GospodarkaOchrona środowiskaPaństwoPolitykaPolskaPrawoPrzemysł

PiSowska ,,Piątka dla zwierząt”: zakaz hodowli na futra, ograniczenie uboju rytualnego…

Reportaż Onetu i nowa ustawa

Portal Onet wyemitował dziś reportaż Janusza Schwertnera pt. “Krwawy biznes futerkowców”, który pokazuje warunki hodowli zwierząt futerkowych na jednej z polskich ferm. Na nagraniu widzimy stłoczone i okaleczone zwierzęta, trzymane w niehumanitarnych warunkach. Właściciel fermy wydał oświadczenie, w którym przekonywał, że nagranie jest zmanipulowane i stworzone pod tezę. Zasugerował także, że za widoczne cierpienie zwierząt może odpowiadać ukraiński aktywista ekologiczny, który zatrudnił się na fermie w celu zdobycia materiałów.

Zaledwie kilka godzin później Jarosław Kaczyński zwołał konferencję prasową, na której poparł zaprezentowany projekt ustawy dotyczącej ochrony zwierząt. Jak przekonywał prezes PiS:

Nasza formacja i ja osobiście od długiego czasu uważaliśmy, że w Polsce trzeba wprowadzić nowy porządek prawny, jeśli chodzi o ochronę zwierząt. Względy, które za tym przemawiają, mają charakter humanitarny.

Nową ustawę nazwano “Piątką dla zwierząt”. Szczegóły projektu ustawy przedstawił szef młodzieżówki Prawa i Sprawiedliwości Michał Moskal. Projekt ustawy przewiduje między innymi zakaz hodowli zwierząt futerkowych, ograniczenie uboju rytualnego, zwiększenie kompetencji organizacji pozarządowych,częstsze kontrole schronisk czy też obowiązek niekaralności dla właścicieli i pracowników schronisk. Kaczyński zaznaczył, że to ustawa, “którą z całą pewnością poprą wszyscy dobrzy ludzie w Polsce”.

Przyszedł taki moment, w którym możemy się tym zająć na poważnie. Jest gotowy projekt ustawy. Chciałem powiedzieć, że ogromnie angażuje się w to młode pokolenie naszej partii. Liczymy na poparcie ponadpartyjne. To nie jest kwestia polityczna, ale związana z tym wszystkim, co jest określane jako humanitaryzm.

Zapisy

Michał Moskal, omawiając główne założenia projektu przekonywał, że chodzi o “humanitarne traktowanie, kontrolę społeczną ochrony zwierząt, precyzyjne prawo, większą ochronę, bezpieczne schroniska oraz koniec z łańcuchami”.

Chcemy pokazać, że miarą naszego człowieczeństwa, jest to, w jaki sposób traktujemy zwierzęta. Chcemy zaimplementować rozwiązania, które funkcjonują chociażby w Austrii, Wielkiej Brytanii czy Chorwacji, i dlatego chcemy zakazać hodowli zwierząt futerkowych.

Oprócz zakazu hodowli zwierząt na futra, ustawa przewiduje także ograniczenie uboju rytualnego w Polsce. Zgodnie z zapisami będzie się odbywać wyłącznie w takim zakresie, jaki jest potrzebny na potrzeby krajowych związków wyznaniowych.

Kolejne propozycje to między innymi kontrola społeczna ochrony zwierząt, czyli “zwiększenie kompetencji organizacji pozarządowych w zakresie ochrony zwierząt i umożliwienie asysty policji przy odbieraniu źle traktowanych zwierząt”. Ustawa przewiduje wprowadzenie częstszych kontroli schronisk oraz przyznaje inspekcji weterynaryjnej prawo do nakładania mandatów.

PiS chce także unormowania spraw cyrków ze zwierzętami. Zdaniem Moskala, należy “zaprzestać wykorzystywania zwierząt na arenach cyrkowych, gdzie za rozrywką ludzi stoi strach, stres i niekiedy ból zwierząt, które nie znają innego życia, niż ta sfera rozrywki”.

Schroniska będą mogły być prowadzone wyłącznie przez jednostki samorządowe i organizacje pożytku publicznego. Moskal zapowiedział nałożenie wymogu niekaralności oraz nieposzlakowanej opinii wobec osób, które prowadzą schroniska i które w nich pracują. Unormowana zostanie również kwestia łańcuchów i kojców.

Zwierzęta nie będą mogły być trzymane w sposób stały na krótkich uwięziach. Będą musiały być zapewnione odpowiednie do ich rozmiarów warunki. Koniec z krótkimi łańcuchami, koniec z ciasnymi kojcami, bo uważamy, że posiadanie zwierzęcia, to również odpowiedzialność zapewnienia mu dobrych warunków bytowych.

Krytyka

Nowa ustawa wywołała spore poruszenie wśród internautów. Część z nich chwali rządzących za nową ustawę, ale pojawiły się także głosy krytyki. Dariusz Szczotkowski, prezes Stowarzyszenia Niskie Składki zauważa, że zapis mówiący o niekaralności pracowników schroniska jest błędem i wykluczy możliwość pracy dla zresocjalizowanych przestępców.

Reszta polityków i publicystów skupiła się na zapisach o zakazie hodowli zwierząt na futra. Przekonują oni, że rząd nową ustawą zniszczy polską branżę futerkową.

Źródło: Onet

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Sprawdź również

Close
Back to top button
Close
Close