PORANNE PLOTKI BIZNESOWE

PORANNE PLOTKI BIZNESOWE: Andruszkiewicz wściekły na medialny lincz. Jest zdziwiony, że ludzie narzekali na zarobki jego żony

Poranne Plotki Biznesowe to regularnie zamieszczany cykl, dzięki któremu nie ominie cię żadna ważna i mniej ważna informacja. Prosto, przystępnie, z odrobiną humoru. Zapraszamy na kolejną porcję wiadomości, które mogły ci umknąć!

Poranne Plotki Biznesowe – Wstajesz i wiesz!

Wiceminister cyfryzacji Adam Andruszkiewicz wziął w obronę swoją żonę, która zrezygnowała z funkcji prezeski Fundacji Agencji Rozwoju Przemysłu, czytamy w Super Expressie. Nagłośniona przez media sprawa posady Kamili Andruszkiewicz wywołała falę oburzenia i oskarżenia o nepotyzm. Teraz jej mąż wysuwa ciężkie zarzuty. Pisze o “medialnym linczu”. Przypomnijmy, że Kamila Andruszkiewicz została prezesem Fundacji Agencji Rozwoju Przemysłu. Jej doświadczenie było jednak mało znane. Znane były natomiast zarobki na nowym stanowisku – ze sprawozdania finansowego fundacji wynikało, że zarząd (jednoosobowy) otrzymywał wynagrodzenie w wysokości 175 tys. zł rocznie. Wychodziło więc na to, że Kamila Andruszkiewicz dostawałaby dwa razy więcej niż szeregowy poseł.
https://www.fakt.pl/wydarzenia/polityka/adam-andruszkiewicz-broni-zony-mowi-o-linczu/k92bmy0
POLAKOM NIE SPODOBAŁ SIĘ NEPOTYZM, NO DZIWNE

Polskie Radio traci nawet 6 mln zł miesięcznie z reklam, donosi Rzeczpospolita. Publiczna rozgłośnia traci reklamodawców, odchodzą z niej dziennikarze, a na antenie Trójki panuje bałagan. – To efekt całkowitego podporządkowania politycznego PiS – uważają pracownicy radia. Według nieoficjalnych szacunków osób związanych z marketingiem Polskiego Radia SA, do których dotarła „Rzeczpospolita”, tylko od końca maja, czyli od skandalu z Listą Przebojów Trójki i piosenką Kazika, utracone wpływy reklamowe całej instytucji mogą wynosić 5–6 milionów złotych miesięcznie, czyli do końca roku dojść do ok. 40 milionów.
https://www.rp.pl/Media/309069955-Polskie-Radio-traci-nawet-6-mln-zl-miesiecznie-z-reklam.html
WŁADZE PEWNIE MIMO WSZYSTKO ZADOWOLONE

Edukacja cyfrowa szansą na przyszłość? Ekspert: ona jest koniecznością – czytamy w Filarach Biznesu. W szkołach, gdzie mówi się, że edukacja cyfrowa się nie spisała i nie będzie kontynuowana – krzywdzi się uczniów. Takie kształcenie w szkole nie powinno być traktowane jako przymus związany z pandemią, ale jako element niezbędny, aby zapewnić młodzieży bezpieczniejszą przyszłość – mówi prof. Lech Mankiewicz. Fizyk podkreśla, że świat będzie w coraz większym stopniu polegał na technologiach cyfrowych. A umiejętność posługiwania się tymi narzędziami jest niesłychanie istotna dla młodego pokolenia.
https://filarybiznesu.pl/edukacja-cyfrowa-szansa-na-przyszlosc-ekspert-ona-jest-koniecznoscia/a5897
NIBY TAK, ALE WYKLUCZENIE CYFROWE W POLSCE CIĄGLE JEST SPORE

