PaństwoPolskaTransport

Polskie lotniska otrzymają rekompensaty. Jest zgoda KE

Komisja Europejska zatwierdziła wart 32 mln euro program rekompensat dla polskich portów lotniczych za straty wynikające z pandemii koronawirusa.

Polskie lotniska mają ze sobą osiem najtrudniejszych miesięcy w swojej historii. Odpływ pasażerów sięgnął 70 proc., a straty są liczone w milionach złotych. 15 marca rząd zakazał wykonywania wszelkich międzynarodowych i krajowych lotów pasażerskich. Ograniczenia były stopniowo znoszone od 1 czerwca, ale niektóre restrykcje obowiązywały do końca czerwca. To jednak nie koniec obostrzeń. Jeszcze we wrześniu rząd ogłaszał zakazy lotów do kolejnych krajów – to też nie pozostało bez wpływu na kondycję portów lotniczych.

Największe załamanie przewozów odnotowano w drugim kwartale 2020 roku. W tym czasie na trzynastu lotniskach regionalnych obsłużono zaledwie 80 tys. podróżnych, czyli o 7,99 mln mniej (o 99 proc.) niż w drugim kwartałe 2019 roku.

Rząd przygotował program pomocy dla lotnisk – na rekompensaty ma być przeznaczone 142 mln zł. Taka pomoc wymaga zgody Komisji Europejskiej. A ta właśnie nadeszła. Bruksela uznała, że program jest zgodny z unijnymi zasadami pomocy państwa.

Porty mają otrzymać rekompensaty za straty w dochodach pomiędzy 15 marca a 30 czerwca. Wsparcie ma mieć formę dotacji bezpośrednich, ale pomoc przekraczająca rzeczywiste szkody będzie musiała być zwrócona do budżetu.

Komisja ustaliła, że zgłoszony przez Polskę program zapewni odszkodowanie za szkody bezpośrednio związane z wybuchem koronawirusa. Stwierdziła również, że środek jest proporcjonalny, ponieważ odszkodowanie nie przekracza kwoty niezbędnej do naprawienia szkody – czytamy w komunikacie KE.

Źródło: money.pl

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close