PORANNE PLOTKI BIZNESOWE

PORANNE PLOTKI BIZNESOWE: Rząd bierze się za umowy zlecenie, 2,5 miliarda może trafić do budżetu

Poranne Plotki Biznesowe to regularnie zamieszczany cykl, dzięki któremu nie ominie cię żadna ważna i mniej ważna informacja. Prosto, przystępnie, z odrobiną humoru. Zapraszamy na kolejną porcję wiadomości, które mogły ci umknąć!

Poranne Plotki Biznesowe – Wstajesz i wiesz!

ZUS od każdej złotówki – rząd chce oskładkować umowy zlecenia, informuje Rzeczpospolita. Rząd planuje pełne oskładkowanie umów zlecenia. Firmy dopłacą po zmianach nawet 2,5 mld zł. – Pracujemy nad takimi zmianami – potwierdza „Rzeczpospolitej” Stanisław Szwed, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej. – Chcielibyśmy, aby weszły w życie jak najszybciej. Wszystko wskazuje, że wyższe składki przyjdzie zapłacić przedsiębiorcom już od 1 stycznia 2021 r. Zapłacą je od wynagrodzeń osób, które pracują na co najmniej dwóch umowach zlecenia lub łączą pracę na zleceniu z etatem czy działalnością gospodarczą.
https://www.rp.pl/ZUS/309139955-ZUS-od-kazdej-zlotowki—rzad-chce-oskladkowac-umowy-zlecenia.html
NO I ZACZYNA SIĘ SZUKANIE PIENIĘDZY DO BUDŻETU

Idą zmiany w prawie budowlanym. Decyzję dostaniemy szybciej, czytamy w Business Insiderze. Już 19 września 2020 r. wejdą w życie znaczące zmiany w przepisach prawa budowlanego. Decyzje o budowie domu mogą zapadać szybciej, będą mniej sformalizowane i usprawnią proces inwestycyjno-budowlany. W założeniach przepisy mają uprościć i przyspieszyć proces inwestycyjno-budowlany, a także zwiększyć stabilność decyzji. W praktyce zmiany mogą oznaczać większą liczbę oddawanych rocznie mieszkań.
https://businessinsider.com.pl/finanse/budowa-domu-zmiany-w-prawie-decyzje-dostaniemy-szybciej/krvqwfe
I TO JEST ZMIANA NA PLUS

Branża futerkowa: Hodowcy nie dostaną odszkodowań i mają rok na zamknięcie biznesów. Nową ustawę nazwano „Piątką dla zwierząt”. Szczegóły projektu ustawy przedstawił szef młodzieżówki Prawa i Sprawiedliwości Michał Moskal. Projekt ustawy przewiduje między innymi zakaz hodowli zwierząt futerkowych, ograniczenie uboju rytualnego, zwiększenie kompetencji organizacji pozarządowych, częstsze kontrole schronisk czy też obowiązek niekaralności dla właścicieli i pracowników schronisk. Kaczyński zaznaczył, że to ustawa, „którą z całą pewnością poprą wszyscy dobrzy ludzie w Polsce”.
https://plotkibiznesowe.pl/2020/09/12/branza-futerkowa-hodowcy-nie-dostana-odszkodowan-i-maja-rok-na-zamkniecie-biznesow/
CIEKAWE CZY TERAZ CIESZĄ SIĘ Z AKCJI #MIMOWSZYSTKODUDA

