GospodarkaPaństwoPolitykaPolska

Polska gospodarka z rekordem… wzrostu długu publicznego w 3 miesiące

Rekord długu

Państwowy Dług Publiczny na koniec drugiego kwartału wyniósł prawie 1,1 biliona złotych, co oznacza wzrost o 5% w porównaniu z pierwszym kwartałem tego roku i jest nowym rekordem Polski. Teoretycznie w ciągu zaledwie 3 miesięcy rząd zadłużył nas o kolejne 52 miliardy złotych. W praktyce jednak – aż o 160 miliardów złotych. Skąd taka rozbieżność?

Polska ustawa o finansach publicznych nie zalicza do długu grupy instytucji, które zadłużają się, by sfinansować wydatki państwa, jak PFR, BGK, czy KFD. Przez progi ostrożnościowe, które regulują limit zadłużenia na: 60% PKB w Konstytucji oraz 55% w ustawie o finansach publicznych, ich przekroczenie oznacza konieczność uchwalania budżetu państwa bez deficytu, zamrożenie płac budżetówki i inne trudne decyzje, zmniejszające popularność rządu w społeczeństwie.

Obecny
dług PDP to 48,1% PKB za okres 12 miesięcy kończących się w czerwcu. Jeszcze na koniec ubiegłego roku było to 43,6%, więc w sześć miesięcy wypracowaliśmy 4,5 pkt. proc. PKB wzrostu.

Jest jeszcze dodatkowa definicja “konstytucyjna” długu, niższa ostatnio o 1,5% PKB od tej PDP, więc do konstytucyjnej granicy 60% brakuje jeszcze około 13,4% PKB. Tyle, że PKB spada rok do roku, więc tempo osiągania progów może być szybsze.

Prawdziwy dług

Jest jeszcze unijna definicja długu (dług sektora instytucji rządowych i samorządowych – EDP) i tu już podobnych rzeczy się nie ukrywa. Z niej wynika, że dług państwa w trzy miesiące wzrósł nie o 51,8 miliarda złotych, ale o 158,6 miliarda złotych i wynosi już 1,26 biliona złotych. To nowy rekord nie tylko wartości długu, ale i jego wzrostu.

Tak duży dług oznacza, że każdy z nas zadłużony jest już przez państwo na prawie 33 tysiące złotych. Jeszcze na koniec ubiegłego roku było to 27 tysięcy złotych.

Gdzie dług rośnie najszybciej? Bank Gospodarstwa Krajowego na rzecz Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 wyemitował obligacje o wartości 42,6 miliarda złotych, kupione przez Narodowy Bank Polski. Polski Fundusz Rozwoju (PFR) na sfinansowanie Tarczy finansowej wypuścił obligacje o wartości 62 miliardów złotych. Też kupione przez Narodowy Bank Polski.

Z kolei przedsiębiorstwa zaliczane do sektora instytucji rządowych i samorządowych zwiększyły zadłużenie o 2,8 miliarda złotych, a Krajowy Fundusz Drogowy zwiększył w drugim kwartale zadłużenie o 921 milionów złotych.

Źródło: Business Insider

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close