PaństwoŚwiatTechnologieTransportTurystyka

Raport Izby Reprezentantów: Boeing jest winny dwóch katastrof lotniczych 737 MAX!

Boeing tuszował informacje!

Członkowie komisji transportu Izby Reprezentantów ujawniły wyniki raportu, który podsumowuje trwające aż 18 miesięcy śledztwo w sprawie firmy Boeing. Jak wynika z raportu, że władze Boeinga celowo ukrywały kluczowe informacje o modelach 737 MAX, by uniknąć dodatkowych kosztów i móc sprzedawać je po zawyżonych cenach. Zatajenie tych danych przyczyniło się do tragicznej śmierci 346 osób, a sam Boeing jest winny dwóch katastrof lotniczych.

Chodzi o system MCAS, który powoduje automatyczne skierowanie nosa samolotu w dół. System miał ułatwić panowanie nad maszyną, ale miał poważne błędy. Piloci mogli nie zdawać sobie sprawy z tego, że maszyna zmieniła pozycję i nieświadomie doprowadzić do katastrofy. Tester zauważył to dopiero po 10 sekundach, podczas gdy przepisy mówią o maksymalnie 4-sekundowym czasie na reakcję.

Ponadto śledztwo wykazało, że firma tuszowała krytyczne głosy pracowników i zatajała informacje o MCAS przed urzędnikami, by łatwiej uzyskać zgodę Federalnej Administracji Lotnictwa (FAA) oraz uniknąć konieczności dodatkowych szkoleń dla pilotów starszych modelów 737. Wzmianki o MCAS zostały też usunięte z instrukcji dla pilotów.

Ten fakt był powodem mnóstwa naprawdę złych decyzji wewnątrz Boeinga, a FAA nie zwróciło uwagi na te rzeczy.

– powiedział szef komisji Peter DeFazio.

Boeing winny śmierci 346 osób!

Według kongresmenów Federalna Administracja Lotnictwa nie wywiązała się też ze swojej roli, dopuszczając samoloty do użytku. Jak wynika z zewnętrznego badania, władze FAA, są zbyt nastawione na biznesowe cele firm i nie są rozliczane za decyzje dotyczące bezpieczeństwa.

Boeing w odpowiedzi na raport wydał komunikat, w którym podkreśla, że podjął znaczące zmiany dotyczące “kultury bezpieczeństwa” wewnątrz firmy oraz wziął pod uwagę opinie ekspertów na temat 737 MAX.

Wszystkie uchybienia i zaniedbania Boeinga pozwoliły firmie na zaoszczędzenie pieniędzy, ale za to kosztowały życie 346 osób, które zginęły w dwóch katastrofach 737 MAX: Lion Air 610 w Dżakarcie w październiku 2018 r. i Ethiopian Airlines 302 w marcu 2019. Od tamtej pory wszystkie maszyny tego typu są uziemione, a Boeing poniósł straty w wysokości prawie 20 miliardów dolarów. Wyniki śledztwa raczej tych kłopotów nie zakończą.

Szef Boeinga rezygnuje! Poszło o artykuł sprzed ponad 33 lat

Źródło: Fakt

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close