Jak wynika z najnowszego rankingu marek sieci detalicznych YouGov BrandIndex, chociaż Biedronka straciła zaufanie 5% Polaków to nadaj pozostaje liderem w rankingu ulubionych. Zakupów w popularnej Biedrze dokonywało aż 69% Polaków. Na drugim miejscu z wynikiem 50% uplasowała się niemiecka sieć Lidl Polska. Na podium znalazła się także sieć Żabka, która zanotowała mocny wzrost o cztery punkty procentowe. Sieć Carrefour pomimo tego, że utrzymała odsetek klientów z poprzedniego miesiąca, spadła o jedną pozycję – na 6. miejsce – i dała się wyprzedzić również francuskiej Auchan, która zwiększyła udziały o jeden punkt procentowy i zajęła 5. lokatę.
https://plotkibiznesowe.pl/2020/09/06/polacy-uwielbiaja-biedronke-i-lidla-ale-goni-ich-pewien-zielony-plaz/
DO TOP10 ZAŁAPAŁO SIĘ TEŻ POLSKIE DINO

Jacek Sasin: nie ma jeszcze składu nowego rządu. Rekonstrukcja na początku października, czytamy w Polskim Radiu. – W mediach pojawia się bardzo wiele różnych informacji dotyczących składu nowego rządu, ale on jeszcze nie jest zdecydowany. Pierwsza poważna runda rozmów za nami, w tym tygodniu te rozmowy będą kontynuowane – mówił w Programie 1 Polskiego Radia wicepremier Jacek Sasin, minister aktywów państwowych. Już kilka miesięcy temu prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński zapowiedział głęboką rekonstrukcję rządu, która miałaby się wiązać między innymi ze znaczną redukcją resortów. Zostało to zaplanowane na przełom września i października.
https://polskieradio24.pl/7/129/Artykul/2577625,Jacek-Sasin-nie-ma-jeszcze-skladu-nowego-rzadu-Rekonstrukcja-na-poczatku-pazdziernika
A PAŹDZIERNIK JUŻ TUŻ TUŻ

Poranne Plotki Biznesowe – A to jeszcze nie wszystko…

Prezydent Serbii oskarżył w niedzielę Moskwę o zniżenie się do „prymitywizmu i wulgarności”. To odpowiedź Aleksandara Vuczicia na słowa rzeczniczki rosyjskiego MSZ, która porównała go do aktorki Sharon Stone w filmie „Nagi Instynkt”, pisze Wprost. Rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa zamieściła na Facebooku zdjęcie Vuczicia z ceremonii podpisania dokumentu oraz – tuż obok – kadr z filmu „Nagi Instynkt”, obrazujący przesłuchanie głównej bohaterki granej przez Sharon Stone. „Jeśli jesteś zaproszony do Białego Domu, ale twoje krzesło stoi jak podczas przesłuchania, powinieneś usiąść tak, jak na obrazku numer 2. Kimkolwiek jesteś. Po prostu mi zaufaj” – napisała.
https://www.wprost.pl/polityka/10360473/zacharowa-porownala-prezydenta-serbii-do-sharon-stone-w-filmie-nagi-instynkt-vuczic-odpowiedzial.html
ROSJANIE JAK ZWYKLE BEZPOŚREDNI

W Wielkiej Brytanii odsetek pustostanów w sześć miesięcy wzrósł do 11 proc. W Polsce będzie podobnie: na ulicach handlowych szybko przybywa zamkniętych sklepów i restauracji, czytamy w Rzeczpospolitej. Handel i gastronomia to sektory wyjątkowo mocno poszkodowane w wyniku pandemii koronawirusa, a to one głównie odpowiadają za wynajem lokali w centrach handlowych czy przy ulicach. Powolny odpływ już się zaczął, w pierwszym półroczu upadło 1,5 tys. sklepów. W usługach też nie dzieje się najlepiej, dlatego widmo pustych centrów staje się realne. Upadło już pierwsze duże – Sukcesja w Łodzi. Z Polski wycofuje się Tesco, co oznacza zamknięcie kolejnych sklepów sieci, w tym hipermarketów z galeriami.
https://www.rp.pl/Handel/309069940-Wiecej-pustych-sklepow-w-centrach-i-na-ulicach.html
TAKIE SKUTKI LOCKDOWNU

