GospodarkaPaństwoPolitykaPolskaPrawo

OKO.press: Rydzyk dostał z Funduszu Sprawiedliwości Ziobry miliony złotych na ,,ochronę praw chrześcijan”

Środki dla fundacji Rydzyka

Jak informuje portal OKO.press Fundacja Lux Veritatis do 2023 roku dostanie miliony złotych na prowadzenie Centrum Ochrony Praw Chrześcijan. Założycielem fundacji jest Tadeusz Rydzyk, a pieniądze pochodzić będą z nadzorowanego przez Zbigniewa Ziobrę Funduszu Sprawiedliwości. Tego samego, który miał wspierać ofiary przestępstw.

Misją stworzonego przez Rydzyka Centrum Ochrony Praw Chrześcijan jest ochrona praw chrześcijan oraz przeciwdziałanie przyczynom prześladowania ze względu na przynależność wyznaniową. Twórcy fundacji wskazują, że jej celem jest między innymi informowanie, edukowanie i upowszechnianie wiedzy między innymi za pomocą audycji telewizyjnych, kampanii społecznych, publikacji, prelekcji, dyskusji i szkoleń, udzielanie bezpłatnej pomocy prawnej i porad obywatelskich oraz prowadzenie badań na temat prześladowań chrześcijan w Polsce i na świecie.

Jak informuje portal, na razie działa strona internetowa centrum, a od maja profil na Facebooku. Twórcy publikują tam głównie trzy rodzaje treści: prezentacje państw, w których prześladuje się chrześcijan (na podstawie Światowego Indeksu Prześladowań), artykuły prawicowych mediów o zagrożeniach ze strony ideologii LGBT oraz wpisy o atakach na kościoły i duchownych na świecie i w Polsce, którymi mają być między innymi zatknięcie tęczowej flagi na pomniku Chrystusa przed Kościołem św. Krzyża w Warszawie i tęczowa aureola Matki Boskiej.

Miliony dla Rydzyka

Fundacja Tadeusza Rydzyka otrzymała środki z V konkursu Funduszu Sprawiedliwości na „przeciwdziałanie przyczynom przestępczości” na lata 2020-2023. W ramach projektu do rozdysponowania przez 3 lata było 14 milionów złotych. Na zgłaszanie ofert fundacje i stowarzyszenia miały 10 dni. W odróżnieniu od większości poprzednich konkursów na „przeciwdziałanie przyczynom przestępczości” ten miał bardzo konkretną tematykę – obronę wiary i moralności.

Fundacja co prawda nie odpowiedziała ile pieniędzy otrzyma z Funduszu Sprawiedliwości, ale wnioskowała o ponad 7 milionów złotych, a więc połowę wszystkich środków przeznaczonych na projekt. Jak dowiedział się portal, na konto fundacji ojca Rydzyka wpłynęło już ponad milion złotych. Zgodnie z regulaminem konkursu, dotacje przyznawane są kwartalnie, a więc na konto Centrum do końca 2023 roku trafi kilka milionów złotych.

Portal przypomina, że finansowane z Funduszu Sprawiedliwości ośrodki pomocy ofiarom przestępstw – czyli główny cel działania funduszu – dostały tylko od 2 do 4 milionów złotych na trzy lata działalności. Z tych pieniędzy muszą opłacić pomoc prawną, psychologiczną i finansową dla ofiar.

Stały beneficjent

Portal OKO.press wskazuje, że Fundacja Lux Veritatis Tadeusza Rydzyka to stały beneficjent dotacji z Funduszu Sprawiedliwości. W 2017 roku fundacja dostała łącznie 641 200 zł na dwa projekty. Pierwszym z nich były reportaże interwencyjne z cyklu „Po stronie prawdy”, które TV Trwam i tak emitowała już od lat. Oprócz tego z dotacji sfinansowano koncert w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej z udziałem Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej, który transmitowała TV Trwam, a także koncert kolęd „Pokój ludziom dobrej woli”.

W 2018 za dotację z państwowego funduszu Lux Veritatis stworzyła między innymi portal ostrzegamy.online, na którym publikuje artykuły o zagrożeniach duchowych. Jak wskazuje portal, wynika z nich, że takim zagrożeniem może być na przykład muzyka, a najlepszą ochroną przed złem w muzyce jest spowiedź i komunia.

Miliony na walkę z LGBT?

Oprócz Fundacji Lux Veritatis dotacje w ramach V konkursu Funduszu Sprawiedliwości dostały jeszcze cztery inne organizacje pozarządowe. Pieniądze przyznano także Fundacji Strażnik Pamięci. Szefuje jej redaktor naczelny prawicowego tygodnika „Do Rzeczy” Paweł Lisicki. Wcześniej za pieniądze z Funduszu Sprawiedliwości organizowała ona między innymi konferencję o „walce z polonofobią”.

W V konkursie dostała pieniądze na projekt „Przeciwdziałanie przestępstwom dotyczącym naruszenia wolności sumienia popełnianym pod wpływem ideologii LGBT”, w ramach którego ma wydać serię zeszytów dołączonych do tygodnika „Do Rzeczy” pt. „Prawna obrona wolności sumienia i ideologia LGBT” oraz zorganizować dwie konferencje pt. „Wolność sumienia i ideologia LGBT”.

Z kolei Fundacja Pro Futuro Theologiae, działająca przy Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, dostała pieniądze na projekt Laboratorium Wolności Religijnej.

Dotacje otrzymało także szczecińskie Stowarzyszenie Fidei Defensor. Z władzami stowarzyszenia jest związany szczeciński radny Dariusz Matecki. Co ciekawe, Matecki jest również związany z Solidarną Polską, partią Zbigniewa Ziobry.

Źródło: OKO.press

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close