PORANNE PLOTKI BIZNESOWE

PORANNE PLOTKI BIZNESOWE: W trakcie kampanii mówili: „Mimo wszystko Duda”, teraz czują się zdradzeni; rząd łaknie nowych danin

Poranne Plotki Biznesowe to regularnie zamieszczany cykl, dzięki któremu nie ominie cię żadna ważna i mniej ważna informacja. Prosto, przystępnie, z odrobiną humoru. Zapraszamy na kolejną porcję wiadomości, które mogły ci umknąć!

Poranne Plotki Biznesowe – Wstajesz i wiesz!

Choć przekonywał, że „wyssał tematykę z mlekiem matki”, na stanowisku prezesa jednej ze spółek Skarbu Państwa pozostał zaledwie tydzień, pisze Wprost. Jak informuje TVN24, Łukasz Zbonikowski został odwołany z funkcji przez radę nadzorczą. Ilona Kachniarz, rzecznik Polskiej Grupy Zbrojeniowej przekazała stacji TVN24, że rada nadzorcza podjęła decyzję o odwołaniu ze stanowiska prezesa Wojskowych Zakładów Inżynieryjnych Łukasza Zbonikowskiego. Były poseł Prawa i Sprawiedliwości sprawował funkcję zaledwie przez tydzień. Nominacja polityka wywołała mnóstwo kontrowersji. Pojawiły się zarzuty o nepotyzm. Tym bardziej, że powołanie Zbonikowskiego zbiegło się w czasie z powołaniem do rady nadzorczej PKP Cargo stryja prezydenta Andrzeja Dudy Antoniego Dudy, który nie miał wcześniej żadnego doświadczenia związanego z koleją, oraz powołaniem na prezesa Fundacji Agencji Rozwoju Przemysłu Kamili Andruszkiewicz, żony wiceministra cyfryzacji Adama Andruszkiewicza.
https://biznes.wprost.pl/gospodarka/10360754/byly-posel-pis-odwolany-tylko-tydzien-byl-prezesem-panstwowej-spolki.html
NO NIE BYŁA TO DŁUGA PRZYGODA

Radio Maryja broni potentata branży futrzarskiej. “PiS wbija nóż w plecy polskim rolnikom” – głosi nagłówek Onetu. – Dziś opublikowano film i dziś odbyła się konferencja w sprawie zakazu. To nie jest przypadek. Jako obywatel czuję się zdradzony przez Prawo i Sprawiedliwość, które ewidentnie dogadało się z niemieckimi mediami, aby zdradzić polskie rolnictwo i wprowadzić zakazy w tych sektorach, które są solą w oku naszej niemieckiej konkurencji – uważa Wójcik, właściciel dużej hodowli norek.
https://www.onet.pl/informacje/onetwiadomosci/radio-maryja-broni-potentata-branzy-futrzarskiej-pis-wbija-noz-w-plecy-polskim/9lxqfdd,79cfc278
PANIE WÓJCIK, I JAK TAM PANA AKCJA #MIMOWSZYSTKOPIS? DOBRZE?

Ziobryści mają nowy pomysł utemperowania mediów. Jest nim danina od reklam – podaje „Dziennik Gazeta Prawna”. Jako model daniny od reklam źródło „DGP” podaje podatek handlowy od obrotów z handlu detalicznego, który miałby obowiązywać od przyszłego roku. W przypadku mediów mechanizm działania byłby analogiczny: oprócz już obowiązujących danin firmy musiałyby odprowadzać określony procent obrotów ze sprzedaży czasu reklamowego, powierzchni reklamowej i reklam internetowych.
https://plotkibiznesowe.pl/2020/09/08/ziobro-ma-pomysl-na-nowy-podatek-uderzajacy-w-media/
WSPANIAŁY POMYSŁ (TAK NAPRAWDĘ TO NIE)

Rząd uderza w przedsiębiorców podatkami. W 2021 zapłacą więcej, stwierdza Rzeczpospolita. Rząd szuka sposobu, by wydusić z biznesu więcej podatków. Od stycznia przyjrzy się finansom firm.  Minister finansów Tadeusz Kościński wielokrotnie ostatnio zapowiadał: nie będzie nowych podatków ani ich podwyżek. I rzeczywiście: stawki się nie zmienią. Ale w wielu przypadkach przedsiębiorcy zapłacą więcej. Rząd chce bowiem zobowiązać firmy do publicznego ujawniania planów swojej polityki podatkowej. A ujawnianie planów firm może stanowić zachętę dla skarbówki do kontrolowania, dlaczego nie zapłaciły zaplanowanego w ten sposób podatku.
https://www.rp.pl/Podatek-dochodowy/309089910-Rzad-uderza-w-przedsiebiorcow-podatkami-W-2021-zaplaca-wiecej.html
PRZEDSIĘBIORCY JUŻ SIĘ PEWNIE CIESZĄ