Nie tylko zakaz hodowli zwierząt futerkowych? Trwa debata nad zakazem sprzedaży futer, piszą Filary Biznesu. Wiele państw europejskich już całkowicie zakazało hodowli zwierząt futerkowych. Inne wprowadziły ostre regulacje czyniące produkcję futer praktycznie nieopłacalną. W Wielkiej Brytanii trwa nawet obecnie debata nad zakazem sprzedaży futer. W niektórych krajach europejskich formalnie nie zakazano hodowli zwierząt na futra, ale przyjęto mające zapewnić zwierzętom dobrostan przepisy, które uczyniły tę działalność ekonomicznie nieopłacalną. Doprowadziło to do zamknięcia istniejących ferm w Szwajcarii, Szwecji, Niemczech i we Włoszech. W Hiszpanii od 2007 r. nie wolno otwierać nowych zakładów hodujących norki na futro.
https://filarybiznesu.pl/nie-tylko-zakaz-hodowli-zwierzat-futerkowych-trwa-debata-nad-zakazem-sprzedazy-futer/a6014
A WIEMY, ŻE PREZES TEŻ KOCHA ZWIERZĄTKA…

Coraz chętniej kupujemy bilety kolejowe przez internet, stwierdza Polskie Radio. Coraz więcej biletów kolejowych sprzedawanych jest przez aplikacje i internet – informuje Urząd Transportu Kolejowego w sprawozdaniu z funkcjonowania rynku kolejowego w 2019 r. W ten sposób w 2016 r. kupiono 5,4 proc. biletów, a w 2019 r. już 14,3 proc. Z danych UTK wynika ponadto, że najszybciej w sprzedaży biletów spada udział kas stacjonarnych, w 2016 r. sprzedano tak 56 proc. biletów, a 2019 r. 46,5 proc.
https://polskieradio24.pl/42/273/Artykul/2581068,Coraz-chetniej-kupujemy-bilety-kolejowe-przez-internet-Nowy-raport-UTK
A NAJRZADZIEJ KUPUJEMY W AUTOMATACH – 0,6 PROC. W 2019 ROKU

Poranne Plotki Biznesowe – A to jeszcze nie wszystko…

Druga tarcza dla turystyki? Emilewicz: Mamy nadzieję, że na najbliższym posiedzeniu Sejm przyjmie ustawę. W czwartek 10 września senatorowie zgłosili kolejne poprawki do ustawy ws. kolejnej tarczy dla turystyki i ponownie skierowali projekt do senackiej Komisji Gospodarki Narodowej i Innowacyjności, czytamy we Wprost. – Mamy nadzieję, że Sejm na najbliższym posiedzeniu przyjmie tę ustawę – mówi wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz. Branża bardzo liczy na nowe instrumenty wsparcia, m.in. uruchomienie Turystycznego Funduszu Zwrotów, z którego będą wypłacane środki za wykupione przed pandemią wyjazdy.
https://biznes.wprost.pl/finanse-i-inwestycje/10362200/druga-tarcza-dla-turystyki-emilewicz-mamy-nadzieje-ze-na-najblizszym-posiedzeniu-sejm-przyjmie-ustawe.html
TYMCZASEM PANDEMIA NIE CHCE ODPUŚCIĆ

“Inwestycje w infrastrukturę to priorytet rządu”. Premier otworzył wyremontowaną drogę, pisze Polskie Radio. Naprawiamy tysiące kilometrów dróg, remontujemy, modernizujemy, ale także tworzymy nowe drogi we wszystkich zakątkach Polski – mówił premier Mateusz Morawiecki podczas otwarcia drogi w woj. wielkopolskim. Premier Mateusz Morawiecki otworzył odcinek wyremontowanej drogi na trasie Pisarzowice-Bałdowice-Słupia w gminie Kobyla Góra.
https://polskieradio24.pl/42/273/Artykul/2581652,Inwestycje-w-infrastrukture-to-priorytet-rzadu-Premier-otworzyl-wyremontowana-droge
NO, NO, NIEMIECKI STANDARD CORAZ BLIŻEJ

