PORANNE PLOTKI BIZNESOWE

PORANNE PLOTKI BIZNESOWE: Minister finansów nie lubi „sztucznych barier”, więc chce obejść limit długu zapisany w konstytucji

Poranne Plotki Biznesowe to regularnie zamieszczany cykl, dzięki któremu nie ominie cię żadna ważna i mniej ważna informacja. Prosto, przystępnie, z odrobiną humoru. Zapraszamy na kolejną porcję wiadomości, które mogły ci umknąć!

Poranne Plotki Biznesowe – Wstajesz i wiesz!

Rząd chce zbić termometr mierzący dług publiczny. Ostra reakcja ekonomistów – pisze Rzeczpospolita. Finanse publiczne powinna ograniczać stabilizująca reguła wydatkowa, a nie konstytucyjny limit długu. Takiego zdania jest minister finansów Tadeusz Kościński. Ekonomiści mają jednak zupełnie odmienne zdanie. Tadeusz Kościński w rozmowie z Interią przyznał, że jest zwolennikiem braku “sztucznych barier”, za jakie uznał konstytucyjne limity zadłużenia. Zaznaczył też, że dziś nikt się nie spodziewa, by dług publiczny był na poziomie 60 proc. PKB. Nawet MFW i Bank Światowy zaczęły dyskutować, że poziom 85 proc. jest równie dobry.
https://businessinsider.com.pl/finanse/ostra-reakcja-ekonomistow-na-slowa-ministra-finansow/fe7rvmg
NIE MA TO JAK ZADŁUŻANIE PRZYSZŁYCH POKOLEŃ

Coraz większa luka VAT w Polsce! A miało być inaczej – grzmi w nagłówku Fakt. Z powodu recesji wywołanej koronawirusem tegoroczna luka VAT w Polsce może wzrosnąć o prawie pięć punktów procentowych w stosunku do 2019 r., czyli do 14,5 proc. – uważa Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych (CASE). Minister finansów twierdzi, że za wcześnie na prognozy, a efekt ten wynika głównie z zamrożenia gospodarki. CASE zwróciło uwagę, że pandemia koronawirusa nie tylko znacząco obniża wzrost gospodarczy państw UE – według szacunków Komisji Europejskiej w Polsce w 2020 r. bedziemy mieli regres gospodarczy na poziomie -4,6 proc., a w Unii -7,4 proc. Ale również negatywnie wpłynie na ściągalność VAT i całkowite przychody podatkowe.
https://www.fakt.pl/pieniadze/biznes/vat-coraz-wieksza-luka-vat-w-polsce/jgdghjj
SPOKOJNIE, RZĄD SOBIE ODBIJE W PODATKACH

W trakcie Forum Ekonomicznego, które w tym roku odbyło się w Karpaczu, minister Ardanowski ostro skrytykował sieci handlowe, o czym pisze Fakt. Zarzucił im m.in., że wszystkie koszty przerzucają na dostawców, “na których wymusza się dokładnie wszystko”. Oberwało się sieci Lidl, której sklepy minister porównał do stodoły, a także Biedronce. – Ogólna zasada funkcjonowania sieci handlowych to tak się zorganizować, żeby nie ponosić żadnych kosztów, przerzucić wszystkie koszty na dostawców i na tym bardzo dobrze zarobić. Trzeba powiedzieć, że to się sieciom udało – mówił Ardanowski.
https://www.fakt.pl/pieniadze/biznes/minister-rolnictwa-porownuje-lidla-do-stodoly/26gcl6k
SPOKOJNIE, PATRIOTYCZNE POLSKIE SKLEPY JUŻ NADCHODZĄ

Horała: „Administracja jest jak trawnik. Lubi się rozrastać i warto ją czasem przyciąć” – czytamy we Wprost. Marcin Horała, wiceminister infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego, w TVN 24 mówił o planach rekonstrukcji rządu, która ma nastąpić lada dzień. Odniósł się m.in. do ilości wiceministrów w obecnym rządzie. Marcin Horała wytłumaczył także, że skład rządu i ilość ministerstw powinny być zależne od aktualnej sytuacji państwa. – Czymś naturalnym jest, że składy poszczególnych rządów się różnią, także pod względem ilości ministerstw. Sytuacja po wyborach prezydenckich i po wybuchu pandemii jest inna, więc potrzebny jest nowy rząd – podsumował.
https://biznes.wprost.pl/gospodarka/infrastruktura/10362190/horala-administracja-jest-jak-trawnik-lubi-sie-rozrastac-i-warto-ja-czasem-przyciac.html
ŻONA ANDRUSZKIEWICZA JUŻ STRACIŁA PRACĘ L

