EnergetykaPolskaŚwiat

Polska w czołówce pod względem zużycia prądu w UE!

Zużycie energii elektrycznej w maju tego roku było mniejsze niż w analogicznym okresie 2019 roku, jednak Polska ciągle zajmuje miejsce w czołówce państw Unii Europejskiej, które konsumują najwięcej prądu.

Polska znalazła się wśród sześciu państw Unii Europejskiej, które zużyły najwięcej energii elektrycznej w maju tego roku. Najwięcej prądu zużyli Niemcy 33,94 tys. GWh, o ponad 5,5 tys. mniej niż w maju 2019 r. Na drugim miejscu znalazła się Francja – blisko 28,63 tys. GWh. Na trzecim miejscu pod względem wielkości wykorzystania prądu są Włosi – nieco ponad 22,67 tys. GWh.

W Polsce zużycie energii elektrycznej wyniosło blisko 9,9 tys. GWh, co daje szóstą pozycję wśród państw”konsumujących najwięcej prądu w UE, wynika z danych opublikowanych przez Eurostat.

Ogólne zużycie energii elektrycznej w całej Unii Europejskiej było niższe o 10,5 proc. niż najniższe wartości w maju w latach 2016-2019. Wpływ na mniejsze zużycie prądu miała pandemia COVID-19 i związane z nią restrykcje wprowadzane w większości państw członkowskich. Należały do nich m.in. zamknięcie restauracji, szkół, hoteli, fabryk oraz home office części pracowników. Cześć firm zmniejszyła produkcje w związku z niższym popytem lub z powodu przerwy w łańcuchu dostaw, informuje Eurostat.

W porównaniu z majem 2019 r. łączna konsumpcja energii elektrycznej w UE była mniejsza o 22,85 tys. GWh. Wśród państw wspólnoty, w których zużycie prądu spadło najbardziej, Eurostat wskazuje na Hiszpanię i Polskę (-13,7 proc. r/r), Słowenię (-13,4 proc. r/r), Chorwację (-11,9 proc. r/r), Rumunię (-11,8 proc. r/r) i Portugalię (-11,6 proc. r/r).

Źródło: bankier.pl

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close