GospodarkaPaństwoPolitykaPolskaRynek pracy

Rząd chce wprowadzić zerowy PIT dla stażystów i praktykantów

Zerowy PIT dla stażystów

Zerowy PIT dla młodych obowiązuje już od zeszłego roku. Rząd objął nowym przepisem umowy o pracę oraz umowy zlecenia dla osób do 26. roku życia. Teraz premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że zerowy PIT obejmie również osoby do 26. roku życia na stażach i praktykach. Ma to zachęcić młodych ludzi do pracy w administracji.

Dołożymy również zerowy PIT dla stażystów. Osób, które chcą rozpocząć pracę w formie stażu i zwiększyć ich motywację finansową do pracy w administracji publicznej. Chcemy przyciągnąć młodych ludzi, młode talenty do administracji publicznej, praca w administracji może być niezwykle ciekawa.

– powiedział szef rządu podczas Gali Liderów Innowacji GovTech Polska.

Zmiany w rekrutacji

Jednak to nie jedyna zmiana. Premier Morawiecki zapowiedział również zmianę kryteriów rekrutacji do pracy, tak aby w ocenie uwzględniać również hobby, zainteresowania czy doświadczenie społeczne kandydata. Ma to pomóc we wskazaniu ,,wartościowych osób”.

Po pierwsze chcemy nie tylko patrzeć na oceny w procesie rekrutacyjnym, ale też na zainteresowania i doświadczenie społeczne. Wiem, że jeżeli ktoś poświęca czas na pomoc innym, działalność społeczną, na zainteresowania to jest to osoba, która ma innego rodzaju kompetencje.

– tłumaczył premier.

Zerowy PIT

Zerowa stawka PIT dla osób fizycznych do 26. roku życia była elementem słynnej “piątki Kaczyńskiego”, czyli przedwyborczych obietnic Prawa i Sprawiedliwości. Przepisy weszły w życie 1 sierpnia 2019 r. i to od tej daty obowiązuje zerowa stawka. Programem są objęte dochody młodych podatników w kwocie nieprzekraczającej 85,5 tys. zł rocznie.

Osoba zarabiająca miesięcznie 2600 zł brutto, czyli minimalne wynagrodzenie za pracę w 2020 r., zyska 121 zł w skali miesiąca, co przekłada się na dodatkowe 1452 zł w skali całego roku podatkowego. Z kolei zarabiający równowartość średniego wynagrodzenia prognozowanego na 2020 r. przez MF, tj. 5227 zł, każdego miesiąca dostaną 331 zł więcej, a w ciągu roku będzie to już 3972 zł. Najwięcej zyskają zarabiający w granicach pierwszego progu podatkowego – czyli 7127 zł – miesięcznie zyskują 564 zł, co daje 6768 zł rocznie.

Źródło: Money

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close