HandelŚwiat

Urodzinowa inwestycja Buffetta! Multimiliarder idzie w handel

Warren Buffett zrobił sobie prezent na 90. urodziny. Kontrolowana przez niego Berkshire Hathaway ogłosiła, że zainwestowała w największe japońskie firmy handlowe.

Itochu, Marubeni, Mitsubishi, Mitsui i Sumitomo to pięć czołowych japońskich spółek zajmujących się handlem szeroką gamą towarów. Określane jako „sogo shosha” firmy są jednym z symboli japońskiej gospodarki – w innych krajach handel odbywa się raczej poprzez przedsiębiorstwa wyspecjalizowane w wąskich branżach. O japońskiej piątce głośno dziś jest ze względu na ostatnie posunięcie Warrena Buffetta.

Kontrolowana przez obchodzącego wczoraj 90. urodziny legendarnego inwestora spółka Berkshire Hathaway ogłosiła, że w każdej z pięciu japońskich firm posiada po nieco ponad 5 proc. udziałów. Zakupy były realizowane przez ostatni rok, poprzez regularne transakcje na tokijskiej giełdzie. Jak oblicza CNBC, bazując na cenach z piątkowego zamknięcia, wspomniane pakiety akcji warte są łącznie ok. 6,25 mld dolarów.

Znany z długoterminowych inwestycji Warren Buffett i tym razem zapewnia, że w japońskie spółki wszedł z myślą o wieloletnim horyzoncie.

Berkshire Hathaway ma zamiar utrzymywać długoterminowe zaangażowanie w japońskie inwestycje. W zależności od wycen, Berkshire może zwiększyć zaangażowanie w każdą z firm do 9,9 proc. – czytamy w komunikacie spółki.

Jako przykład długoterminowego zaangażowania Berkshire sama spółka podała Coca-Colę (w portfelu Buffetta od 32 lat), American Express (29 lat) czy Moody’s (20 lat).

Jestem zachwycony możliwością uczestniczenia w przyszłości Japonii i pięciu wybranych przez nas spółek. Owa piątka posiada wiele przedsiębiorstw joint-venture na całym świecie i chcielibyśmy mieć jeszcze więcej tego typu partnerstw. Wierzę, że w przyszłości mogą pojawić się korzyści dla obu stron – powiedział cytowany w komunikacie Buffett.

Jak podkreśla amerykańska spółka, japońskie inwestycje nie będą się wiązać dla niej z dużą ekspozycją na ryzyko walutowe. Berkshire Hathaway posiada bowiem denominowane w jenach obligacje o wartości 625,5 mld JPY (5,93 mld USD), które zapadają od 2023 aż do 2060 r.

Źródło: bankier.pl

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close