Szef Państwowej Inspekcji Pracy rezygnuje po aferze z nagrodami. Jak podaje portal Interia, szef Państwowej Inspekcji Pracy Wiesław Łyszczek zrezygnował ze stanowiska. Wcześniej portal opublikował teksty o nagrodach, jakie szef PIP miał przyznać sam sobie za ,,szczególnie osiągnięcia”. Z tego tytułu miał inkasować 20 tysięcy złotych. W oświadczeniu Głównego Inspektoratu Pracy, Łyszczek nie zaprzeczał, że dostał nagrody. Co więcej, z oświadczenia wynika, że za jego rządów ścisłe kierownictwo PIP wypłacało sobie średnio nie po 20 a po 50 tysięcy złotych w ramach nagród. Jednak to nie Łyszczek miał sobie przyznać nagrody, a Kolegium Głównego Inspektora Pracy, w którego skład wchodzą jego zastępcy.
https://plotkibiznesowe.pl/2020/09/12/szef-panstwowej-inspekcji-pracy-rezygnuje-po-aferze-z-nagrodami/
ALE MIAŁ DOBRYCH KOLEGÓW

Amazon zatrudni 33 tys. nowych pracowników. Zapłaci im lepiej niż dobrze, stwierdza Wprost. Amazon ogłosił, że 16 września zorganizuje Dzień Kariery, otwarty dla wszystkich poszukujących pracy. Poszukuje pracowników, a oferuje im sporo: dobre pensje i pakiety ubezpieczeniowe i socjalne. Zgodnie z komunikatem prasowym giganta technologicznego, Dzień Kariery w Amazonie zaangażuje zespół aż 1 tys. rekruterów Amazona, którzy zorganizują 20 tys. sesji coachingu. Sesje będą bezpłatne.
https://biznes.wprost.pl/gospodarka/10361854/amazon-zatrudni-33-tys-nowych-pracownikow-zaplaci-im-lepiej-niz-dobrze.html
MINUS? TO GŁÓWNIE W STANACH

Układanie rządowych puzzli trwa. PiS chce przejąć szkolnictwo wyższe, oznajmia Rzeczpospolita. Nie ma zaskoczeń. Jeśli rozpoczyna się nowy tydzień, oznacza to jednocześnie kolejne rundy rozmów między PiS a koalicjantami w sprawie przyszłości Zjednoczonej Prawicy, nowego układu rządowego oraz priorytetów programowych. Kolejne robocze rozmowy – już na początku tygodnia. Jak zwykle politycy oficjalnie mówią o optymizmie. Co dzieje się za zamkniętymi drzwiami na Nowogrodzkiej? – Rząd będzie mniejszy, a partie koalicyjne nie utrzymają dwóch ministerstw. Trwa szukanie optymalnego dla wszystkich podziału – twierdzi nasz rozmówca z PiS.
https://www.rp.pl/Polityka/200919772-Ukladanie-rzadowych-puzzli-trwa-PiS-chce-przejac-szkolnictwo-wyzsze.html
ACH TO NASZE POLSKIE HOUSE OF CARDS

Poranne Plotki Biznesowe – A co powiecie na to

Rynek lotniczy pół roku od pandemii. To jedna z branż, które ucierpiały najbardziej, stwierdza Business Insider. Światowy rynek lotniczy znalazł się w największym kryzysie w historii. Wszystko za sprawą zapaści wywołanej pandemią koronawirusa, która doprowadziła do zamknięcia granic, lockdownu gospodarek, spadku popytu na podróżowanie samolotami. Niespodziewany lockdown przestrzeni powietrznej z powodu COVID-19 wywołał szok, z którego światowe lotnictwo cywilne nie podniesie się jeszcze przez najbliższe 2-4 lata.
https://businessinsider.com.pl/finanse/makroekonomia/koronawirus-a-linie-lotnicze-jak-zmienilo-sie-latanie-samolotami-po-pandemii/c10whzn
BRANŻA LOTNICZA – CHYBA NAJBARDZIEJ RYZYKOWNY BIZNES

