PORANNE PLOTKI BIZNESOWE

PORANNE PLOTKI BIZNESOWE: wspólnik Lewandowskiego ma kartotekę, a w handlu w niedziele nie będzie zmian…

Poranne Plotki Biznesowe to regularnie zamieszczany cykl, dzięki któremu nie ominie cię żadna ważna i mniej ważna informacja. Prosto, przystępnie, z odrobiną humoru. Zapraszamy na kolejną porcję wiadomości, które mogły ci umknąć!

Poranne Plotki Biznesowe – zaczynamy nowy tydzień!

Ponad połowę mieszkań dla najważniejszych osób w państwie zajmują ci, którym one nie przysługują – donosi Rzeczpospolita – Z 59 zajętych jest ok. 50. Ale jak ustaliła „Rzeczpospolita”, aż 33 wynajęte są osobom, które nie zajmują kierowniczych stanowisk w państwie. Dostęp do nich na mocy zarządzenia szefa KPRM uzyskali m.in. parlamentarzyści i zwykli pracownicy administracji rządowej. Centrum Informacyjne Rządu potwierdza, że tylko 17 lokali zajmowanych jest zgodnie z ustawą przez osoby pełniące kierownicze funkcje.

Budżet 2021 i dług publiczny. Rząd od poniedziałku bierze się do roboty – pisze portal Money.pl – Zjednoczona Prawica pojednała się w dobrym momencie. Na poniedziałek zaplanowane jest posiedzenie rządu. Rada Ministrów zajmie się wieloma istotnymi projektami, w tym budżetem na przyszły rok i omówieniem strategii zarządzania długiem.
https://www.money.pl/gospodarka/budzet-2021-i-dlug-publiczny-rzad-od-poniedzialku-bierze-sie-do-roboty-6558539811117952a.html

Jak na stołeczne warunki mieszkania są bardzo tanie: stawka to 24,12 zł/mkw. miesięcznie dla użytkowników uprawnionych, czyli zajmujących kierownicze stanowiska państwowe, i 28,62 zł dla tych spoza ustawy. Dla porównania w lipcu średnia rynkowa stawka najmu wynosiła w Warszawie 54 zł/mkw. plus opłaty administracyjne i media – przeczytamy dalej w Rzepie.
https://www.rp.pl/Polityka/309279927-Rzad-wynajmuje-tanio-Kto-zajmuje-rzadowe-mieszkania.html
TO TEN PROGRAM MIESZKANIE PLUS?

Wspólnik Roberta Lewandowskiego ma bogatą kartotekę! Biznesowy partner Roberta Lewandowskiego w firmie, która dostała ponad 40 mln zł dotacji z PARP, był w przeszłości karany m.in. za wyłudzanie kredytów i posiadanie bomb – pisze “Puls Biznesu”. Paweł Petrusewicz jest osobą wielokrotnie skazywaną prawomocnymi wyrokami za przestępstwa przeciwko mieniu, bezpieczeństwu powszechnemu, wymiarowi sprawiedliwości, wiarygodności dokumentów i obrotowi gospodarczemu i w związku z popełnieniem części z nich przesiedział w areszcie i więzieniu prawie dwa lata. – pisze “PB”.

Jak pisze dziennik, Petrusiewicz został skazany m.in. na 2,5 roku bezwzględnego więzienia m.in. za posiadanie i sprzedaż lub detonację “przyrządów wybuchowych w postaci bomby ze zdalnie sterowanym zapalnikiem” i nielegalne posiadanie broni w postaci kuszy mechanicznej i aż 957 sztuk różnej amunicji.
https://www.pb.pl/osobliwa-przeszlosc-wspolnika-lewandowskiego-1003631

Rząd nie widzi potrzeby zawieszania ograniczeń sprzedaży w niedziele. Projekt pracodawców w tej sprawie na razie nie ma szans na uchwalenie – pisze Dziennika Gazeta Prawna.

– Nie planujemy złagodzenia tych regulacji. Obecne okoliczności tego nie uzasadniają. Wydaje się, że sytuacja w handlu unormowała się po okresie zawirowań związanych z epidemią – ocenia Stanisław Szwed, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej. Podkreśla, że rządzący nie oceniają tych kwestii tylko w warstwie prawa pracy.

