ŚwiatZdrowie i medycyna

Kontrowersyjna wypowiedź Muska na temat szczepionki na COVID-19

Elon Musk zadeklarował, że nie ma zamiaru szczepić siebie ani swojej rodziny, gdy szczepionka na COVID-19 stanie się dostępna. Miliarder jest przekonany, że ani on, ani jego dzieci, nie zachorują.

Elon Musk został zapytany o szczepionkę na COVID-19 w podcaście “Sway” dziennikarki Kary Swisher. Wprost zapytała CEO Tesli, czy ma on zamiar szczepić się przeciwko koronawirusowi. Musk odpowiedział krótko: NIE. Jak wyjaśnił, ani jemu, ani jego dzieciom nie grozi COVID – chociaż nie rozwinął, co miał na myśli.

Przypomnijmy, że jednocześnie – według nieoficjalnych informacji – Tesla miała zbudować mini-fabryki dla firmy CureVac, pracującej nad szczepionką na koronawirusa. Musk w związku z tym udał się swojego czasu z tajemniczą wizytą do Niemiec.

Już wcześniej jednak Musk był sceptyczny wobec zagrożenia, jakim jest koronawirus. Miliarder m.in. bagatelizował pandemię, a czasem również szerzył fałszywe informacje dotyczące COVID-19.

Pewnego razu stwierdził na przykład, że dzieci są “w zasadzie odporne” na wirusa. Oczywiście, nie jest to prawdą – dzieci mogą chorować z powodu koronawirusa równie ciężko, co dorośli. U najmłodszych także, podobnie jak u dorosłych, mogą występować później groźne powikłania, związane z funkcjonowaniem układu krwionośnego czy nerwowego. Dzieci są też nosicielami wirusa i mogą nim zarażać inne osoby.

Multimiliarder nie chce szczepionki i krytykuje lockdown

Nie ma też żadnych przesłanek by sądzić, że Musk i jego rodzina są mniej podatni na koronawirusa, który w USA zabił już 200 tys. osób w różnym wieku. Biznesmen stwierdził przy tym, że jest przekonany, iż chorował na COVID w styczniu, choć nie wykonywał testów w celu potwierdzenia tej teorii.

W podcaście Musk wypowiadał się także o lockdownie, wprowadzonym przez Stany Zjednoczone. Od początku miliarder sprzeciwiał się zamykaniu gospodarki – i w podcaście ponownie stwierdził, że lockdowny “nie służyły większemu dobru”.

Właściwą rzeczą byłoby nie robić lockdownu dla całego kraju, tylko mieć kwarantannę dla każdego, kto jest w grupie ryzyka, dopóki sytuacja się nie uspokoi – wyjaśniał Musk.

Warto jednak przypomnieć, że w marcu CEO Tesli prognozował, iż do końca kwietnia liczba nowych zakażeń spadnie do zera. Stało się wręcz przeciwnie – liczba nowych zachorowań w USA rosła lawinowo. Musk w marcu nazywał też pandemię “głupią” i “paniczną” i kwestionował dane dotyczące zgonów z powodu COVID. Jednocześnie miliarder chciał w marcu, by Tesla produkowała respiratory.

Źródło: BIPolska 

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close