GospodarkaPolskaŚwiatTurystykaZdrowie i medycyna

Przychody Rainbow Tours w dół o… 98%! Pandemia zbiera krwawe żniwo w sektorze turystyki

Pandemia niszczy turystykę

Notowane na warszawskiej giełdzie biuro podróży Rainbow Tours podało wstępne wyniki za pierwsze półrocze tego roku. Jak wynika ze wstępnych danych, skonsolidowane przychody sprzedażowe biura wyniosły 281,22 mln zł, wobec 662,08 mln zł rok wcześniej.

Co najważniejsze, firma w pierwszym kwartale zanotowała przychody 273,82 mln zł, co oznacza, że w drugim było ich tylko 7,4 mln zł. W tym samym okresie rok wcześniej wpływy firmy wyniosły 416,06 mln zł, co oznacza rok do roku skurczyły się o 98,2%.

Skonsolidowany wynik EBITDA Rainbow Tours w pierwszym półroczu br. poszedł w dół z 16,28 mln zł zysku do 9,15 mln zł straty. W przypadku wyniku netto nastąpił spadek z 4,45 mln zł zysku do 14,92 mln zł straty.

Wyniki Rainbow Tours z drugiego kwartału pokazują, jak mocno pandemia uderzyła w turystykę międzynarodową. Firma w drugiej połowie maja zawiesiła podawanie co miesiąc swoich danych sprzedażowych.

Odwołanie i zawieszenie publikacji przedmiotowych raportów bieżących jest konsekwencją wpływu pandemii spowodowanej rozprzestrzenianiem się koronawirusa SARS-CoV-2 na prowadzoną przez Spółkę działalność. Obecnie od dnia wprowadzenia ograniczeń związanych z epidemią koronawirusa SARS-CoV spółka Rainbow Tours S.A. zawiesiła wykonywanie imprez turystycznych, co w konsekwencji w praktyce prowadzi do niegenerowania przychodów ze sprzedaży.

– uzasadniono.

W piątek na koniec sesji kurs Rainbow Tours wynosił 12,40 zł. Jeszcze w drugiej połowie lutego był na pułapie 35 zł, a w połowie marca obsunął się do nawet 6 zł. Przy obecnej cenie kapitalizacja firmy wynosi 180,4 mln zł.

Wakacje.pl też ze spadkiem przychodów

Podobny spadek przychodów odnotowały Wakacje.pl należące do Wirtualnej Polski, a oprócz platformy internetowej kontrolujące stacjonarne sieci biur podróży Wakacyjny Świat i My Travel. Na wiosnę w firmie przeprowadzono duże zwolnienia. Jak informuje portal WirtualneMedia, w drugim kwartale tego roku przychody Wakacje.pl zmalały rok do roku o ponad 90%.

Zwracaliśmy wpłaty wszystkim klientom, którzy nie mogli wylecieć. Większość strat Wakacje.pl za ten rok, spowodowanych zwrotami dla klientów, została już rozpoznana w drugim kwartale.

– powiedział prezes Wirtualnej Polski Jacek Świderski.

W sprawozdaniu dodano, że „częściowe wznowienie zagranicznego ruch turystycznego nastąpiło dopiero w lipcu 2020 roku, jednak zgodnie z przewidywaniami, generowane przychody utrzymały się na poziomie kilkadziesiąt procent niższym niż w analogicznym okresie roku poprzedniego, zgodnie z trendami obserwowanymi na całym rynku”. Prezes WP zauważa, że sytuacja powoli zaczyna się poprawiać, ale do normalności jeszcze bardzo daleko.

Odkąd zniesiono zakaz lotów i kwarantannę na powrocie z wielu turystycznych destynacji to sytuacja zaczęła się poprawiać i tak jest obecnie. Do normalności jednak wciąż daleko. Dopóki nie będzie szczepionki, to turystyka zagraniczna nie wróci do wcześniejszych poziomów.

Źródło: WirtualneMedia

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close