PORANNE PLOTKI BIZNESOWE

PORANNE PLOTKI BIZNESOWE: Kara dla Lichockiej za pokazanie “faka” uchylona. Powód? “Kara była zbyt wysoka”

Poranne Plotki Biznesowe to regularnie zamieszczany cykl, dzięki któremu nie ominie cię żadna ważna i mniej ważna informacja. Prosto, przystępnie, z odrobiną humoru. Zapraszamy na kolejną porcję wiadomości, które mogły ci umknąć!

Poranne Plotki Biznesowe – Wstajesz i wiesz!

Prezydium Sejmu uchyliło karę nagany, którą w sierpniu na Joannę Lichocką (PiS) nałożyła komisja etyki poselskiej. Chodziło o jej zachowanie podczas obrad Sejmu w lutym. Media społecznościowe obiegło wówczas zdjęcia, na którym widać było, jak posłanka trzyma wyciągnięty w górę środkowy palec. O decyzji Prezydium Sejmu poinformowała wicemarszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska (PiS), która w czwartkowym posiedzeniu uczestniczyła zdalnie, bo jest zakażona koronawirusem.
https://www.rmf24.pl/fakty/polska/news-gest-joanny-lichockiej-prezydium-sejmu-uchylilo-nagane-dla-p,nId,4709635
PRZECIEŻ ONA SIĘ TYLKO DRAPAŁA

Aplikacja ProteGO Safe została stworzona do walki z pandemią koronawirusa. Jej sposób działania jest prosty – za pośrednictwem sieci Bluetooth budowana jest sieć połączeń między użytkownikami aplikacji. Telefony komórkowe komunikują się ze sobą i gromadzą dane na temat wszystkich urządzeń, które znalazły się w zasięgu sieci, a na których zainstalowana została aplikacja. Aplikacja ProteGO Safe została stworzona do walki z pandemią koronawirusa. Jej sposób działania jest prosty – za pośrednictwem sieci Bluetooth budowana jest sieć połączeń między użytkownikami aplikacji. Telefony komórkowe komunikują się ze sobą i gromadzą dane na temat wszystkich urządzeń, które znalazły się w zasięgu sieci, a na których zainstalowana została aplikacja. Informacje przechowywane są w pamięci telefonu przez dwa tygodnie, po czym zostają automatycznie usunięte.
https://plotkibiznesowe.pl/2020/09/03/aplikacja-do-walki-z-koronawirusem-kosztowala-kilka-milionow-i-prawie-nikt-z-niej-nie-korzysta/
ALE PRZECIEŻ RZĄD CHCIAŁ DOBRZE

Około 50 szkół na 26 tys. placówek w Polsce otrzymało zgodę na prowadzenie zajęć w trybie niestacjonarnym, czytamy w Polskim Radiu. Wnioskowało o to około 300 szkół – poinformował szef Głównego Inspektoratu Sanitarnego Jarosław Pinkas. – Do wczoraj około 300 (…) na 26 tys. szkół. Myślę, że jest to jednak bardzo mało – powiedział Pinkas pytany o liczbę szkół, które poprosiły sanepid o możliwość prowadzenia zajęć w trybie niestacjonarnym. Główny inspektor sanitarny powiedział również, że liczba szkół wnioskujących o naukę niestacjonarną nie będzie rosła, bo dyrektorzy szkół i nauczyciele coraz bardziej przyzwyczajają się do normalnego trybu pracy.
https://polskieradio24.pl/5/1222/Artykul/2576123,Okolo-50-szkol-z-zajeciami-w-trybie-niestacjonarnym-Szef-GIS-o-edukacji-w-czasie-pandemii
CIEKAWE CZY SZKOŁY WYTRZYMAJĄ DO KOŃCA WRZEŚNIA

Szczepionki przeciw grypie znikają w kilkanaście minut, przekonuje Rzeczpospolita. Dwa miliony, jakie zarezerwował rząd, mogą nie wystarczyć. Choć szczepionki przeciw grypie na ten sezon można kupić dopiero od kilku dni, w aptekach już ich brakuje. Farmaceuta Kamil Furtak z Wrocławia usłyszał w hurtowni, że limit na aptekę to jedna szczepionka dziennie. Podobnie jest w Warszawie, Katowicach czy Pleszewie.
https://www.rp.pl/Covid-19/309039891-Szczepionki-przeciw-grypie-znikaja-w-kilkanascie-minut.html
NIC DZIWNEGO, ZŁAPIESZ GRYPĘ, STWIERDZĄ KORONĘ I… MYK, NA KWARANTANNĘ

