Finanse i ubezpieczeniaPaństwoPolska

Przyszłe emerytury będą wynosić 9 tysięcy złotych? Jest jeden haczyk

Zastanawiasz się jaką emeryturę dostaniesz za 5, 20 lub nawet 40 lat? Znamy kolejne szacunki. Informacja z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych powala.

Senator PO Krzysztof Brejza zapytał prezes ZUS, o to jak zmieniać się będzie relacja emerytur do przeciętnego, średniego wynagrodzenia.

Jak się okazało w 2025 relacja ta spadnie do 50 proc, w 2040 średnia emerytura będzie stanowić już tylko 36 proc. średniej pensji, a za 40 lat w w roku 2060 25 proc.

Polityk na Twitterze opublikował cała odpowiedź, dlatego możemy próbować pocieszać się kwotą. Okazuje się np., że juz za 10 lat przeciętna emerytura wynosić będzie 3,6 tys. zł, w porównaniu do obecnych 2,5 tys. zł. Oznacza to więc podwyżkę o całe tysiąc złotych.

Cóż jednak z tego, kiedy to będą już zupełnie inne pieniądze z inna siłą nabywczą. Dośc powiedziec, że wspomniane 3,6 tys zł w 2030 r. stanowić będzie zaledwie ok 46 proc średniego wynagrodzenia.

W 2060 r. ta przeciętna emerytura wynosić będzie już ponad 9 tys. zł, jednak ta zawrotna dziś dla emerytów suma stanowić będzie za 40 lat zaledwie niecałe 25 proc. średniej pensji. Dla porównania warto zauważyć, żę w 2020 r. tę relację opisuje 53 proc.

Według Instytutu Emerytalnego dziś wchodzący na rynek pracy, po 40 lat nie dostaną na emeryturze nawet minimalnego wynagrodzenia.

Dlatego o oszczędnościach trzeba myśleć już teraz. Raport “Przyszłość Emerytalna” nie pozostawia złudzeń – dwudziestolatkowie nie mają co liczyć na spokojną starość zapewnioną świadczeniami emerytalnymi, muszą zacząć odkładać pieniądze od początku aktywności zawodowej.

Źródło: money.pl

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close