MediaPolskaPrawoŚwiatTechnologieTelekomunikacja

Facebook zagroził całkowitym wycofaniem się z krajów UE, w tym z Polski!

Gigant może wszystko?

Facebook nie jest portalem idealnym i coraz częściej krytykowany jest przez swoich użytkowników za brak poszanowania ich prywatności czy niedoskonałe algorytmy, które skutkują banami nawet za memy. Serwis, który początkowo miał po prostu umożliwić utrzymywanie kontaktów międzyludzkich, stał się prawdziwy gigantem, odpowiedzialnym w dużej mierze za to jakie informacje docierają do internautów. Jednocześnie, dzięki śledzeniu niemalże każdego kroku użytkowników w sieci, Facebook tworzy profile korzystających z niego osób i używa ich do sprzedawania reklam.

Mimo tych wszystkich problemów serwis cieszy się ogromną popularnością na całym świecie. W krajach Unii Europejskiej korzysta z niego ponad 400 milionów użytkowników, a tylko w naszym kraju “fejsa” ma ponad 20 milionów osób. Ponadto z usług FB korzysta 25 milionów europejskich przedsiębiorstw, które dzięki obecności reklamowej na FB wygenerowały ze swojej działalności ponad 208 miliardów euro przychodów.

To własnie zakres gromadzenia informacji o użytkownikach oraz miejsce ich przechowywania stały się obiektem troski regulatorów rynkowych w Unii Europejskiej. Irlandzka Komisja ds. Ochrony Danych wydała decyzję zakazującą przekazywania danych o obywatelach UE do USA.

Nie będzie “fejsa” w Polsce?

W odpowiedzi na decyzję Komisji, Facebook zagroził, że… zablokuje użytkowników z Unii. Firma przekonuje, że decyzja o zakazie przekazywania danych obywateli UE do USA w praktyce uniemożliwi działanie serwisu. Oprogramowanie, dzięki któremu serwis działa jest uruchomione na serwerach w Stanach i po prostu wymaga ciągłej komunikacji i przesyłania danych.

Przedstawiciele serwisu wskazali, że z tego powodu niemożliwe jest wyłączenie przesyłania zbieranych o obywatelach UE informacji. Jeśli decyzja Komisji o zakazie zostanie utrzymana, FB będzie zmuszony wycofać się z Unii Europejskiej. Jest jednak pewne rozwiązanie.

Alternatywą byłoby uruchomienie kopii serwisu na serwerach znajdujących się w UE i skierowanie na nie obsługi użytkowników ze Wspólnoty. Taką możliwość Facebook jednak przemilczał.

Podobny konflikt o przekazywanie danych obywateli poza granice państwa, doprowadził do gróźb zamknięcia w USA popularnego wśród TikToka. Donald Trump i inni politycy z nim związani argumentowali, że gromadzenie informacji o użytkownikach ze Stanów w Chinach jest zagrożeniem dla bezpieczeństwa narodowego.

Źródło: Radio ZET

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close