Oprocentowanie depozytów bankowych nigdy nie było tak niskie, piszą Filary Biznesu. “Winne są cięcia stóp procentowych”. W ciągu roku powierzając bankowi 10 tys. zł możemy teraz liczyć jedynie na 16,20 zł odsetek – podkreślił główny analityk HRE Investments Bartosz Turek. Wskazał, że w 2014 roku na lokacie można było ponad 200 zł, a osiem lat temu nawet 400 zł.
https://filarybiznesu.pl/oprocentowanie-depozytow-bankowych-nigdy-nie-bylo-tak-niskie-winne-sa-ciecia-stop-procentowych/a5862
I PRÓBUJ COŚ ZAOSZCZĘDZIĆ

Poranne Plotki Biznesowe – A to jeszcze nie wszystko…

Dostępność mieszkań najgorsza od 8 lat. Potrzeba aż 108 pensji, stwierdza Obserwator Gospodarczy. W ostatnich latach ceny mieszkań w Polsce rosły, ale na szczęście w podobnym tempie zwiększały się wynagrodzenia. Dostępność utrzymywała się więc na stabilnym poziomie. Dla przykładu w I kw. 2013 r. aby kupić mieszkanie w dużym mieście, na rynku wtórnym, o powierzchni 50 m2, przeciętnie potrzeba było 102 średnich pensji netto. W IV kw. 2019 r. ten wskaźnik był na dokładnie takim samym poziomie. Drugi kwartał 2020 r. przyniósł jednak znaczącą zmianę. Liczba potrzebnych średnich pensji netto wzrosła bowiem aż do 108. Oznacza to, że dostępność mieszkań była w tym czasie najgorsza od 8 lat.
https://obserwatorgospodarczy.pl/transport-i-infrastruktura/29-nieruchomosci/1492-dostepnosc-mieszkan-najgorsza-od-8-lat-potrzeba-az-108-pensji
i WEŹ TU ODŁÓŻ BEZ KREDYTU

Nowa strategia walki z wirusem: Rząd już nie zamknie kraju – pisze Rzeczpospolita. Koniec z drastycznymi metodami walki z koronawirusem. Podejście resortu zdrowia ma być elastyczne: – Zmieniamy charakter reagowania. Odchodzimy od środków stosowanych w ujęciu ogólnokrajowym do takich, które są skierowane dla danego regionu i dostosowane do skali pojawiania się koronawirusa – zapowiedział w czwartek minister zdrowia Adam Niedzielski. I dodał, że środki takie jak lockdown mamy już za sobą.
https://www.rp.pl/Ochrona-zdrowia/309039896-Nowa-strategia-walki-z-wirusem-Rzad-juz-nie-zamknie-kraju.html
TYLE DOBREGO

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie wyjaśniające dotyczące praktyk Allegro, w którym sprawdzi, czy mogło dojść do naruszenia przepisów antymonopolowych – podał urząd w komunikacie. Jak podano, w ramach postępowania UOKiK między innymi przyjrzy się zmianom w regulaminie Allegro dotyczącym pobierania prowizji od sprzedaży. UOKiK zamierza przyjrzeć się również przyjętym przez Allegro zasadom zwrotów pobranych prowizji (naliczanie tzw. rabatów transakcyjnych) w sytuacji, w której kupujący odstępuje od umowy zawartej za pośrednictwem platformy internetowej. Urząd przeanalizuje również zasady funkcjonowania usługi Allegro Smart.
https://plotkibiznesowe.pl/2020/09/03/uokik-bierze-pod-lupe-prowizje-allegro/
ALLEGRO SMART TO AKURAT FANTASTYCZNA SPRAWA

Najgorszy dzień na Wall Street od czerwca, stwierdza Wprost. Technologiczni giganci tracą miliardy dolarów. Nieustanne wzrosty wyceny spółek skupionych w Nasdaq w końcu musiały się skończyć. Efekt jest widowiskowy. Czwartkowa sesja na Wall Street zostanie zapamiętana na długo. Tak gwałtownych i jednoczesnych przecen raczej nikt się nie spodziewał mimo tego, że od dłuższego czasu sugerowano, że wyceny gigantów technologicznych osiągnęły już zbyt wysokie, sztucznie zawyżone poziomy. Teraz inwestorzy postanowili zrealizować zyski.
https://biznes.wprost.pl/finanse-i-inwestycje/gielda/10359841/technologiczna-banka-pekla-to-byl-najgorszy-dzien-od-trzech-miesiecy.html?utm_source=wprost.pl&utm_medium=homepage-section&utm_campaign=glowna
I BAŃKA PĘKŁA