UWAGA! TERAZ NAJLEPSZE! – Chodzi o promowanie pewnych zachowań i postaw, zapewnienie odpoczynku w niedzielę i możliwości poświęcania czasu na inne aktywności niż wizyty w sklepach – mówi dalej dla DGP Minister Szwed
https://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/1491963,zakaz-handlu-w-niedziele-projekt-pracodawcow-rzad-pandemia.html
INNYMI SŁOWY, RZĄD MA SWÓJ WŁASNY POMYSŁ, JAK POLACY POWINNI SPĘDZAĆ NIEDZIELE.

Z CYKLU: DEBIUT ALLEGRO NA GIEŁDZIE – Dziś ostatni dzień największej oferty publicznej w historii polskiego rynku kapitałowego. Przynajmniej z punktu widzenia inwestorów indywidualnych, bo ci zapisy na akcje mogą składać jeszcze tylko dziś. Już w piątek na rynku pojawiły się przecieki o tym, że popularność oferty jest przeogromna, a popyt na akcje Allegro jest dziesięć razy większy od wartości oferty – przeczytamy w Business Insider Polska.

Zapewne ze względu właśnie na wysoki popyt spółka postanowiła zwiększyć pulę sprzedawanych akcji o ponad 30 mln. Teraz cała oferta to 246,9 mln akcji po 43 zł – dalej Business Insider – Wartość oferty wynosi więc już ponad 10,6 mld zł. Dotychczasowy rekord, jeśli chodzi o polskie oferty publiczne należy do PZU, które w 2010 w czasie debiutu giełdowego sprzedawało akcje za 8,1 mld zł. Debiut Allegro ma się odbyć dokładnie za dwa tygodnie – 12 października.
https://businessinsider.com.pl/piec-najciekawszych-tematow-gospodarczych-teraz-raport-28-wrzesnia/054ysrq

TYMCZASEM NA GIEŁDZIE DROŻAŁY PRZED WEEKENDEM SPÓŁKI ENERGETYCZNE. TO EFEKT ZAPOWIDZI ZAMKNIĘCIA POLSKICH KOPALŃ…

A JAK JUŻ JESTEŚMY W TEMACIE FIRM ENERGETYCZNYCH, TO..

PGE zbuduje elektrociepłownię na potrzeby CPK i Airport City – pisze o tym Obserwator Gospodarczy.
https://obserwatorgospodarczy.pl/gospodarka/19-polska/1536-pge-zbuduje-elektrocieplownie-na-potrzeby-cpk-i-airport-city

Polacy powoli wracają do kin – wynika z danych zaprezentowanych w czasie konferencji prasowej po publikacji wyników finansowych Agory, która jest właścicielem sieci kin Helios. Prezes Heliosa Tomasz Jagiełło powiedział, że frekwencja w kinach we wrześniu najprawdopodobniej będzie w okolicach 50 proc. poziomu sprzed roku. Fakt, że w tym miesiącu do kina chodzi tylko dwa razy mniej ludzi niż rok temu to niezłe osiągnięcie, bo w sierpniu frekwencja sięgała 22 proc. a w lipcu 14 proc. poziomów sprzed dwunastu miesięcy.
https://businessinsider.com.pl/piec-najciekawszych-tematow-gospodarczych-teraz-raport-28-wrzesnia/054ysrq

Straż Leśna kontroluje grzybiarzy i konfiskuje im grzyby – na szczęście we Włoszech – W Polsce grzyby w państwowych lasach można zbierać w sumie bez ograniczeń, z paroma wyjątkami. Nie wolno zbierać grzybów w niektórych częściach lasu, gdzie jest stały zakaz wstępu: na uprawach do 4 m wysokości, w drzewostanach nasiennych i powierzchniach doświadczalnych, w ostojach zwierzyny. Zakaz dotyczy również obszarów chronionych, czyli rezerwatów i parków narodowych. Inne przepisy obowiązują za granicą, między innymi we Włoszech. W rejonie Parmy na północy Włoch funkcjonariusze Straży Leśnej odebrali tamtejszym grzybiarzom 100 kilogramów borowików i innych grzybów. Straż Leśna przeprowadziła masowe kontrole w bogatych w grzyby lasach w regionie Emilia-Romania.
https://plotkibiznesowe.pl/2020/09/27/wlochy-straz-lesna-kontroluje-grzybiarzy-i-konfiskuje-im-grzyby/

A w Wielkiej Brytanii… Tesco, jako druga duża brytyjska sieć supermarketów, przywróciła w piątek ograniczenia w liczbie niektórych produktów, które można jednorazowo kupić. Dzień wcześniej na podobny krok zdecydowała się sieć Morrisons. Ma to zapobiec sytuacji, jaka miała miejsce w marcu, gdy na początku epidemii koronawirusa klienci w panice wykupowali niektóre towary i przez pewien czas były one trudne do zdobycia.