Wielka Brytania nie ugnie się w negocjacjach z UE ws. relacji ze Wspólnotą po brexicie, nie obawia się też sytuacji, w której nie dojdzie do podpisanie umowy tej sprawie – powiedział główny brytyjski negocjator David Frost w wywiadzie dla gazety “Mail on Sunday”, o czym informują Filary Biznesu. W opublikowanej w niedzielę rozmowie Frost tłumaczy, że trudności z rozmowach z Unią wynikają z tego, iż poprzedni brytyjski rząd, na czele którego stała premier Theresa May “blefował” i szedł na ustępstwa, a teraz nowy zespół negocjacyjny musi dać Europie do zrozumienia, że “musi być traktowany poważnie”.
https://filarybiznesu.pl/brexit-owe-przepychanki-frost-w-brytania-nie-ugnie-sie-w-negocjacjach-z-ue/a5900
NO TO SZYKUJĄ SIĘ GORĄCE ROZMOWY Z UNIĄ

Małopolska: Pracownicy ukrywają objawy koronawirusa, bo nie chcą stracić premii. Jak informuje Gazeta Krakowska, pracownicy z Małopolski coraz częściej nie zgłaszają nikomu, że mogą być zakażeni koronawirusem. Wszystko przez stosowany przez wiele firm system premiowania 100% obecności. Każda absencja, nawet ta z powodu choroby, sprawia, że pracownik premii nie dostanie, a mowa tu nawet o 15% wynagrodzenia. Do tego wszystkiego na chorobowym otrzymuje się 80% normalnego wynagrodzenia, przez co wielu pracowników ukrywa ewidentne objawy choroby i chodzi do pracy.
https://plotkibiznesowe.pl/2020/09/05/malopolska-pracownicy-ukrywaja-objawy-koronawirusa-bo-nie-chca-stracic-premii/
NO KTO BY PRZYPUSZCZAŁ

Poseł Kukiz’15 Paweł Szramka (31 l.) wziął w piątek ślub z urodziwą modelką. Na uroczystość i wesele zaproszony był Paweł Kukiz (57 l.), pisze Super Express. Niestety spóźnił się na imprezę o… całą dobę. “Wracam właśnie ze ślubu i wesela Justyny Kartaszyńskiej i naszego posła Pawła Szramki” – napisał Kukiz w sobotę na Facebooku. “Niestety, na miejscu okazało się, że uroczystość odbyła się… wczoraj. Szczęść Boże Młodej Parze!!!” – dodał Paweł Kukiz.
https://www.fakt.pl/wydarzenia/polityka/pawel-kukiz-spozniony-o-jeden-dzien-na-slub-posla-pawla-szramki/pbf14l5
PANIE PAWLE, WARTO DWA RAZY SPRAWDZIĆ DATĘ NA ZAPROSZENIU

Poranne Plotki Biznesowe – A co powiecie na to

Na granicy dwóch województw powstanie stukilometrowy płot. Start budowy jeszcze we wrześniu, informuje Wprost. Z informacji TVP Kielce wynika, że na granicy województw podkarpackiego i świętokrzyskiego powstanie blisko stukilometrowy płot. Start budowy jest planowany na 15 września. Władze województwa świętokrzyskiego obawiają się przeniesienia Afrykańskiego Pomoru Świń (ASF) na dalsze miejscowości po tym, jak w okolicach Annopola i Tarnobrzega na Podkarpaciu wykryto ognisko tej choroby. Samorządowcy wpadli na nietypowy problem, jak radzić sobie z tym problemem.
https://www.wprost.pl/kraj/10360456/na-granicy-dwoch-wojewodztw-powstanie-stukilometrowy-plot-start-budowy-jeszcze-we-wrzesniu.html
DONALD TRUMP LUBI TO