Na zakupach i w restauracjach czujemy się bezpiecznie. W Europie spokojniejsi są tylko Belgowie i Niemcy, piszą Filary Biznesu. Polacy coraz bezpieczniej czują się na zakupach i w restauracjach; indeks niepokoju wraca do stanu sprzed miesiąca – w Europie spokojniejsi od nas zdają się być tylko Belgowie i Niemcy – wynika z najnowszej edycji badania firmy Deloitte “Global State of the Consumer Tracker”.
https://filarybiznesu.pl/na-zakupach-i-w-restauracjach-czujemy-sie-bezpiecznie-w-europie-spokojniejsi-sa-tylko-belgowie-i-niemcy/a5859
BYLE NOSILI MASECZKI

Poranne Plotki Biznesowe – A co powiecie na to

Nauczyciele i dyrektorzy szkół w Paryżu spodziewają się ponownego zamykania placówek w ciągu najbliższych kilku tygodni z powodu pandemii koronawirusa, czytamy w Onecie. Zaledwie jedna trzecia jest zadowolona z powrotu do zajęć. “W szkole mojej córki nauczyciele zapowiedzieli nam podczas zebrania wprost, że spodziewają się zamykania szkół w ciągu trzech tygodni lub miesiąca” – mówi PAP mama 6-letniej Sandrine Sfez. “Rodzice zaprotestowali, ale nauczyciele skwitowali nasze protesty wzruszaniem ramion” – wyznaje.
https://kobieta.onet.pl/francja-nauczyciele-spodziewaja-sie-ponownego-zamykania-szkol-z-powodu-koronawirusa/7rs8wyq
TO PODOBNIE JAK U NAS

Sklepiki szkolne poległy w starciu z koronawirusem, pisze Money.pl. Dyrektorzy “dmuchają na zimne” i wypowiadają umowy. Państwo Preliczowie od lat prowadzili księgarnię w jednej z wrocławskich podstawówek. Pod koniec wakacji dowiedzieli się, że nie ma już dłużej dla niech miejsca, bo trwa pandemia. Problem w tym, że zdążyli wcześniej kupić towar za kilka tysięcy złotych. Dziś sprzedają książki z samochodu. I tak mają szczęście, bo większość szkolnych sklepikarzy została bez pracy.
https://www.money.pl/gospodarka/sklepiki-szkolne-polegly-w-starciu-z-koronawirusem-dyrektorzy-dmuchaja-na-zimne-i-wypowiadaja-umowy-6550078828866432a.html
W ZASADZIE MOŻNA SIĘ BYŁO SPODZIEWAĆ

Elon Musk pochwalił firmę produkującą szczepionkę na koronawirusa… i się zaczęło – czytamy w nagłówku Wprost. Elon Musk chce przejąć CureVac? Podczas wizyty w Niemczech miliarder spotkał się z trzema ministrami, wizytował plac budowy fabryki Tesli i… zachwalał producenta szczepionki na koronawirusa. Próba przejęcia CureVac przez rząd USA została potwierdzona przez rzecznika niemieckiego Ministerstwa Zdrowia. Okazuje się, że Niemcy zaproponowali firmie konkurencyjną ofertę, aby ta dalej pracowała nad szczepionką w swoich niemieckich oddziałach. Dzięki temu chciano zagwarantować, że ewentualny produkt będzie dostępny także na rynku europejskim.
https://biznes.wprost.pl/finanse-i-inwestycje/10359858/elon-musk-pochwalil-firme-produkujaca-szczepionke-na-koronawirusa-i-sie-zaczelo.html?utm_source=wprost.pl&utm_medium=homepage-section&utm_campaign=glowna
WALKA O SZCZEPIONKĘ TRWA

Szok! 500 plus NIE DZIAŁA. Rząd tłumaczy i bada sprawę – oznajmia Super Express. 500 plus miało zmniejszyć ubóstwo w Polsce, zadbać o rodzinę i podnieść dzietność, która jest kluczowa w obliczu głodowych emerytur. Niestety, kolejne raporty i badania pokazują, że program nie działa tak jak powinien. Dzięki 500 plus faktycznie ubóstwo spadło, ale też spadła i dzietność. Rząd przyznał, że to fakt i zdecydował się zbadać sprawę.
https://superbiz.se.pl/wiadomosci/szok-500-plus-nie-dziala-rzad-tlumaczy-i-bada-sprawe-aa-hQoQ-bYNG-zorm.html
YHM, W TYM PROGRAMIE CHODZIŁO O POPRAWĘ DZIETNOŚCI, TAK, TAK…

Kara dla Lichockiej uchylona, bo była zbyt wysoka. Nie bardzo możemy to zrozumieć… w końcu ona się przecież tylko drapała, o żadnym obraźliwym geście nie było mowy… 

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close