Polska Grupa Górnicza jest technicznym bankrutem! Polskiej Grupie Górniczej kończą się pieniądze. Zamknięcie nierentownych kopalń i kolejna już restrukturyzacja są nieuchronne, ale działacze związkowi wciąż zwlekają. Zamiast przygotować górników na to, co musi przyjść, szukają kozłów ofiarnych. PGG jest technicznym bankrutem – po siedmiu miesiącach 2020 r. miała już 550 mln zł straty, przychody spółki zmalały o 2,7 mld zł. Straty przynoszą nie tylko od dawna nierentowne kopalnie rudzkie i „Wujek”, ale pod kreską znalazły się także „Piast- Ziemowit” i „Bolesław Śmiały”. Opłaca się fedrować wyłącznie w kopalniach rybnickich.
https://plotkibiznesowe.pl/2020/09/10/polska-grupa-gornicza-jest-technicznym-bankrutem/
KTO BY SIĘ SPODZIEWAŁ

Poranne Plotki Biznesowe – A to jeszcze nie wszystko…

Kaczyński WŚCIEKŁ SIĘ, gdy się o tym dowiedział. “Mówiąc delikatnie, prezes nie był zadowolony”, czytamy w nagłówku Super Expressu. Kamila Andruszkiewicz zrezygnowała z posady prezeski Fundacji Agencji Rozwoju Przemysłu, bo tak chciał Jarosław Kaczyński – informuje Wirtualna Polska. Prezes PiS miał być zirytowany, gdy dowiedział się o nominacji żony wiceministra cyfryzacji.
https://www.se.pl/wiadomosci/polityka/kaczynski-wsciekl-sie-gdy-sie-o-tym-dowiedzial-mowiac-delikatnie-prezes-nie-byl-zadowolony-aa-rmj8-exa3-5mgd.html
ALE PANIE PREZESIE, ONA ZNA TYLE JĘZYKÓW!

Fogiel o ekspertach w państwowych spółkach: Ich sposób myślenia był sprzeczny z programem PiS – cytuje Interia. – Z podobnym problemem mierzyliśmy się, kiedy sprawowaliśmy władzę w latach 2005-2007. Wtedy poszliśmy w kierunku bardzo eksperckim, w kierunku otwartych konkursów, jeśli chodzi o rady nadzorcze. Trafiali tam eksperci z rynku, trafiały tam osoby z tytułami naukowymi, z uczelni. Problem okazał się taki, że ich sposób myślenia o gospodarce i zarządzaniu, był zupełnie sprzeczny z tym, co Prawo i Sprawiedliwość ma w swoim programie – oświadczył Fogiel.
https://www.interia.tv/wideo-fogiel-o-ekspertach-w-panstwowych-spolkach-ich-sposob-myslen,vId,2945828
ACH CI ŹLI EKSPERCI

Polska gospodarka z rekordem… wzrostu długu publicznego w 3 miesiące. Państwowy Dług Publiczny na koniec drugiego kwartału wyniósł prawie 1,1 biliona złotych, co oznacza wzrost o 5% w porównaniu z pierwszym kwartałem tego roku i jest nowym rekordem Polski. Teoretycznie w ciągu zaledwie 3 miesięcy rząd zadłużył nas o kolejne 52 miliardy złotych. W praktyce jednak – aż o 160 miliardów złotych.
https://plotkibiznesowe.pl/2020/09/10/polska-gospodarka-z-rekordem-wzrostu-dlugu-publicznego-w-3-miesiace/
ŁIIII, REKORD

Mamy to szczęście, że po światowym lockdownie udało się nam odbudować łańcuchy dostaw. Eksport się rozwija – mówi w rozmowie z “Naszym Dziennikiem” minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski, o czym piszą Filary Biznesu. – Mamy to szczęście, że po światowym lockdownie udało się nam odbudować łańcuchy dostaw. Eksport się rozwija. I jeżeli nie wydarzy się coś niebezpiecznego, to zbliży się on swoim poziomem do rekordowego 2019 r – dodał Ardanowski.
https://filarybiznesu.pl/minister-rolnictwa-po-lockdownie-udalo-sie-nam-odbudowac-lancuchy-dostaw-eksport-sie-rozwija/a5987
GDYBY NIE TE LIDLE I BIEDRONKI TO JUŻ W OGÓLE BYŁOBY SUPER

– Liderzy (Koalicji Polskiej) powinni się spotkać z PiS i ustalić, czy jest możliwość współpracy – mówił w RMF FM poseł Koalicji Polskiej, polityk Kukiz’15, Jarosław Sachajko, pisze Rzeczpospolita. Sachajko potwierdził, ze Koalicja Polska otrzymała propozycję przyłączenia się do koalicji rządzącej. Jego zdaniem formacja, będąca sojuszem politycznym PSL i Kukiz’15 (kandydaci tych ugrupowań startowali w wyborach do Sejmu z list PSL), “powinna wejść w koalicję z PiS, żeby zmieniać rzeczywistość”.
https://www.rp.pl/Kukiz15/200919898-Posel-z-Kukiz15-Powinnismy-wejsc-w-koalicje-z-PiS.html
A TERAZ WSZYSCY KRZYCZYMY GŁOŚNO: ANTYSYSTEM!

