GospodarkaPaństwoPolitykaPolskaRynek pracy

Płaca minimalna w górę! Wzrost dużo mniejszy od planowanego. Obietnica PiS idzie do kosza

Minimalna w górę

Premier Mateusz Morawiecki potwierdził wcześniejsze stanowisko rządu w sprawie podniesienia płacy minimalnej. Zgodnie z przyjętym projektem rozporządzenia, płaca minimalna w 2021 roku będzie wynosiła 2800 złotych brutto. Oznacza to wzrost o 200 złotych względem roku 2020 i o 550 złotych w porównaniu do 2019.

Rząd PiS zatwierdził już projekt rozporządzenia w tej sprawie. Dokument reguluje również wysokość minimalnej stawki godzinowej. Zgodnie z zapisami wyniesie ona 18,30 zł, co oznacza wzrost o 1,30 zł w stosunku do 2020 r. 

Warto przypomnieć, że jeszcze w 2019 roku płaca minimalna wynosiła 2250 złotych brutto. W roku 2020 podniesiono ją o 350 zł – do 2600 złotych brutto. Od stycznia wzrośnie o kolejne 200 zł. W rezultacie, od nowego roku minimalne wynagrodzenie będzie stanowić 53,2% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej na 2021 r.

Rząd podkreśla w swoim komunikacie, że podwyższenie płacy minimalnej do takiej kwoty poparł Niezależny Samorządny Związek Zawodowy “Solidarność” oraz Związek Przedsiębiorców i Pracodawców.

Obietnica PiS do kosza

Przypomnijmy, że rząd Prawa i Sprawiedliwości obiecał wyborcom jeszcze w czasie kampanii wyborczej, podwyższenie w przyszłym roku płacy minimalnej do poziomu 3 tys. zł, a w 2023 r. do 4 tys. zł. Dziś wiemy już, że pomysł trafił do kosza.

Powodem prawdopodobnie jest kryzys, który nadszedł wraz z pandemią koronawirusa. Jednak jeszcze w lipcu Adam Bielan, szef sztabu wyborczego Andrzeja Dudy zapytany wprost, czy rząd dotrzyma swoich wyborczych obietnic i płaca minimalna w 2021 r. wzrośnie do 3 tys zł, odpowiedział krótko: obietnice te zostaną dotrzymane.

Ignacy Morawski, twórca platformy Spotdata.pl, zauważa, że Polska wskakuje do absolutnej europejskiej czołówki pod względem tego, jaki procent przeciętnego wynagrodzenia stanowi płaca minimalna. Podniesienie płacy do 2800 zł brutto oznacza, że pensja minimalna w przyszłym roku przebije granicę 50% przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce.

Źródło: Gazeta.pl

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close