EnergetykaPolska

Górnicy rozpoczęli strajk! Nie wyjechali na powierzchnię

Protestują górnicy z kopalń Ruda, Halemba i Wujek. Część z nich odmówiła wyjazdu na powierzchnię po porannej zmianie.

Protest pod ziemią rozpoczęli górnicy z kopalni “Bielszowice”, która jest częścią “Rudy”. Jak podaje WZZ “Sierpień 80” do protestujących dołączyli górnicy z kopalń: “Wujek”, “Pokój”, “Halemba”.

Możemy potwierdzić, że do protestu przyłączyły się cztery kopalnie, natomiast trudno w tej chwili stwierdzić, ilu górników zdecydowało się zostać pod ziemią. Cały czas dołączają nowi . Ten protest jest najbardziej radykalną i niebezpieczną formą strajku, co tylko pokazuje jak bardzo zdeterminowani są ci ludzie, by walczyć o swoje miejsca pracy – mówi Patryk Kosela z “Sierpnia’ 80”.

Protesty rozpoczęły się po tym, jak minął termin ultimatum, jakie związkowcy postawili premierowi Mateuszowi Morawieckiemu.

Górnicy chcieli spotkania z szefem rządu. Morawiecki na to wezwanie nie odpowiedział.

W poniedziałek po południu miała zapaść decyzja o tym, jak dalej będą wyglądać protesty. Zanim jednak związkowcy poinformowali o oficjalnej decyzji, strajk się rozpoczął.

To jest oddolna inicjatywa, podjęta na razie w tych kopalniach, które znalazły się w planach likwidacji przedstawionych przez Jacka Sasina. Już w zeszłym tygodniu część górników wyrażała gotowość do podjęcia strajku. Wstrzymali się z tym do czasu upłynięcia ultimatum – mówi Patryk Kosela.

Przypomnijmy, że Unia Europejska przyjęła wyśrubowane normy dotyczące ochrony klimatu. Dla Polski oznacza to, że będzie musiała błyskawicznie odejść od węgla. Według górniczych związkowców rządowe plany są nie do zaakceptowania.

Źródło: money.pl

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close