Mniej patologii na rynku mieszkań i tańszy wynajem. Tak uczelnie jedną decyzją wpływają na rynek, pisze Business Insider. Kolejne uczelnie, jak choćby Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, Uniwersytet Warszawski czy Uniwersytet Gdański, podejmują decyzje o nauczaniu w trybie zdalnym w nadchodzącym semestrze zimowym. Eksperci od rynku nieruchomości nie mają wątpliwości: to odciśnie swoje piętno na rynku mieszkań na wynajem. – Koronawirus dał się we znaki właścicielom mieszkań na wynajem. Teraz to oni muszą zabiegać o klientów i ich względy – przekonuje Marcin Drogomirecki, ekspert Morizon.pl. Jak wskazuje zaś Bartosz Turek z HRE Investments, być może wymusi to na właścicielach podwyższanie standardów mieszkań.
https://businessinsider.com.pl/twoje-pieniadze/mieszkania-na-wynajem-ceny-w-czasie-pandemii-efekt-zdalnego-trybu-na-uczelniach/h03txym
NO W KOŃCU

Poranne Plotki Biznesowe – A to jeszcze nie wszystko…

W czasie epidemii koronawirusa rynki kapitałowe okazały się być odporne, a nawet skorzystały, gdyż poprawiła się ich płynność – ocenił prezes Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie Marek Dietl podczas prezentacji raportu SGH na Forum Ekonomicznym w Karpaczu, o czym piszą Filary Biznesu. Dietl prezentował fragment raportu dotyczący rozwoju rynków kapitałowych w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, w którym przedstawiono badania związku pomiędzy rozwojem tych rynków i sposobem finansowania przedsiębiorstw, a wzrostem gospodarczym w regionie.
https://filarybiznesu.pl/prezes-gpw-covid-dla-rynkow-kapitalowych-byl-jakkolwiek-zabrzmi-zbawienny/a5945
JAK WIDAĆ NAWET PANDEMIA MOŻE MIEĆ PLUSY

W ostatnich dniach kilka banków podwyższyło prognozy polskiego PKB na 2020 rok. Nasza gospodarka może skurczyć się mniej, niż wcześniej szacowano. Zmiany prognoz dla Polski dokonała również agencja ratingowa Fitch. Jednak jej najnowsze przewidywania okazały się bardziej pesymistyczne niż jeszcze kilka miesięcy temu. Agencja wskazuje m. in. na problemy, które mogą pojawić się na rynku pracy.
https://plotkibiznesowe.pl/2020/09/08/fitch-obniza-prognozy-dla-polski-banki-sa-odmiennego-zdania/
A JAK BĘDZIE NAPRAWDĘ, CZAS POKAŻE

Fabryka XXI wieku, zarządzana przez inteligentny system informatyczny, który samodzielnie steruje procesami produkcyjnymi, zapewniając jednocześnie maksymalne bezpieczeństwo pracowników, również to spełniające warunki reżimu epidemicznego – to marzenie wielu przedsiębiorców zarządzających zakładami przemysłowymi, piszą Filary Biznesu. Czwarta rewolucja przemysłowa to duże wyzwanie dla polskich przedsiębiorstw. Jednak rozwiązania, które z pozoru wyglądają na futurystyczne, są już dostępne i wcale nie są adresowane wyłącznie do międzynarodowych gigantów. Mogą natomiast znacząco usprawnić działalność nawet małych i średnich zakładów przemysłowych.
https://filarybiznesu.pl/inteligentna-fabryka-xxi-wieku-marzenie-wielu-przedsiebiorcow/a5938
ANO, PRZYSZŁO NAM ŻYĆ W CZASACH KOLEJNEJ PRZEMYSŁOWEJ REWOLUCJI

PKB Polski. Szwecja nas dogania, Szwajcaria ucieka, ale gonimy Niemcy, donosi Business Insider. Jeśli uwzględnić różnice dni roboczych to PKB Polski spadł w drugim kwartale o 7,9 proc. rok do roku. Czy to źle, czy nie najgorzej jak na czas pandemii, to można ocenić tylko porównując z innymi krajami. Dane wskazują, że na 66 krajów naszą dynamiką PKB zajęliśmy 18. miejsce w kryzysowym kwartale, a w Europie 8. na 31 krajów. Spadek polskiego PKB w drugim kwartale daje nam miejsce w pierwszej dwudziestce świata i pierwszej dziesiątce Europy.
https://businessinsider.com.pl/finanse/makroekonomia/pkb-polski-szwecja-nas-dogania-ale-gonimy-niemcy/1z6nphv
GONIMY CZOŁÓWKĘ

Recesja w UE. Znamy finalne dane. Bezprecedensowe spadki, pisze Money.pl. Wiemy już, o ile w drugim kwartale skurczyła się gospodarka strefy euro. We wtorek unijny urząd statystyczny podał finalny odczyt PKB. I choć jest on ciut lepszy od wstępnego, nie zmienia to faktu, że mamy do czynienia z recesją bez precedensu. W drugim kwartale gospodarka w strefie euro skurczyła się o 14,7 proc. w porównaniu z analogicznym okresem w ubiegłym roku, wynika z finalnych danych opublikowanych we wtorek przez unijny urząd statystyczny Eurostat.
https://www.money.pl/gospodarka/recesja-w-ue-znamy-finalne-dane-bezprecedensowe-spadki-6551773067770688a.html
NIESTETY, TAKIE SKUTKI PANDEMII

