-popularne-to-juz-3-naszego-pkb/
JAKBY NIE PATRZEĆ, SPORO WYGODNIEJ

Rząd opóźnił zamknięcie granic, żeby Szumowski mógł wrócić z wakacji?! – pisze Super Express. Ta zmiana decyzji zapadła w rządzie niemal w ostatniej chwili! Już wczoraj miał wejść w życie wykaz 63 krajów, objętych zakazem lotów do i z Polski. Miała się wśród nich znaleźć także Hiszpania i należące do niej Wyspy Kanaryjskie. Obostrzenia ruszą jednak dopiero 1 września! Przypadek? A może szansa na spokojny powrót z rajskiej wyspy byłego ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego
https://www.se.pl/wiadomosci/polityka/opozniaja-zamkniecie-granic-dla-szumowskiego-aa-a9rF-SFPw-dgzc.html
NAWET NAS TO JUŻ NIE DZIWI

Polska potęgą produkcji jabłek. Jesteśmy największym producentem w UE i 3. największym na świecie, donosi 300gospodarka. W 2019 r. rodzimi sadownicy zebrali 3080,6 tys. ton jabłek, co stanowiło blisko 90 proc. wszystkich owoców zebranych w polskich sadach. Ogółem, pod względem wolumenu sprzedaży, Polska jest największym unijnym i 3 największym globalnym producentem tych owoców – podaje publiczny think-tank Polski Instytut Ekonomiczny.
https://300gospodarka.pl/news/polska-potega-produkcji-jablek-jestesmy-najwiekszym-producentem-w-ue-i-3-najwiekszym-na-swiecie
JABŁKA, CZEREŚNIE, GRUSZKI – SMAK WAKACJI

Poranne Plotki Biznesowe – A co powiecie na to?

Białorusini nie wpuścili TIR-a z pomocą humanitarną z Polski, informuje Donald.pl. Szef kancelarii premiera Michał Dworczyk informuje, że polska pomoc humanitarna nie została wpuszczona na Białoruś. TIR z 20 tonami darów od 12 godzin oczekuje na granicy polsko-białoruskiej. – Od 12 godzin na granicy polsko-białoruskiej stoi konwój humanitarny wysłany przez Solidarność. Nie może wjechać, zatrzymali go Białorusini – mówił Dworczyk na antenie Polsat News. Jak dodał, ze strony białoruskiej nie ma żadnego oficjalnego uzasadnienia takiej decyzji.
https://www.donald.pl/artykuly/D7izCxkv/bialorusini-nie-wpuscili-tir-a-z-pomoca-humanitarna-z-polski
PEWNIE BOJĄ SIĘ UKRYTYCH ODDZIAŁÓW WOT W TIRZE

Kary dla przedsiębiorców: biznes przeciw sankcjom Ziobry – pisze Rzeczpospolita. Powrót Ministerstwa Sprawiedliwości do prac nad zmianami w ustawie o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych, budzi ogromne zaniepokojenie biznesu. Krytycznie wobec tych rozwiązań wypowiedziała się większość organizacji przedsiębiorców. Wojciech Kostrzewa, prezes Zarządu Polskiej Rady Biznesu, mówi, że propozycja, zgodnie z którą pracodawca miałby odpowiadać za przestępstwa pracowników, to kolejny przykład tendencji rządu do delegowania zadań państwa na przedsiębiorców, obarczania ich dodatkowymi kosztami i odpowiedzialnością.
https://www.rp.pl/Firma/308269921-Kary-dla-przedsiebiorcow-biznes-przeciw-sankcjom-Ziobry.html
RZĄD – NAJWIĘKSZY WRÓG PRZEDSIĘBIORCÓW

Dzień konia miliarderów. Jeff Bezos i Elon Musk przebili psychologiczne granice, podaje Wprost. Czy można być zbyt bogatym? Wydawać się może, że próbuje się o tym przekonać Jeff Bezos. Majątek szefa Amazona liczy już ponad 200 mld dolarów. Granicę psychologiczną przekroczył też Elon Musk. Tylko w 2020 roku Elon Musk wzbogacił się o 73,6 mld dolarów. W 2008 roku obie firmy miliardera były na skraju bankructwa.
https://biznes.wprost.pl/finanse-i-inwestycje/10357009/dzien-konia-miliarderow-jeff-bezos-i-elon-musk-przebili-psychologiczne-granice.html
MUSIELI MOCNO CHCIEĆ I CODZIENNIE WSTAWAĆ GODZINĘ WCZEŚNIEJ

2 miliony złotych! Tyle wygrał w sądzie pan Stanisław, którego w kwietniu 2007 r. niesłusznie zamknięto w zakładzie psychiatrycznym, donosi Fakt. Ta kwota robi wrażenie, ale wolności nie da się przeliczyć na pieniądze. Przypomnijmy: za kradzież kilku paczek kawy o wartości 339,7 zł pan Stanisław spod Krakowa został wyrokiem sądu umieszczony w zakładzie psychiatrycznym w Rybniku. Fakt wiele razy opisywał sprawę przetrzymywania osób w rybnickiej placówce. Jedną z nich jest pan Stanislaw. W 2007 r. przywłaszczył sobie kilka paczek kawy, a krakowski sąd orzekł, że trzeba go umieścić w szpitalu psychiatrycznym. I tak wegetował w Rybniku 8 lat i 3 miesiące. Niejeden zabójca krócej siedzi za kratami.
https://www.fakt.pl/wydarzenia/polska/slask/rybnik-2-miliony-za-horror-w-psychiatryku/s8v6ksx
TYMCZASEM SPRÓBUJ POCIĄGNĄĆ URZĘDNIKA/POLITYKA DO ODPOWIEDZIALNOŚCI…

Berlin pół roku temu wprowadził sufit czynszowy. Co to dało? – zastanawia się 300gospodarka. Czynsze w Berlinie nie mogą już rosnąć jak szalone, ale to wcale nie znaczy, że lokatorzy mają łatwiejsze życie. Od lutego 2020 roku wszystkie czynsze w stolicy zostały zamrożone na poziomie z czerwca 2019 roku. Wyjątek stanowią mieszkania wybudowane po 2013 roku oraz mieszkania dotowane ze środków publicznych. Od czasu wprowadzenia pułapu czynszowego podaż wynajmowanych mieszkań w Berlinie drastycznie się zmniejszyła, a według branży budowa nowych mieszkań na wynajem de facto nie ma już miejsca.
https://300gospodarka.pl/news/berlin-pol-roku-temu-wprowadzil-sufit-czynszowy-co-to-dalo
TO BY BYŁO NA TYLE W KWESTII RZĄDOWYCH REGULACJI

Jak widać rządowe ingerencje często przeszkadzają rozwojowi. Tymczasem przed nami druga fala pandemii, a nowy rok szkolny tuż tuż. To będą ciekawe miesiące – niestety zapewne pełne rządowych pomysłów. By żyło się lepiej. Komuś tam.

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button
Close
Close