Polska będzie samochodowym wysypiskiem Europy, przekonuje Obserwator Gospodarczy. Wystarczyłby zakaz importu samochodów spalinowych do Polski od 2030 roku, żeby zachodnie kraje Europy, w tym Niemcy miały poważny i kosztowny problem z pozbyciem się niechcianych pojazdów – twierdzą eksperci autobaza.pl. Dla naszych zachodnich sąsiadów m.in. Niemców jesteśmy świetnym rynkiem zbytu dla wysłużonych samochodów osobowych, lub takich, które po wypadkach nie uzyskają już pozwolenia na ponowne użytkowanie ich w kraju pochodzenia.
https://obserwatorgospodarczy.pl/motoryzacja/1502-polska-bedzie-samochodowym-wysypiskiem-europy
POLSKA WYSYPISKIEM ŚWIATA?

TVP postanowiło sobie kupić… myjnię samochodową za prawie milion złotych. Tak, myjnię. Pod koniec sierpnia upłynął termin składania ofert na dostarczenie TVP 30 fabrycznie nowych samochodów osobowych. Na ten cel Telewizja Polska przeznaczyła 3,3 miliona złotych. Dodatkowo TVP złożyło zamówienie na trzy wozy transmisyjne dla oddziałów terenowych, za maksymalnie 29,27 miliona złotych netto. Na zakupach aut TVP nie zamierza jednak poprzestać. Jak informuje Rzeczpospolita, państwowa TVP złożyła własnie zamówienie na… dostarczenie automatycznej myjni samochodowej. Tak, myjni samochodowej. Jedynym czynnikiem jaki TVP bierze pod uwagę jest cena. Myjnia ma kosztować około 241 tysięcy euro, czyli prawie MILION ZŁOTYCH. Nie jest to jednak kwota maksymalna i może być ona większa lub też mniejsza.
https://plotkibiznesowe.pl/2020/09/11/tvp-postanowilo-sobie-kupic-myjnie-samochodowa-za-prawie-milion-zlotych-tak-myjnie/
MUSIMY BYĆ BARDZO BOGATYM KRAJEM, SKORO STAĆ NAS NA TAKIE RZECZY

Zagraniczne fundusze inwestycyjne oraz grupy kapitałowe poszukują na polskim rynku hotelowym okazji cenowych. Wyselekcjonowane obiekty są wykupowane m.in przez Szwajcarów za tzw. tokeny. Z drugiej strony kontrolowany przez rząd Polski Holding Hotelowy rośnie w siłę i przejmuje kolejne obiekty należące do PGE, PGNiG oraz KGHM – nieoficjalnie dowiedział się money.pl. Jak wynika z najnowszego badania Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego, 86 proc. obiektów odnotowało przychody niższe lub niezmienione w porównaniu do ubiegłorocznych wakacji, z czego w 4 na 10 hoteli był to spadek o połowę lub więcej.
https://www.money.pl/gospodarka/hotele-szykuja-sie-zmiany-na-polskim-rynku-hoteli-6552907013822081a.html
JEST KRYZYS, SĄ ZMIANY NA RYNKU

Pekin promuje swoją szczepionkę na koronawirusa. Chętnym oferuje nawet pożyczki na jej zakup. Piszą Filary Biznesu. Władze ChRL obiecują niektórym krajom priorytetowy dostęp do opracowanych przez chińskie firmy szczepionek przeciw Covid-19 albo oferują im pożyczki na zakup pożądanych dawek. Część komentatorów ocenia to jako początek „dyplomacji szczepionkowej” Pekinu.
https://filarybiznesu.pl/pekin-promuje-swoja-szczepionke-na-koronawirusa-chetnym-oferuje-nawet-pozyczki-na-jej-zakup/a6017
CIEKAWE CZY BYŁY TESTOWANE DŁUŻEJ OD TYCH ROSYJSKICH

Widać, że najbliższe tygodnie będą niezwykle ciekawe. Rekonstrukcja rządu, szukanie pieniędzy w budżecie czy też walka „o zwierzątka”. Oj, coraz śmielej pogrywa sobie władza.

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button
Close
Close