GospodarkaPolskaŚwiat

Fitch obniża prognozy dla Polski! Banki są odmiennego zdania

W ostatnich dniach kilka banków podwyższyło prognozy polskiego PKB na 2020 rok. Nasza gospodarka może skurczyć się mniej, niż wcześniej szacowano. Zmiany prognoz dla Polski dokonała również agencja ratingowa Fitch. Jednak jej najnowsze przewidywania okazały się bardziej pesymistyczne niż jeszcze kilka miesięcy temu. Agencja wskazuje m. in. na problemy, które mogą pojawić się na rynku pracy.

Prognozy PKB Polski na 2020 rok podniosły: mBank (do -3,1 proc. z -4,2 proc.), Santander Bank (do -3,0 proc. z -3,8 proc.), Credit Agricole (do -2,8 proc. z -3,8 proc.) czy Pekao (do -2,4 proc. z -3,5 proc.).

Najnowsze dane Głównego Urzędu Statystycznego wskazują bowiem, że spadek PKB w drugim kwartale był mniejszy niż oczekiwano, a co za tym idzie, w całym 2020 roku recesja może być płytsza niż spodziewano się po zamrożeniu gospodarki.

Mimo to, w tym tygodniu agencja ratingowa Fitch obniżyła prognozy PKB Polski z minus 3,2 proc. do minus 3,5 proc. W najnowszym raporcie wskazuje m. in. na problemy, które mogą pojawić się w Polsce na rynku pracy.

Agencja spodziewa się powrotu gospodarki na ścieżkę wzrostu w trzecim kwartale tego roku.

Ryzyka wiążą się głównie z potencjalnym wdrożeniem nowego lockdownu, jeśli liczba przypadków koronawirusa ponownie gwałtownie wzrośnie. Większość rządowych rozwiązań, opierających się na wsparciu płac, kończy się we wrześniu, co może sprawić, że stopa bezrobocia […] wzrośnie przynajmniej tymczasowo – czytamy w raporcie Global Economic Outlook September 2020.

Agencja oczekuje silnego wzrostu inwestycji, szczególnie w sektorze publicznym, od czwartego kwartału tego roku, a także w kolejnym roku, zarówno dzięki efektowi bazy, jak i zwiększonej absorpcji środków unijnych.

Trzeba przyznać, że na tle choćby najnowszych szacunków Fitch, prognozy Ministerstwa Finansów, według których nasza gospodarka skurczy się w tym roku aż o 4,6 proc, są dość konserwatywne.

W najnowszym raporcie Fitch lekko podniósł prognozy dla światowej gospodarki – przewiduje, że w 2020 roku skurczy się ona o 4,4 proc., a nie o 4,6 proc., jak wcześniej zakładano.

Źródło: money.pl

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close