Wprowadzone przez Tesco limity dotyczą mąki, makaronu, papieru toaletowego, chusteczek antybakteryjnych oraz chusteczek dla niemowląt. Jednorazowo będzie można kupić maksymalnie trzy opakowania tych produktów. Dodatkowo wprowadzono limity w przypadku niektórych produktów sprzedawanych przez internet, jak ryż czy warzywa w puszkach.
https://plotkibiznesowe.pl/2020/09/26/tesco-w-uk-przywrocilo-racjonowanie-niektorych-produktow/

A POLSKIE ULICE ŻABKĄ STOJĄ. W tym roku sieć Żabka uruchomiła 500 nowych placówek, osiągając tym samym rekordową liczbę 6 500 sklepów – pisze portal DlaHandlu.pl – Lokalizacje sklepów to jeden z kluczowych aspektów wpływających na decyzje zakupowe klientów, dlatego Żabka prowadzi rozeznanie lokalizacji z dużym, często kilkumiesięcznym wyprzedzeniem. Poszukiwanie nowych lokalizacji wspierane jest dzięki sztucznej inteligencji, która przetwarzając olbrzymią liczbę danych, jest w stanie wskazać potencjał sprzedażowy danej lokalizacji.
https://www.dlahandlu.pl/detal-hurt/wiadomosci/zabka-otworzy-w-tym-roku-lacznie-tysiac-sklepow,91266.html

Polacy chcą pracować dłużej, żeby mieć wyższą emeryturę – pisze Super Biz – Ponad połowa Polaków (54%) wolałaby dalej pracować po osiągnięciu wieku emerytalnego, żeby mieć wyższą emeryturę. Z kolei 46% chciałoby przejść na emeryturę zaraz, gdy tylko będzie to możliwe, nawet kosztem mniejszych świadczeń emerytalnych – wynika z badania przeprowadzonego dla serwisu ciekaweliczby.pl na panelu Ariadna.
https://superbiz.se.pl/wiadomosci/polacy-chca-pracowac-dluzej-zeby-miec-wyzsza-emeryture-aa-db7W-3btn-1VRY.html
PYTANIE TYLKO JAKA MIAŁABY BYĆ TO EMERYTURA…

Generalnie ceny mieszkań rosną znacznie szybciej niż dochody ludności. Według zeszłorocznych badań firmy Demographia najmniej finansowo dostępne są mieszkania w Hongkongu. Do zakupu przeciętnej wielkości lokalu potrzebne są prawie 21-letnie dochody, a koszt wynajmu to 2550 dolarów, co stanowi równowartość 120 proc. przeciętnych zarobków. To przynajmniej w części, poza względami politycznymi, tłumaczy stan rewolty tamtejszego młodego pokolenia – przeczytamy w Obserwatorze Finansowym. Z kolei, biorąc pod uwagę miesięczny koszty mieszkania, to wg Bloomberg Global Housing Affordability IndexOtwiera się w nowym oknie najmniej dostępne są w takich miastach jak Kijów, Szanghaj, Moskwa, Mumbai, Rio de Janeiro, Buenos Aires i Pekin. Tam miesięczny koszt utrzymania (po cenach rynkowych) 2-3 krotnie przekracza wartość miesięcznej pensji. W Europie rośnie liczba osób przeznaczających ponad 40 proc. swoich dochodów na utrzymanie mieszkania. Dwa lata temu w UE takie osoby stanowiły średnio prawie 10 proc. populacji. Najgorzej mieli Grecy (39,5 proc.), Bułgarzy (prawie 18 proc.), Brytyjczycy (15 proc.), Niemcy, Duńczycy i Szwajcarzy.
https://www.obserwatorfinansowy.pl/bez-kategorii/rotator/swiatowy-gordyjski-wezel-mieszkaniowy/

Euro drogo, bo po 4,45. Giełda w poniedziałkowy poranek rośnie. W Warszawie piękne jesienne słóńce, a w czwartek studenci wracają do nauki. Udanego tygodnia!

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close