Poranne Plotki Biznesowe – A co powiecie na to

60 mld zł na transformację energetyczną. Kurtyka: to przyniesie ok. 300 tys. miejsc pracy – tak brzmi nagłówek Polskiego Radia. Czekająca Polskę w najbliższych 20 latach transformacja energetyczna wygeneruje ok. 300 tys. nowych, wysokopłatnych miejsc pracy – ocenił we wtorek w Karpaczu minister klimatu Michał Kurtyka. Przypomniał, że na wsparcie transformacji w regionach górniczych trafi ok. 60 mld zł. Michał Kurtyka przypomniał, że w ostatnim czasie jego resort zakończył etap konsultacji projektu Polityki Energetycznej Polski do 2040 r. W stosunku do wcześniejszych założeń projekt wzbogaciły m.in. doświadczenia z epidemii COVID-19, plany wynikające z dynamicznego rozwoju technologii oraz możliwości, jakie daje unijny Plan odbudowy, przewidujący duże środki również na zadania związane z transformacją klimatyczną.
https://polskieradio24.pl/42/3167/Artykul/2578721,60-mld-zl-na-transformacje-energetyczna-Kurtyka-to-przyniesie-ok-300-tys-miejsc-pracy
MY DALEJ CZEKAMY NA TE NEGOCJACJE RZĄDU Z GÓRNIKAMI

Koronwirus. Wesela do 50 osób? GIS o przyszłych wytycznych, czytamy w Money.pl. Jarosław Pinkas, szef GIS przyznał, że w związku z powrotem dzieci do szkół liczba zakażań może znów wzrosnąć. Dlatego, jak zapowiedział w rozmowie z reporterem RMF FM, będzie rekomendował premierowi ograniczenie liczby weselników do 50 osób. Rząd w przyszłym tygodniu powinien zająć się tą kwestią. Zdaniem Pinkasa, nowe ograniczenia powinny być wprowadzane odpowiednio wcześniej.
https://www.money.pl/gospodarka/koronwirus-wesela-do-50-osob-gis-o-przyszlych-wytycznych-6551847814712128a.html
WSPÓŁCZUJEMY TYM, KTÓRZY MAJĄ DODATKOWY STRES PRZED WESELEM

Bary mleczne czeka pogrom. A władza tnie dotacje i tropi przyprawy. Koronawirus uderza w bary mleczne. Wiele z nich staje przed widmem plajty. Sytuację barów, gdzie można tanio i zdrowo zjeść, mógłby uratować rząd. Tymczasem resort finansów planuje o prawie 800 tysięcy złotych zmniejszyć dotację dla tych, które jeszcze pozostały na rynku – ustalił Fakt. Dramatyczną sytuację barów mlecznych ratują dotacje z budżetu państwa. W tym roku na dopłaty do posiłków resort finansów zamierza przeznaczyć 21 mln zł. Ale za rok, dotacja ma zostać zmniejszona o prawie 800 tys. zł. Resort finansów to potwierdza.
https://www.fakt.pl/wydarzenia/polityka/bary-mleczne-ceny-w-barach-mlecznych-rzad-tnie-dotacje/88zw80k
O NIE, BARY MLECZNE TO RAJ DLA STUDENTÓW

Precyzyjniej niż dotychczas czas dotarcia do celu będą pokazywały Mapy Google’a, donosi Wprost. To dzięki współpracy firmy z DeepMind. Są dobre, ale nigdy nie jest tak, by nie mogły być lepsze. Teraz Mapy Google’a staną się dokładniejsze, choć jeszcze nie wiadomo – nomen omen – kiedy dokładnie. Google nawiązało partnerstwo z firmą DeepMind. To dzięki niej Mapy podzielą miasta na segmenty, lepiej wyliczą czas przejazdu przez kolejne, a w konsekwencji dokładniej podadzą czas przybycia na miejsce.
https://biznes.wprost.pl/technologie/10361047/mapy-googlea-beda-duzo-dokladniejsze-jak-szwajcarskie-zegarki.html
CHYBA WARTO CZEKAĆ

Rewolucja w smartfonach. Na rynek wejdą modele z aparatem ukrytym w ekranie, informuje Super Express. Xiaomi ogłosiło, że już w przyszłym roku, do masowej produkcji, trafią smartfony z aparatem ukrytym pod ekranem. W zaprezentowanej, trzeciej generacji tego rozwiązania firma poprawiła efekt pełnoekranowy, dzięki opracowaniu przez siebie specjalnego układu pikseli i optymalizacji algorytmu aparatu.
https://superbiz.se.pl/technologie/rewolucja-w-smartfonach-na-rynek-wejda-modele-z-aparatem-ukrytym-w-ekranie-aa-7NTT-VGTg-ukzv.html
BRZMI NIEŹLE

Jak widzimy, rząd ma dużo planów odnośnie przyszłości. Szkoda tylko, że oznacza to większe kontrole i nowe daniny. Z drugiej strony przecież teraz i tak wszystko można wytłumaczyć pandemią i kryzysem…

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close