HandelPaństwoPolska

Podatek cukrowy obejmie też miód! Podrożeją piwa i napoje

W walce z niezdrowymi dosładzanymi napojami rząd nie zamierza brać jeńców. Tzw. podatek cukrowy obejmie zarówno napoje znanych światowych marek, jak i ich zdrowsze alternatywy – napoje słodzone miodem. Amatorzy piw smakowych również powinni przygotować się większe wydatki.

Większość przepisów o “podatku cukrowym” wchodzi w życie 1 stycznia 2021 r. Tego dnia zaczyna obowiązywać m.in. główna część ustawy, nakładająca na słodzone napoje specjalną opłatę. Będzie ona składać się z dwóch części – stałej i zmiennej. Stała wynosić będzie 10 gr za każdy litr napoju z dodatkiem cukru lub substancji słodzącej. Z kolei zmienną w wysokości 5 gr za litr producent zapłaci za każdy gram cukru powyżej limitu 5 gram w każdych 100 ml.

O ile w przypadku popularnych słodzonych napojów, w których w każdej puszcze znajduje się kilka łyżeczek cukru, opłatę można uzasadniać troską o zdrowie Polaków, o tyle już w przypadku zdrowszych alternatyw trudno znaleźć inne uzasadnienie niż potrzeby budżetu państwa.

Zgodnie z informacjami przekazanymi nam przez Ministerstwo Zdrowia, napoje z dodatkiem miodu będą obciążone podatkiem tak samo jak te słodzone cukrem.

Nowelizacja ustawy dot. promocji prozdrowotnych wyborów konsumentów przewiduje nałożenie tzw. opłaty cukrowej na napoje. Dlatego napoje z dodatkiem miodu zostaną objęte tzw. podatkiem cukrowym, ale sam miód nie – brzmi odpowiedź resortu zdrowia na nasze pytanie o to w jaki sposób traktowany będzie miód oraz produkty słodzone miodem.

Odpowiedź resortu oznacza także, że opłatą objęta zostanie część tzw. piw smakowych, do których cukier lub miód dodany zostanie już po zakończeniu fermentacji, np. w postaci syropu smakowego.

Poza opłatą za wykorzystywanie cukru, nowa ustawa przewiduje także nałożenie podatku w wysokości 10 gr za litr napoju z dodatkiem substancji aktywnej (kofeina lub tauryna) oraz opodatkowania “małpek” i innych butelek mocnego alkoholu nie większych niż 300 ml.

W wypadku “małpek” ma to być 25 zł od litra stuprocentowego alkoholu. Oznacza to, że butelka 40-procentowej wódki o pojemności 100 ml podrożeje o 1 zł, butelka o pojemności 200 ml o 2 zł oraz 88 groszy o ćwierćlitrowej butelki wina 14-procentowego.

Źródło: BIPolska

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close