PORANNE PLOTKI BIZNESOWE

PORANNE PLOTKI BIZNESOWE: Sądy, aresztowania, skazania… business as usual

Poranne Plotki Biznesowe to regularnie zamieszczany cykl, dzięki któremu nie ominie cię żadna ważna i mniej ważna informacja. Prosto, przystępnie. Zapraszamy na kolejną porcję wiadomości biznesowych, gospodarczych i ekonomicznych, które mogły ci umknąć!

Poranne Plotki Biznesowe – dziś wtorek, przedostatni dzień kwartału. Dopinajcie targety na Q3!

Rząd też dopina targety i co chwila słychać o nowych “uszczelnieniach” podatkowych…

Przedsiębiorcy będą musieli zgłaszać do ZUS każdą umowę o dzieło. A później będzie kontrola – alarmuje Wyborcza – Rząd chce sprawdzić, ilu Polaków pracuje na umowach o dzieło. Najpewniej wiele z takich umów zostanie przekształconych na zlecenia, by pobierać od nich składki. Rejestr poprowadzi ZUS, zacznie działać w styczniu 2021. Od stycznia ZUS będzie prowadził rejestr wszystkich umów o dzieło. Zgłaszać je mają obowiązkowo przedsiębiorcy, po to, by Zakład mógł ich skontrolować.
https://wyborcza.biz/biznes/7,147584,26341668,przedsiebiorcy-beda-musieli-zglaszac-do-zus-kazda-umowe-o-dzielo.html

Z drugiej strony Premier Morawiecki zapowiada zmiany w podatkach dla firm. Jak pisze 300 Gospodarka – Podniesienie progu ryczałtowego PIT, podwyższenie limitu przychodów uprawniających do 9-proc. CIT-u oraz tzw. „estoński CIT” z limitem w wysokości 100 mln zł to część proponowanych przez rząd zmian w podatkach w 2021 roku. (…)  Do planowanych na przyszły rok zmian w systemie podatkowym należy m.in. podniesienie progu w ryczałtowym PIT do 2 mln euro, a w przypadku niższego 9 proc. CIT – z 1,2 mln euro do 2 mln euro. Dodatkowo w życie wejdzie zapowiadany od dłuższego czasu tzw. „estoński CIT”. W jego ramach opodatkowaniem CIT objęty jest jedynie dochód dystrybuowany przedsiębiorstw – nie dotyczy on zatem tej części dochodu, którą firma chce reinwestować.
https://300gospodarka.pl/news/budzet-zmiany-podatki-2021

A FAKT W NAGŁÓWKU KRZYCZY – Rząd sięgnie Polakom głębiej do kieszeni. Droższa wódka i abonament
https://www.fakt.pl/pieniadze/finanse/podatki-2021-zmiany-w-pit-estonski-cit-oplata-od-malpek/jdbntxf#slajd-6

Mateusz Kijowski skazany

Na karę roku więzienia w zawieszeniu na dwa lata skazał w poniedziałek byłego lidera KOD Mateusza Kijowskiego Sąd Rejonowy w Pruszkowie. Sąd ten uznał go winnym poświadczenia nieprawdy w fakturach za rzekome usługi informatyczne na kwotę 121 tysięcy złotych – przeczytamy na portalu TVN 24 – Proces w tej sprawie toczył się od czerwca 2018 roku. Prokuratura zarzuciła Kijowskiemu i Ch., że poświadczyli nieprawdę w dokumentach w postaci 9 faktur wystawionych w 2016 r. przez firmę należącą do Kijowskiego i jego żony na rzecz komitetu społecznego KOD (6 faktur) i stowarzyszenia KOD (3 faktury) za wykonanie usług informatycznych. Zdaniem śledczych usługi te nie zostały wykonane, a Kijowski oraz Ch. mieli przywłaszczyć sobie z tego tytułu ponad 120 tysięcy złotych.
https://tvn24.pl/polska/mateusz-kijowski-wyrok-w-sprawie-poswiadczenia-nieprawdy–kod-4704521