Poranne Plotki Biznesowe – A co powiecie na to

Żona gwiazdy TVP Info nadzoruje wyroby hutnicze i import węgla. Lucyna Klein-Klarenbach we władzach spółki CZH, donosi Onet. Po pracy w PKP Lucyna Klein-Klarenbach zyskała nowe intratne stanowisko członka rady nadzorczej w państwowej spółce CZH. Rocznie z tego tytułu zainkasuje blisko 100 tys. zł brutto – ustalił Onet. CZH nadzoruje Agencja Rozwoju Przemysłu znajdująca się pod bezpośrednim nadzorem premiera Mateusza Morawieckiego.
https://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/lucyna-klein-klarenbach-we-wladzach-spolki-czh-nadzoruje-wyroby-hutnicze/xlj9lgn
ACH CI NIEZALEŻNI DZIENNIKARZE

Wypoczęty, opalony po bajecznych wczasach na Wyspach Kanaryjskich, pisze Super Express. Do Polski wrócił były minister zdrowia, Łukasz Szumowski (48 l.). Ale nie będzie już pracował na Miodowej, gdzie znajduje się siedziba Ministerstwa Zdrowia. Szumowski wraca do pracy lekarza, a jego zarobki pójdą w górę nawet trzykrotnie! Będę pracował normalnie u siebie w instytucie, w klinice jako lekarz – mówił Szumowski. Chodzi o klinikę w Aninie. Ile teraz zarobi? Nawet 30 tys. zł, o czym opowiadał nam w jednym z wywiadów. – Nie ma co ukrywać, że to, co zarabiałem przed wejściem do rządu, to była kwota większa niż w Ministerstwie Zdrowia, to jest 20-30 tys. zł – opowiadał „SE” Szumowski.
https://www.se.pl/wiadomosci/polityka/byly-minister-zdrowia-lukasz-szumowski-wrocil-bedzie-zarabial-30-tys-zl-aa-fRPX-pQxp-rnrX.html
TAK MOŻNA ŻYĆ

Polski rząd bezwzględny wobec cyfrowych korporacji. Dociśnie CDA i Wykop, nie tknie YouTube’a – pisze Dziennik.pl. Adam Andruszkiewicz, wiceminister cyfryzacji, wsławił się dotychczas trzema rzeczami: ma stawiać maszty na biało-czerwone flagi (takie prawdziwe maszty, żadne tam maszty 5G), zdaniem wielu załatwił swojej żonie posadę w państwowej fundacji (zdaniem Andruszkiewicza – nie załatwił) oraz zapowiada od kilku już lat, że polski rząd rozprawi się ze złymi korporacjami cyfrowymi. YouTube, Facebook i Google ponoć bardzo boją się aktywności pana ministra.
https://wiadomosci.dziennik.pl/opinie/artykuly/7820343,adam-andruszkiewicz-youtube-wykop-cda-nasza-klasa-nowe-przepisy.html
NO, CZYLI JAK ZWYKLE DOSTANĄ GŁÓWNIE NASI

Boris Johnson przeszarżował w negocjacjach. Kurs funta zanurkował, stwierdza Wprost. Boris Johnson przesadził z pozycją wejściową w kluczową fazę negocjacji ws. brexitu. Zdaniem strony unijnej zapisy przedstawionego przez brytyjski rząd projektu ustawy o rynku wewnętrznym naruszają postanowienia umowy o wystąpieniu z UE i są wręcz sprzeczne z prawem międzynarodowym.
https://biznes.wprost.pl/finanse-i-inwestycje/gielda/10362216/boris-johnson-przeszarzowal-w-negocjacjach-kurs-funta-zanurkowal.html
TO SĄ NEGOCJACJE, KTÓRE NAPRAWDĘ WARTO ŚLEDZIĆ

Obroty producentów samochodów spadają, firmy motoryzacyjne mają ujemny bilans – choć nie wszystkie, piszą Filary Biznesu. Na przykład Tesla radzi sobie znacznie lepiej niż Mitsubishi. W koronakryzysie koncerny motoryzacyjne na całym świecie straciły miliardy, niektóre zakończyły rok z ujemnym bilansem. Wedle raportu firmy konsultacyjnej EY operacyjne straty 17 największych firm wyniosły w drugim kwartale prawie 11 miliardów euro – dla porównania w analogicznym okresie ubiegłego roku zyski wyniosły 22 miliardy euro.
https://filarybiznesu.pl/koronakryzys-kosztuje-branze-motoryzacyjna-miliardy-jest-wyjatek-tesla/a5976
ELON MYŚLAMI I TAK JEST GDZIEŚ W KOSMOSIE

Tak oto dotrwaliśmy do piątku. Po raz kolejny widać, ile rzeczy jest w stanie załatwić wkurzony Kaczyński. Przynajmniej wiemy, że Szumowskiemu dalej będzie się wiodło.

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close