Naftowy potentat z problemami gospodarczymi. Kuwejt dopadła choroba holenderska, donosi Obserwator Gospodarczy. Jak donosi Bloomberg, Kuwejt popada w bardzo poważne problemy finansowe, które wynikają z niskich cen ropy. To z kolei generuje deficyty budżetowe, które dla państwa w Zatoce Perskiej stają się coraz bardziej problematyczne. Kolejni ministrowie finansów od lat zwracają uwagę na konieczność zaciskania pasa i zmniejszenie uzależnienia od ropy naftowej. Kuwejtczycy przeświadczeni o swoim bogactwie nie zwracali uwagi na ostrzeżenia.
https://obserwatorgospodarczy.pl/gospodarka/20-swiat/1495-naftowy-potentat-w-duzymi-problemami-gospodarczymi-kuwejt-dopadla-choroba-holenderska
CIEKAWE, W JAKI SPOSÓB ZAREAGUJĄ

Banki zapłaciły najwięcej podatku CIT w zeszłym roku. W 2020 może się to jednak zmienić, stwierdza 300gospadarka. W sumie PKO BP, ING Bank Śląski, Santander Bank Polska i Bank Pekao – rozliczające się jako podatkowe grupy kapitałowe, czyli wraz z podmiotami zależnymi – wpłaciły do budżetu 3,3 mld zł podatku dochodowego. Zdecydowanie największą kwotę odprowadziła grupa kapitałowa PKO BP, bo prawie 1,4 mld zł. Drugi w zestawieniu bank ING (również rozliczający się wraz z podmiotami zależnymi) musiał oddać skarbowi państwa prawie 780 mln zł.
https://300gospodarka.pl/news/banki-zaplacily-najwiecej-podatku-cit-w-zeszlym-roku-w-2020-moze-sie-to-jednak-zmienic
PANDEMIA MOŻE JEDNAK NAMIESZAĆ W PRZYSZŁOROCZNYM ZESTAWIENIU

Nowy film Disneya bojkotowany. Z powodu jednej wypowiedzi aktorki, pisze Business Insider. Aktywiści wzywają do bojkotu “Mulan” – nowego filmu Disneya – z powodu wypowiedzi aktorki Liu Yifei odgrywającej w nim główną rolę. Chodzi o wpis, w którym wsparła ona policję w Hongkongu, gdy ta siłą pacyfikowała prodemokratyczne protesty. “Popieram policję w Hongkongu. Możecie mnie teraz wszyscy atakować. Co za wstyd dla Hongkongu” – napisała Liu Yifei w sierpniu 2019 r. na chińskiej platformie społecznościowej Weibo.
https://businessinsider.com.pl/polityka/mulan-bojkot-premiery-filmu-disneya-protesty-w-hongkongu-i-aktorka-liu-yifei/0bx2pxv
CIEKAWE, PO CZYJEJ STRONIE STANĘŁABY MULAN

Alior Bank i T-Mobile ogłosiły zakończenie współpracy w ramach projektu T-Mobile Usługi Bankowe. W praktyce oznacza to, że marka TMUB zniknie z rynku, a klienci telebanku zostaną przeniesieni do Aliora. Datę wyznaczono na 29 listopada 2020 r. Alior Bank i T-Mobile kończą współpracę polegającą na świadczeniu usług bankowych klientom telekomu. Od 29 listopada dotychczasowi klienci T-Mobile Usługi Bankowe zyskają dostęp do ogólnopolskiej sieci ponad 700 placówek partnerskich. A także oddziałów Alior Banku oraz bankowości internetowej Alior Online i aplikacji Alior Mobile. Do 28 listopada 2020 roku wszyscy klienci będą mogli korzystać z dotychczasowych kanałów obsługi T-Mobile Usługi Bankowe.
https://plotkibiznesowe.pl/2020/09/04/alior-bank-i-t-mobile-koncza-wspolprace-tmub-zniknie-z-rynku/
NIEKTÓRZY PEWNIE NAWET O TAKIEJ WSPÓŁPRACY NIE WIEDZIELI

No i zaczęliśmy kolejny tydzień. Poseł Andruszkiewicz w nienajlepszym nastroju, szykuje się nam rekonstrukcja rządu, a pandemia nieustannie daje o sobie znać. To będzie ciekawy miesiąc!

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close