Finanse i ubezpieczeniaWarszawa

Warszawscy radni przyjęli uchwałę o korekcie budżetu. Wpływy miasta spadają!

Maleją wpływy do budżetu, rośnie natomiast dziura – takie założenia ma przyjęta przez warszawskich radnych uchwała korygująca tegoroczny budżet. Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski tłumaczył wcześniej, że sytuacja finansowa miasta jest trudna.

Zgodnie z przyjętym projektem uchwały w sprawie zmian w budżecie stolicy na 2020 roku dochody stolicy zmniejszą się o 1,5 mld złotych przy porównaniu z pierwotnym budżetem. Dochody wyniosą dokładnie 18 270 543 619 złotych.

Wydatki natomiast – 22 074 140 649. To oznacza deficyt na poziomie 3,8 mld złotych. Jest on o prawie miliard złotych większy od tego założonego przed pandemią. Analizy skarbnika Warszawy sugerują natomiast, że w latach 2020-2025 spadek dochodów wyniesie 2,7 mld złotych w stosunku do planów.

40 radnych poparło korektę budżetu, przeciw było 18, a dwóch wstrzymało się od głosu.

Samorządy tracą dochody, a niestety coraz więcej zadań jest spychanych na nasze barki, m.in. w edukacji – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy.

Na urzędowej stronie miasto tłumaczy straty budżetowe działaniami rządu oraz pandemią. W pierwszym przypadku na budżet Warszawy największy cień kładzie obowiązek rozregulowania rynku gospodarowania odpadami. Od 2017 roku kosztuje stolicę 900 mln złotych.

Pandemia koronawirusa rujnuje budżet Warszawy

Natomiast pandemia koronawirusa SARS-CoV-2 zabrała szereg środków, które w normalnych okolicznościach wpłynęłyby na miejskie konta. O jakich kwotach mowa? Jak podaje Warszawa: 202 mln złotych mniej ze sprzedaży biletów komunikacji miejskiej, 233 mln złotych mniej z podatku PIT, 126 mln złotych mniej z CIT, 80 mln złotych mniej z opłat za parkowanie, 69 mln złotych mniej z odsetek na rachunkach i 38 mln złotych mniej z podatku od czynności cywilnoprawnych.

Prezydent zapowiedział również w środę przesunięcie szeregu inwestycji w związku z trudną sytuacją budżetową i niespinającym się budżetem. Miasto chciało wydać w tym roku 3,5 mld złotych. Po korekcie będzie to 3,04 mld złotych.

Spadki wpływów i rosnąca dziura wpłyną na mieszkańców. Trzaskowski bowiem zapowiedział, że w przyszłości może dojść m.in. do podwyżki cen biletów. Wiadomo natomiast już o tym, że stolica zwiększy opłaty za parkowanie. Miasto chciało również uzależnić wysokość opłat za wywóz śmieci od zużycia wody. W ostatnich miesiącach prace nad tym projektem zostały wstrzymane.

Jakie dokładnie inwestycje będą przesunięte z realizacją? Później niż w 2023 roku oddane do użytku będą m.in.: linia tramwajowa na Gocław, linia tramwajowa łącząca Wilanów z Dworcem Zachodnim, zmiany w centrum (budowa TR Warszawa, Sinfonii Varsovia czy obwodnicy Śródmieścia i kładki przez Wisłę).

Źródło: money.pl

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close