GospodarkaHandelPaństwoPolitykaPolskaPrawoZdrowie i medycyna

Z okazji niedzieli handlowej przypominamy, że Polacy nie chcą zakazu handlu, ale rząd nic sobie z tego nie robi

Polacy nie chcą zakazu, ale rząd się tym nie przejmuje

Chociaż pandemia zmieniła nasze zakupowe przyzwyczajenia i coraz większą popularnością cieszą się zakupy przez internet, wciąż tęsknimy za możliwością zrobienia swobodnych zakupów w niedziele. O wycofanie się z zakazu handlu apelują od dłuższego czasu handlowcy wskazując, że pomoże to rozładować kolejki w sklepach, które są potencjalnym zagrożeniem epidemiologicznym, a także odpracować straty powstałe z powodu koronawirusa.

Z najnowszego badania CBRE wynika, że również Polacy są przeciwni zakazowi. Aż 51% Polaków chciałoby zniesienia zakazu handlu w niedziele. Zaledwie co trzeci ankietowany nie chce zmian, a 16% nie ma jasnego zdania na ten temat.

Badanie pokazuje, że porównywalna ilość zwolenników zniesienia zakazu handlu w niedziele jest zarówno na wsiach, jak i w miastach do 500 tys. mieszkańców. Znacząca różnica pojawia się dopiero w przypadku największych miast, powyżej pół miliona mieszkańców. W tym przypadku aż 57% osób uważa, że wszystkie niedziele powinny być handlowe.

Rząd jednak jest nieugięty i twierdzi, że nie widzi powodu, by cofać, albo chociaż zawiesić, zakaz handlu w niedziele. W niedziele wolne od handlu zakupy wciąż możemy zrobić, ale tylko w małym sklepie, w którym właściciel stoi za ladą, na stacji benzynowej czy placówce pocztowej.

Kolejna niedziela handlowa dopiero w grudniu

W tym roku zaplanowano łącznie siedem niedziel handlowych, a więc o wiele mniej niż rok wcześniej. Cztery z nich już za nami. Najbliższa wypada właśnie dziś, 30 sierpnia. Dziś czynne są wszystkie sklepy.

Należy jednak pamiętać, że nie jest to tożsame z pozwoleniem na beztroskie włóczenie się po sklepach. Wciąż trwa pandemia koronawirusa, która w ostatnich tygodniach znacznie się nasiliła. Dramatycznie rosnąca liczba zakażeń wynika między innymi z wakacyjnej beztroski, wyjazdów i imprez, ale także z nieprzestrzegania zasad bezpieczeństwa. Idąc na zakupy, musimy pamiętać o kilku zasadach: zasłaniajmy usta i nos, odkaźmy ręce przy wejściu do środka (a najlepiej również przy wyjściu), a także zachowujmy dystans od innych osób.

Na kolejną niedzielę handlową sobie poczekamy. Kolejne niedziele bez zakazu handlu czekają nas dopiero w grudniu, a dokładniej 13 i 20 grudnia. Są to bowiem dwie niedziele poprzedzające święta Bożego Narodzenia.

Źródło: Fakt

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close