Kultura i sztukaMediaPaństwoPolitykaPolska

TVP podpisało nową umowę z Episkopatem. Codziennie transmisja Mszy Świętej i Koronki

Nowa umowa z biskupami

Jak informuje portal WirtualneMedia, TVP podpisało nowelizację umowy z Konferencją Episkopatu Polski (KEP) na emisję audycji katolickich, która pierwotnie została podpisana w 2008 roku. Porozumienie podpisali prezes Telewizji Polskiej Jacek Kurski, członek zarządu spółki Mateusz Matyszkowicz, biskup Artur Miziński oraz arcybiskup Wacław Depo, przewodniczący rady ds. środków społecznego przekazu.

Nowa umowa zakłada rozszerzenie oferty programowej Telewizji Polskiej o nowe audycje katolickie na antenie TVP Info oraz w paśmie ogólnopolskim TVP3. Dodatkową nowością będą również codzienne transmisje porannej Mszy Świętej o godzinie 7:00 w TVP1. Transmitowana będzie także Koronka do Miłosierdzia Bożego o godzinie 15:00 w paśmie wspólnym TVP3.

Portal przypomina, że w 2015 roku umowa TVP z KEP była szeroko dyskutowana przez polskich biskupów. Zarzucali oni telewizji publicznej, że w ośrodkach regionalnych umowa realizowana była jedynie w części. Ówczesne władze telewizji odrzucały sugestie o ograniczenia audycji katolickich.

Msze Święte na antenie TVP1 są transmitowane codziennie od wybuchu pandemii koronawirusa. Również w TVP3 o godzinie 15:00 transmitowana jest Koronka do Miłosierdzia Bożego. Pierwotnie celem miało być umożliwienie wiernym udział w nabożeństwach podczas obostrzeń w przemieszczaniu się. Jednak nawet po zniesieniu obostrzeń transmisje katolickie zostały w ramówce kanałów TVP. Teraz zostaną tam już oficjalnie na stałe.

Miliony dla TVP

Jak podaje portal, podpisanie przez władze TVP umowy z biskupami zbiegło się z rozdzielnie wpływów abonamentowych przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji (KRRiTV).

Prognoza wpływów abonamentowych na 2021 rok wynosi 650 milionów złotych. Zdecydowano, że Telewizja Polska otrzyma 50,79%. tej kwoty, czyli 330,13 mln złotych. Polskie Radio dostanie 24,61% wpływów, co stanowi kwotę 159,949 mln złotych. Natomiast spółki radiofonii regionalnej otrzymać mają 24,60% wpływów (159,916 mln zł).

Przypomnijmy, że mimo głosów sprzeciwu ze strony opozycji oraz środowisk wolnościowych, prezydent Andrzej Duda podpisał parę miesięcy temu ustawę przyznającą TVP miliardy w ramach tak zwanej rekompensaty abonamentowej. TVP wywierała presję na Andrzeju Dudzie, przekonując, że jeśli nie podpisze ustawy, to spółce grozi niewypłacalność i szykują się zwolnienia.

TVP postanowiło sobie kupić… myjnię samochodową za prawie milion złotych. Tak, myjnię.

Źródło: WirtualneMedia

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close