PolskaTransportTurystyka

Lotnisko w Modlinie czeka upadłość? Jedyną nadzieją pożyczka

Pandemia wpędziła w poważne tarapaty całą branże lotniczą. W dramatycznej sytuacji jest lotnisko w Modlinie. Straty przekroczyły już 170 mln zł czyli 50 proc. kapitału. Wcześniej PPL blokowało pożyczki dla spółki, ale teraz zmienia zdanie.

Port Warszawa-Modlin najsilniej w Polsce odczuł skutki pandemii. Jak wylicza “Puls Biznesu” od stycznia do końca lipca spółka zanotowała 17 mln zł straty. Z poprzednimi straty narosły już w sumie do 170 mln zł, a to oznacza, że suma ta przekroczyła 50 proc. kapitału.

To niezwykle istotne dla losów lotniska, bo zgodnie z prawem wspólnicy są zobowiązani w takiej sytuacji zdecydować o losach firmy. Muszą na walnym zgromadzeniu odpowiedzieć na pytanie, czy Modlin ma kontynuować działalność.

Ostatecznie wszyscy zagłosowali za dalszym istnieniem spółki. Po tej decyzji zarząd firmy poprosił o zgodę na kredyt i pożyczkę i ją otrzymał. Kto pomoże Modlinowi? Port lotniczy zawnioskował o 15 mln zł od Mazowieckiego Regionalnego Funduszu Pożyczkowego.

Środki te mają wystarczyć na uregulowanie bieżących należności. Kolejne 50 mln zł, za sprawą zgody wspólników, spółka zarządzająca lotniskiem może pożyczyć w formie kredytu komercyjnego.

Lotnisko w Modlinie stara się również o 6 mln zł ze wsparcia Ministerstwa Infrastruktury dla firm z branży dotkniętych skutkami pandemii.

Na co zwraca uwagę gazeta, w całej sprawie PPL całkowicie zmieniła zdanie. Od 2017 r. Państwowe „Porty Lotnicze”nie zgadzały się na zadłużanie się Modlina. W maju „PB” informował o instrukcji głosowania przygotowanej przez prawnika PPL. Przedsiębiorstwo przewidywało, że Modlin utraci płynność finansową na koniec sierpnia i będą to okoliczności umożliwiające zastosowanie instytucji pre-pack – wykupu upadłej spółki.

Taki PPL postąpił w przypadku Radomia, ale jak się ostatecznie okazało, nie Modlina. Jak na łamach “PB” ocenia ekspert branży lotniczej, może doszło do przedefiniowanie strategii dla rynku lotniczego w Polsce.

Źródło: money.pl

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close