A JAK JUŻ JESTEŚMY W TEMACIE FINANSOWANIA OSÓB ASPIRUJĄCYCH DO POLITYKI TO…

Państwowa Komisja Wyborcza odrzuciła sprawozdania finansowe Konfederacji i Zielonych za ubiegły rok. Pierwsza z partii może stracić kilka milinów złotych. Jak podaje PKW, przewidywana wysokość subwencji przysługującej partiom politycznym w latach 2020-2023 wynosi dla Konfederacji 6,86 mln zł, a dla Zielonych ponad 303 tys. zł – pisze Polska The Times.

Dyrektor Zespołu Kontroli Finansowania Partii Politycznych i Kampanii Wyborczych Krzysztof Lorentz, w rozmowie z Polskim Radiem, przekazał, że w przypadku Konfederacji, odrzucenie sprawozdania finansowego partii za 2019 r. jest „bezpośrednią konsekwencją naruszenia, które miało miejsce w czasie kampanii wyborczej do Sejmu i do Senatu”. Lorentz tłumaczył, że komitet przyjął wartości niepieniężne, których – z godnie z ustawą – przyjąć nie mógł (…) – dalej w Polska The Times.

W przypadku Zielonych sprawa dotyczy przyjęcie środków od osób, które nie spełniają ustawowych wymogów jako darczyńcy na rzecz partii. PKW sprecyzowało że, chodzi przede wszystkim o miejsce zamieszkania osoby, którą zgodnie z ustawą może być tylko obywatel polski mieszkający stale na terytorium Polski.
https://polskatimes.pl/konfederacja-i-zieloni-bez-subwencji-pkw-odrzucila-sprawozdania-finansowe-partii/ar/c1-15204228

ZOSTAJEMY NA STYKU ŚWIATA POLITYKI I WYMIARU SPRAWIEDLIWOŚCI…

Sprawa, w której do aresztu trafił Sławomir Nowak, zatacza coraz szersze kręgi. Wśród kolejnych zatrzymanych znaleźli się byli menedżerowie państwowych spółek – Dariusz Jacek K., były prezes PKN Orlen oraz Wojciech T., były członek zarządów spółek energetycznych. Zarzuty dotyczą okresu, w którym Sławomir N. pełnił funkcję szefa gabinetu politycznego Prezesa Rady Ministrów oraz okresu sprawowania przez niego urzędu ministra transportu, budownictwa i gospodarki morskiej – poinformowała prokurator Aleksandra Skrzyniarz o czym przeczytamy w Business Insider Polska –Dariusz Jacek K. kierował PKN Orlen w latach 2008-2015, Sławomir Nowak był szefem gabinetu politycznego premiera Donalda Tuska w latach 2007-2009 oraz ministrem transportu w latach 2011-2013.
https://businessinsider.com.pl/wiadomosci/kolejne-zatrzymania-w-sprawie-slawomira-nowaka-byly-prezes-orlenu-uslyszy-zarzuty/2tq7r1w?

JAKIE PERSPEKTYWY W GOSPODARCE W ZWIĄZKU Z KORONAWIRUSEM?

Globalna gospodarka minęła ostry zakręt (żywiołowe odbicie latem po głębokiej recesji w 2q20), ale przed nią kolejny wiraż (druga fala pandemii w sezonie jesienno-zimowym). Lepsze przygotowanie systemów ochrony zdrowia oznacza jednak, że prawdopodobieństwo najczarniejszego gospodarczo scenariusza – kolejnych ogólnokrajowych lockdownów – jest ograniczone – pisze w swoim raporcie Bank PKO BP.
http://www.pkobp.pl/media_files/cadb83e2-b8d0-41dc-a13f-01500e7b7235.pdf

ODWIECZNA WALKA: BIZNES VS RZĄDY

W TYM TEMACIE PLOTKI SĄ NASTĘPUJĄCE:

Facebook wycofa się z Europy? Ekspert: To pusta groźba – przeczytamy na portalu TokFm – Według dra Dominika Batorskiego opuszczenie Europy byłoby dla firmy Marka Zuckerberga olbrzymią stratą. – Facebook – według danych z drugiego kwartału tego roku – ma 410 mln użytkowników w Europie. W tym czasie na Starym Kontynencie zarobił 4,5 mld dolarów.
https://www.tokfm.pl/Tokfm/7,103090,26332297,wedlug-eksperta-facebook-z-europy-sie-nie-wycofa-ale-nie-mozemy.html
RZĄDY GROŻĄ FACEBOOKOWI, FACEBOOK GROZI RZĄDOM…

RZĄDY GROŻĄ TEŻ OD LAT UBEROWI…

A TEN WYGRAŁ PROCES W UK I MOŻE JEŹDZIĆ DALEJ JAKO UBER. Firma Uber wygrała w poniedziałek sądową apelację od decyzji władz miejskich Londynu o odebraniu jej licencji na świadczenie usług przewozowych i może prowadzić działalność w brytyjskiej stolicy przez następne 18 miesięcy – pisza Filary Biznesu – Z niezadowoleniem poniedziałkową decyzję przyjęło natomiast Stowarzyszenie Licencjonowanych Kierowców Taksówek, które nazwało ją “katastrofą dla Londynu”. “Uber za każdym razem pokazuje, że po prostu nie można mu ufać w kwestii tego, że postawi bezpieczeństwa londyńczyków, jego kierowców i innych użytkowników dróg ponad zyski” – napisało w oświadczeniu.

Dla Ubera pracuje w Londynie około 45 tys. kierowców. Brytyjska stolica jest jednym z pięciu najważniejszych rynków dla tej firmy. W Wielkiej Brytanii oprócz Londynu Uber świadczy usługi przewozu osób jeszcze w 18 innych miastach.
https://filarybiznesu.pl/uber-wygral-proces-moze-dalej-prowadzic-dzialalnosc/a6280
CZUJECIE… UBER TO KATASTROFA DLA MIAST.

Nie taki Prezes biedny, jak go malują…

Na rekonstrukcji rządu zarobi… Jarosław Kaczyński. Prezes PiS zarobi lepiej niż premier! W efekcie prezes PiS może po wejściu do rządu co miesiąc otrzymywać w sumie z Sejmu, ZUS i KPRM kwotę pomiędzy 26 a 27 tysięcy złotych. Dla porównania pensja premiera w zeszłym roku wynosiła miesięcznie 18 154 złotych brutto, a w tym roku wynosi około 19 180 złotych. Premier otrzymuje również dietę poselską w wysokości 2,5 tysięcy złotych miesięcznie.
https://plotkibiznesowe.pl/2020/09/28/na-rekonstrukcji-rzadu-zarobi-jaroslaw-kaczynski-prezes-pis-zarobi-lepiej-niz-premier/

Eksport polskiego mięsa pochodząca z uboju rytualnego wbrew argumentom zwolenników “piątki dla zwierząt” stanowi znaczącą część całości eksportu wołowiny i drobiu – wynika z danych Polskiego Instytutu Weterynaryjnego o czym pisze Rzeczpospolita.

