PaństwoPolitykaPolska

Na rekonstrukcji rządu zarobi… Jarosław Kaczyński. Prezes PiS zarobi lepiej niż premier!

Nie taki Prezes biedny jak go malują

W narracji działaczy Prawa i Sprawiedliwości, prezes partii Jarosław Kaczyński jaki się jako osoba skromna, która nie przywiązuje wagi do pieniędzy. Okazuje się jednak, że Prezes zarabia całkiem duże pieniądze. Ponadto rekonstrukcja rządu i planowane wejście Kaczyńskiego do rządu sprawi, że zarobi jeszcze więcej.

Co prawda informacje o stanowisku wiceministra dla prezesa PiS nadal są nieoficjalne, ale coraz częściej powtarzają je nawet najważniejsi działacze partii. Jeśli do tego dojdzie, prezes PiS będzie zarabiał więcej od… premiera. Wszystko za sprawą połączenia emerytury, poselskiej diety oraz rządowych poborów.

Według oświadczenia majątkowego za 2019 r. Jarosław Kaczyński otrzymał w ubiegłym roku z ZUS w sumie 82 872,26 złotych emerytury. Uwzględniając roczną waloryzację oraz fakt pobierania pensji, należy doliczyć wzrost o około 3 tysiące złotych. W konsekwencji okazuje się, że Jarosław Kaczyński otrzymuje dziś miesięczną emeryturę w wysokości niemal 7,2 tysięcy złotych brutto, czyli ponad 5,9 tysięcy złotych netto.

Spora pensja

Dodatkowo oprócz emerytury Jarosław Kaczyński pobiera również wynagrodzenie poselskie. W zeszłym roku na konto prezesa PiS wpłynęło 30 tysięcy złotych niepodatkowej diety oraz 94,2 tysiące złotych poselskiej pensji. Choć wejście do rządu będzie oznaczać dla prezesa PiS utratę tej drugiej, to nie odczuje tego w żaden sposób. Zamieni ją bowiem na pensję rządową w wysokości brutto:

  • 11 582 złotych, jeśli otrzyma funkcję wicepremiera,
  • 11 378 złotych, jeśli otrzyma rangę ministra.

Ponadto doliczyć trzeba również dodatek funkcyjny, który wynosi odpowiednio 3 250 złotych (wicepremier) lub 3 047 złotych (minister). Na tym jednak nie koniec. Wejście do rządu oznacza także prawo do nagród jubileuszowych oraz dodatek za wysługę lat. Tę pierwszą trudno oszacować, jednak dodatek wyniesie 2 316 złotych lub 2 275 złotych.

Po podliczeniu wszystkich przychodów, Jarosław Kaczyński może zarobić w rządzie miesięcznie:

  • 17 148 zł jako wicepremier,
  • 16 700 zł jako minister.

W efekcie prezes PiS może po wejściu do rządu co miesiąc otrzymywać w sumie z Sejmu, ZUS i KPRM kwotę pomiędzy 26 a 27 tysięcy złotych

Dla porównania pensja premiera w zeszłym roku wynosiła miesięcznie 18 154 złotych brutto, a w tym roku wynosi około 19 180 złotych. Premier otrzymuje również dietę poselską w wysokości 2,5 tysięcy złotych miesięcznie.

Warto również dodać, że Jarosław Kaczyński jako emeryt pobierający pełną emeryturę nie tylko nie traci jej za “dorabianie”, ale jeszcze zwiększa przyszłe przelewy z ZUS. Rok pracy z pensją na poziomie ponad 17 tysięcy złotych oznacza podniesienie miesięcznej emerytury o około 190 zł.

Źródło: Business Insider

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close