Ochrona środowiskaPaństwoPolitykaPolskaWarszawa

Warszawa: Kolejna awaria Czajki. Ścieki znowu płyną do Wisły

Here we go again

Doszło do kolejnej awarii oczyszczalni Czajka. O sprawie poinformował w sobotę na Twitterze Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Właśnie dowiedziałem się, że doszło do awarii rury przesyłowej do Czajki. Właściwe służby już zostały poinformowane. Na czas awarii uruchomiliśmy ozonowanie. Powołałem sztab kryzysowy – po posiedzeniu i pierwszych ustaleniach poinformujemy o skali problemu i dalszych działaniach.

Trzaskowski dodał, że w celu bezpiecznego odbioru ścieków od mieszkańców na czas awarii, MPWiK rozpoczął awaryjny zrzut ścieków do Wisły. Dla zminimalizowania skutków zrzutu uruchomiono ozonowanie, a spółka rozpoczęła także mechaniczne oczyszczanie ścieków. Ratusz uruchomił również codzienne badanie wody w Wiśle na odcinku warszawskim oraz Warszawa – Płock. Trzaskowski zapewnił, że wyniki badań będą na bieżąco publikowane na stronie internetowej MPWiK oraz w mediach społecznościowych spółki.

Kolejna awaria

Rok temu, również w sierpniu, doszło do awarii kolektorów przesyłających ścieki z części lewobrzeżnej Warszawy do znajdującej się na prawym brzegu oczyszczalni “Czajka”. MPWiK podjęło wtedy decyzję o zrzucie nieczystości do Wisły. W reakcji premier Mateusz Morawiecki zlecił budowę alternatywnego systemu przesyłowego. 9 września rozpoczęło się tłoczenie ścieków do “Czajki” zastępczym rurociągiem.

Pod koniec lipca Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji podało przyczynę ubiegłorocznej awarii układu przesyłowego w oczyszczalni ścieków “Czajka”. Jak podał jeden z autorów ekspertyzy, bezpośrednią przyczyną awarii była ukryta wada rurociągu.

W czasie, gdy działał tymczasowy rurociąg, na zlecenie MPWiK naprawiono kolektory. Od połowy listopada ścieki do “Czajki” znów płynęły w układzie przesyłowym pod dnem rzeki. Naprawa kosztowała miasto ponad 40 mln zł. Ponadto Wody Polskie naliczyły MPWiK ponad 10 mln zł opłaty za zrzut ścieków.

8 tysięcy litrów na sekundę

W niedzielę Wody Polskie informowały, że wskutek awarii kolektorów doprowadzających ścieki do oczyszczalni “Czajka” w Warszawie do Wisły spływa ok. 8 tys. litrów nieczystości na sekundę. Wcześniej informowano, że do rzeki spływa ok. 3 metrów sześciennych, czyli 3 tys. litrów, na sekundę. Rzecznik Wód Polskich Sergiusz Kieruzel wyjaśnił, że liczba ta obecnie zwiększyła się z uwagi na poranne opady deszczu w stolicy.

Wiceminister klimatu Jacek Ozdoba wskazał na konieczność wyciągnięcia konsekwencji za niedostosowanie się władz Warszawy do zaleceń Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska i Wód Polskich ws. kolektora odprowadzającego ścieki do oczyszczalni “Czajka”. Wiceminister Ozdoba wskazał, że najnowsza awaria “jest podobna do zeszłorocznej”.

Prezydent Warszawy R. Trzaskowski jest bezradny. Ignorowano służby i utrudniano czynności. Tym razem muszą zostać wyciągnięte konsekwencje.

Z kolei minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk w reakcji na kolejną awarię zapowiedział, że sprawa zostanie skierowana do prokuratury.

Jest kara dla Warszawy za nielegalny zrzut ścieków do Wisły

Źródło: TVN24, Polsat News

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close