Jak dowiedziała się „Rzeczpospolita” w Głównym Inspektoracie Weterynarii (GIW), mięso i produkty drobiowe pozyskane z uboju rytualnego to nawet 855 tys. ton wysłanych do UE oraz na rynki trzecie w 2019 r. Większość, bo 824,9 tys. ton, zostaje na rynku wspólnym, a 30,8 tys. ton trafia na rynki trzecie.
https://www.rp.pl/Przemysl-spozywczy/309289931-Zakaz-uboju-rytualnego-to-faul-na-eksporcie-miesa.html
ECHA USTAWY, KTÓRA PRAWIE ROZWALIŁA ZJEDNOCZONĄ PRAWICĘ NIE MILKNĄ…

Butik Moliera2 krytykowany za promowanie się w akcji charytatywnej #DzienSzpilek – piszą Wirtualne Media – Ponad 400 tys. zdjęć na Facebooku i 170 tys. na Instagramie pojawiło się w internecie w #DzienSzpilek. Był to element akcji butiku Moliera2, w ramach której za każde takie zdjęcie firma ma przekazać 2 zł dla dzieci walczących z chorobą nowotworową. Akcja wzbudziła oburzenie w internecie, ale eksperci od wizerunku i social mediów nie oceniają jej jednoznacznie. Jedni twierdzą, że faktycznie było to zwykłe działanie marketingowe. Zdaniem innych butik tą akcją promował dobrą postawę, a przy tym pokazał, że potrafi budować komunikację tak, żeby rozwijać swój biznes.
https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/butik-moliera2-dzien-szpilek-ile-zebrano-krytyka-akcji
A WY ILE SZPILEK SWOICH KOLEŻANEK NA FACEBOOKU WIDZIELIŚCIE? WPISUJCIE MIASTA!

W sierpniu liczba pracowników, których mają objąć zwolnienia grupowe, jest największa w 2020 roku. Przewyższa nawet dane za kwiecień, kiedy to lockdown zablokował wiele firm – pisze Money.pl powołując się na Dziennik Gazetę Prawną – Tylko w warszawskim WUP sieć zgłosiła ponad 4 tys. osób z mazowieckiego, które miały stracić pracę. W całym województwie natomiast w sierpniu łącznie zgłoszono niemal 5 tys. osób do zwolnienia.
https://msp.money.pl/wiadomosci/zwolnienia-grupowe-bolaczka-pracownikow-sierpien-najgorszym-miesiacem-w-tym-roku-6557498808965984a.html

Latem mikrofirmy wyszły na swoje. Liczba wystawionych przez nie faktur wzrosła o 20% – piszą Filary Biznesu – Po wiosennym załamaniu w gospodarce, wywołanym pandemią i lockdownem, latem mikrofirmy wyszły na swoje. Wynika tak z liczby faktur wystawianych przez mikroprzedsiębiorców na platformie Faktura.pl.
https://filarybiznesu.pl/latem-mikrofirmy-wyszly-na-swoje-liczba-wystawionych-przez-nie-faktur-wzrosla-o-20/a6278

Już niedługo będzie można odliczyć podatek od zakupu mieszania? Robert Nowicki, wiceminister rozwoju twierdzi, że prace nad projektem ustawy w tej sprawie, są bardzo zaawansowane – pisze o tym portal Wprost.
https://biznes.wprost.pl/gospodarka/10370289/ulga-na-zakup-mieszkania-mozliwa-jeszcze-w-tym-roku.html

Komisja Nadzoru Finansowego domaga się odwołania przewodniczącego rady nadzorczej Idea Banku Leszka Czarneckiego z rady – poinformował bank w komunikacie. Powodem wniosku są informacje dotyczące prowadzonego śledztwa w sprawie oferowania przez Idea Bank obligacji GetBacku.
https://plotkibiznesowe.pl/2020/09/28/knf-chce-odwolania-leszka-czarneckiego-z-rady-nadzorczej-idea-banku/

Niemcy szukają nowego składowiska odpadów jądrowych
https://next.gazeta.pl/next/7,168930,26348237,niemcy-szukaja-nowego-skladowiska-odpadow-jadrowych.html

Euro drogie, bo po 4,58. Dolar 3,92. Giełda o poranku trochę na minusiku, a media o. Rydzyka uderzają w szefa PiS. Za ustawę zakazująca hodowli zwierząt na futra. Dobrego dnia!

PS: I nie zapomnijcie dopiąć targetów na Q3!

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button
Close
Close